Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów
Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów
tak kisiliśmy ogórki w Arabii Saudyjskiej
Ogórki małosolne z estragonem - kuchnia ekspatów. Przepis na ogórki kiszone małosolne z estragonem dostaliśmy od Ingalill, która mieszka w tureckiej części Cypru i podobnie jak ja musi sobie radzić bez wielu polskich przypraw i produktów.Estragon powoduje, że ogórki nie tracą jędrności i pozostają chrupiące, nawet w bliskowschodnim klimacie.
Ogórki kiszono-małosolne bez chrzanu i kopru włoskiego
przepis na 6 litrowych słoików- ogórki gruntowe po 5-6 sztuk na słoik
- główka czosnku
- estragon 1 łyżeczka od herbaty na słoik
- gorczyca biała (cale ziarenka) 1 łyżeczka od herbaty na słoik
- 1 czubata łyżka stołowa soli kamiennej (niejodowanej) na litr wody
- przegotowana woda
Jak zrobić ogórki małosolne bez chrzanu
Ogórki gruntowe, umyte, wkładamy do umytych i wyparzonych słoików najściślej jak się da. W garnku zagotowujemy ok 2 litry wody. Na każdy litrowy słoik wsypujemy po 1 czubatej łyżce soli - niby powinna być szara, kamienna do przetworów - ja nie mam takiej, więc dałam jodowaną taką jaką używam do np solenia potraw. Oprócz soli do słoika wkładamy 3-4 ząbki czosnku - mogą być posiekane, 1 łyżeczkę od herbaty ziaren gorczycy białej, 1 łyżeczkę od herbaty estragonu (przywiozłam z Polski). Estragon sprawia, że ogórki będą twarde i nie będą puste w środku. Każdy słoik zalewamy ciepłą, lecz nie wrzącą przegotowaną wodą do pełna. Jeśli zbraknie wody to dogotowujemy.Przed zakręceniem nakrętek, każdy przecieramy watką nasączoną w alkoholu jaki mamy zaczynając od wódki (najlepsza), kończąc na dobrej whisky.
Szybko zakręcamy słoiki i zostawiamy na 2 dni w kuchni. Potem przenosimy w ciemne i chłodne miejsce
A po tych dwoch dniach mozna juz jesc te ogorki? Wlasnie 2 dni temu zrobilam te ogorki wedlug tego przepisie. Pachnie ladnie estragonem. Dodalam jeszcze troche szalwii i pieprzu Cayenne. Od wielu lat mozna w Polsce kupic przez caly rok zestaw suszonych przypraw do kiszenia i osobne do konserwowych ogorkow za mniej niz 5 zl.
OdpowiedzUsuńtak, juz można je jeść
OdpowiedzUsuńPo 3 dniach otworzylam sloik, ogorki chrupiace o delikatnym smaku estragonu. Zapomnialam dodac, ze przed wlozeniem do sloika obcielam ogorkom koncowki. Niektorzy zalecaja, zeby wczesniej namoczyc ogorki na 2 h w zimnej wodzie, zeby pozbyc sie goryczki. Przyprawy do gotowania lub pieczenia ostatnio kupuje na lokalnym ryneczku, bo sa bardziej aromatyczne od tych z marketow
Usuń