Placki ziemniaczane super chrupiące
Placki ziemniaczane super chrupiące
Placki z tartych ziemniaków z cebulką.
Placki ziemniaczane super chrupiące przepis na najlepsze placki ziemniaczane z tartych ziemniaków. Placki kartoflane to szybka, możliwa do przygotowania niemal w każdym kraju potrawa, a zarazem smak tradycyjnej polskiej kuchni. Placki ziemniaczane super chrupiące to również smak mojego dzieciństwa. Właśnie takie najlepsze placki ziemniaczane robiła moja babcia. Można je jeść z gulaszem, cukrem lub śmietaną. Do ziemniaków można też dodać pokrojoną drobno cebulę lub pikantną kiełbasę albo ser parmezan. Obłędnie smakują te domowe placki ziemniaczane z parmezanem. Babcia często robiła też placki z kiszonej kapusty (przepis), są świetnym pomysłem na smaczny i tani obiad.
Placki ziemniaczane super chrupiące
na około 15-17 placków- 1 kg ziemniaków
- 1 średniej wielkości cebula,
- 2-3 łyżki mąki pszennej lub ziemniaczanej (ilość zależy od tego jak bardzo wodniste są ziemniaki)
- opcjonalnie 50-60 g startego na tarce o drobnych oczkach parmezanu
- 1 jajko
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
- opcjonalnie 2-3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
Placki ziemniaczane super chrupiące przepis
1. Ziemniaki obrać i umyć. Zetrzeć na tarce o drobnych lub grubych oczkach i odsączyć z nadmiaru soku na gęstym sitku (płyn należy zachować). Do papki ziemniaczanej dodajemy startą cebulę (albo posiekany szczypiorek), mąkę, rozmącone jajko i opcjonalnie drobno starty parmezan albo czosnek. Całość doprawić solą i pieprzem i dokładnie mieszamy.
2. Z płynu, który pozostał po odsączeniu ziemniaków odlewamy sok pozostawiając powstały na dnie osad - jest to skrobia ziemniaczana, którą należy dodać do masy na placki i całość ponownie wymieszać. .
Smażyć z każdej strony po 3-4 minuty na gorącym oleju do uzyskania ciemnozłotego koloru
Podawać z ulubionymi dodatkami.
Uwaga - można oczywiście przygotować grubsze i większe placki, ale wówczas czas smażenia będzie dłuższy i trudno jest uzyskać tak chrupiącą skórkę.
Placki ziemniaczane będą bardziej chrupiące jeśli przynajmniej połowę ziemniaków zetrzemy na tarce o grubych oczkach.
Udostępnij przepis
Spodobał Ci się przepis na placki ziemniaczane ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Ja po ostatniej imprezie, gdzie wszystko było z kartofli, nazwanej przez uczestników Kartofliskiem, zacząłem poszukiwać metody na ciemnienie ciasta na placki. Okazuje się, że ta śmietana co ja widzę na zdjęciu, dodana (wymieszana) do ciasta przed smażeniem chroni je w dużym stopniu przed paskudnym ciemnieniem. :)
OdpowiedzUsuńPodobno też skuteczne jest starcie razem marchewki, ale jeszcze nie sprawdzałem - trzeba będzie, bo następne Kartoflisko na jesieni! :D
W notce jest drobna nieścisłość - w składnikach jest mąka pszenna, a w przepisie ziemniaczana - to drobne przeoczenie, czy czegoś zabrakło?
A takiego specjalistę od placków, to z chęcią na tym drobnym zlociku (kartoflanym) byśmy zobaczyli! :D
Dzięki Kneziu -za informacje.
OdpowiedzUsuńBłąd już poprawiłem, a kiedy i gdzie to Kartoflisko ?
Ostatnio było w Kozichgłówkach. Przerobiliśmy na różne potrawy ponad 20 kg kartofli, w tym pewną część na placki. :D
OdpowiedzUsuńNastępne na jesieni we wrześniu albo na początku października. Jeszcze nie wiemy gdzie, ale na razie w grę wchodzi Nałęczów, Koziegłówki, ale może jeszcze wszystko się zmienić. :)
Mniami! Chrupiące są najlepsze :)!
OdpowiedzUsuń