Suszone pomidory
Suszone pomidory - przepis krok po kroku
Suszone pomidory z dodatkiem ulubionych ziół to wspaniały dodatek do wielu potraw. Bogate w wartości odżywcze, mikroelementy i neutralizujący wolne rodniki likopen są cennym uzupełnieniem diety w okresie zimowym. Możemy je wykorzystać jako aromatyczny dodatek do sałatek, zapiekanek, zup i wielu innych dań.
Tym razem jedna część będzie z dodatkiem chili, a druga z moją ulubioną mieszanką przyprawową nazywaną zioła zamiast soli
Suszone pomidory - składniki
- pomidory – praktycznie suszyć można każdy rodzaj pomidorów, nawet koktajlowe, chociaż najszybciej suszą się te z gatunków mięsistych o małej zawartości wilgoci tj. lima lub bawole serca
- oliwa lub olej roślinny (np. słonecznikowy) około 2 -3 szklanek na 3-4 kg pomidorów.
- 1 łyżka octu na 3-4 kg pomidorów
- sól opcjonalnie ulubione zioła (oregano, bazylia, tymianek)
- opcjonalnie czosnek
- opcjonalnie papryczka chili
Jak suszyć pomidory - przepis krok po kroku
Pomidory umyć, każdy przekroić na pół (w przypadku bardzo dużych pomidorów pokroić je na ćwiartki) i usunąć gniazda nasienne. Wydrążone łódeczki lekko posolić.
Piekarnik nagrzać do temperatury około 60 - 80 stopni i pozostawić lekko uchylony (pomidory powinny się suszyć, a nie piec).Połówki pomidorów ułożyć dość ciasno na wyłożonej papierem do pieczenia blasze (pomidory układamy skórką do dołu) i wsunąć do piekarnika. Suszenie w zależności od piekarnika zajmuje od 5 do nawet kilkunastu godzin (proces suszenia znacznie przyśpieszy włączenie termoobiegu)
Pomidory wyjmujemy z piekarnika, kiedy są już suche i dość mocno pomarszczone, ale nadal sprężyste. Warto od czasu do czasu zajrzeć do piekarnika, żeby nie dopuścić do wysuszenia na wiór, chyba, że chcecie je później zmielić lub zasypać ziołami i czosnkiem i przechowywać bez dodatku oliwy.
Ususzone pomidory przełożyć do miski, skropić octem i ewentualnie dodać ulubione zioła. Całość bardzo delikatnie, ale dokładnie wymieszać.
Pomidory przełożyć do czystych, wyparzonych słoików pozostawiając u góry około 2 - 3 cm wolnego miejsca ponieważ w kontakcie z
oliwą zwiększą swoją objętość. Opcjonalnie do każdego słoika można dodać pokrojony ząbek czosnku lub papryczkę chili.
Oliwę lub olej mocno podgrzać, ale nie gotować i zalać pomidory. Słoiki szybko zamknąć, odwrócić do góry dnem, przykryć ściereczką i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych