Jak przygotować grilla
Jak przygotować grilla
proste porady dla fanów grillowania.
Jak przygotować grilla - to pytanie najczęściej pada przed długim majowym weekendem, a ten zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak zostaniemy mistrzami grillowania, warto przypomnieć sobie kilka zasad, dzięki którym nasze potrawy z grilla zachwycą gości.
Dziś podpowiadamy co i ile czasu piec na grillu oraz jak przygotować mięso i warzywa do grillowania, aby były smaczne i zdrowe.
Co piec na grillu?
Grillować można niemal wszystko - wołowinę, wieprzowinę, baraninę, drób, kiełbasy i kaszanki, ryby i owoce morza, warzywa i owoce, sery typu brie i camembert czy pieczywo.Mięso do grillowania powinno być oczyszczone ze ścięgien i błon, które na skutek pieczenia stają się twarde. Dobrze sprawdzają się mięsa z przerostami lub otoczką tłuszczu (np. karkówka, żeberka, boczek, uda z kurczaka, skrzydełka), który nadaje potrawie soczystości. Nie musimy się w tym wypadku martwić o nadmiar spożywanych kalorii. Mięso z grilla jest mniej kaloryczne, niż smażone tradycyjnie, ponieważ jego przygotowanie nie wymaga dodatku tłuszczu, a część tłuszczu zawartego w mięsie wytapia się w trakcie pieczenia.
Jak zamarynować mięso i warzywa na grilla
Marynaty do grilla to gwarancja naszego sukcesu. To dzięki nim grillowane potrawy mają tak wyśmienity smak i aromat. Ich podstawowymi składnikami są olej, który natłuszcza mięso, kwaśny składnik (ocet, sok z cytryny, jogurt lub wino), który powoduje ścięcie białka i nadaję miękkość, oraz zioła i przyprawy (np. papryka, chili, miód, czosnek, cebula, cynamon, imbir, goździki, kozieradka, rozmaryn, lubczyk, tymianek lub inne).Delikatne mięso drobiowe, małe kawałki wieprzowiny (np. do szaszłyków), ryby, sery i warzywa wymagają od 15 minut do 3 godzin marynowania. Duże porcje oraz wołowina, baranina i jagnięcina powinna poleżeć w marynacie kilka - kilkanaście godzin, a dziczyzna nawet dwie doby. Proces marynowania powinien odbywać się w lodówce, co pozwoli uniknąć zepsucia się mięsa lub ryb.
Do marynowania mięsa nie należy używać naczyń metalowych i plastikowych, ponieważ zawarte w marynacie kwasy mogą wchodzić z nimi w reakcję. Znacznie lepszym rozwiązaniem są naczynia szklane lub ceramiczne.
Marynaty do grilla możemy skomponować sami, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z gotowych, dostępnych w sklepach produktów.
Przygotowanie i czas grillowania
Nie sposób określić co do minuty czasu grillowania. Zależy to od jakości użytego mięsa i pozostałych składników, wielkości porcji, temperatury grilla i wielu innych czynników. Wszystkie podane niżej czasy grillowania mają więc charakter orientacyjny.
Mięso na grilla
- Stek wołowy i stek cielęcy o grubości około 2,5 cm grillujemy bezpośrednio na ruszcie przez około 6-7 minut z każdej strony. Aby mięso było kruche i soczyste steki solimy bezpośrednio przed umieszczeniem na ruszcie, a po usmażeniu pozwalamy im przez około 5 minut odpocząć, zanim zaczniemy konsumpcję.
- Karkówka na grilla powinna zostać zamarynowana odpowiednio wcześniej – od 8 do 24 godzin przed planowanym grillowaniem. Średni czas pieczenia plastrów karkówki o grubości około 2 cm wynosi 5-8 minut z każdej strony, przy średnio rozgrzanym grillu. Oczywiście m grubszy plaster, tym dłuższy czas grillowania.
- Żeberka na grilla, podobnie jak karkówka wymagają długiego czasu marynowania. Żeberka grillujemy w niskiej temperaturze, najlepiej przy zamkniętej pokrywie grilla. Czas pieczenia bezpośrednio na ruszcie, w zależności od grubości porcji, to około 10 do 20 minut z każdej strony.
- Boczek na grilla kroimy w plastry o grubości około 3 – 6 mm i marynujemy minimum 2-3 godziny. Grillujemy około 6 do 10 minut, w połowie czasu grillowania odwracając na drugą stronę.
- Schab jest mięsem dość trudnym do grillowania. Często w trakcie pieczenia wysycha, wymaga więc kilkukrotnego smarowania marynatą podczas grillowania. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie schabu na około 30 minut w oleju. Schab grillujemy na mocno rozgrzanym grillu przez około 4-5 minut z każdej strony.
- Kiełbasa na grilla powinna być ponacinana w poprzek. Nie musimy jej marynować, ale moim zdaniem zamarynowana smakuje lepiej. Grillujemy około 5 – 8 minut z każdej strony.
- Burgery wieprzowe lub drobiowe w zależności od grubości grillujemy na niezbyt gorącym grillu, przez około 3-5 minut z każdej strony, burgery wołowe wymagają nieco dłuższego pieczenia.
- Skrzydełka i udka z kurczaka marynujemy przez minimum 2-3 godziny przed grillowaniem i pieczemy około 30 minut (skrzydełka) albo 35 do 45 minut (udka)
- Filety z kurczaka na grilla - marynujemy przez około 2-3 godziny i grillujemy po 5-7 minut z każdej strony
Szaszłyki, satays i kofta z grilla
Mięso na szaszłyki i satays kroimy na kawałki zbliżonej wielkości. Szaszłyki drobiowe dobrze komponują się nie tylko z warzywami, ale także z ananasem, gruszką lub suszonymi śliwkami. Do szaszłyków wieprzowych świetnie pasują papryka, cukinia, pieczarki.Szpadki lub patyczki do szaszłyków należy przed grillowaniem posmarować olejem (drewniane patyczki wcześniej moczymy przez około godzinę w zimnej wodzie) zapobiega to przywieraniu mięsa podczas grillowania. Szaszłyki grillujemy na tacce lub folii aluminiowej.
Ryby i owoce morza z grilla
Do grillowania nadają się niemal wszystkie gatunki ryb. Filety rybne wymagają, w zależności od wielkości, około 8 do 12 minut grillowania. Na upieczenie średniej wielkości ryby musimy przeznaczyć od 15 do 25 minut, a dużej, o grubości 6-7 cm, nawet 40-45 minut.Krewetki, małże i przegrzebki grillujemy około 4 minut (małe) i około 6-7 minut duże.
Ruszt lub tacki aluminiowe należy przed grillowaniem ryb natłuścić, aby nie przywierały do ich powierzchni.
Warzywa i owoce na grilla
Całe lub przekrojone na pół większe owoce (np. gruszki, morele, plastry ananasa, brzoskwinie) możemy grillować bezpośrednio na ruszcie, Natomiast pieczarki, warzywa pokrojone w plastry i małe owoce grillujemy na tackach. Podobnie jak mięso, także warzywa możemy marynować przez grillowaniem.- Przecięte na pół i pozbawione pestek morele, nektarynki i brzoskwinie grilujemy na ruszcie przez około 6 do 8 minut przeciętą stroną do dołu. Polówki gruszek wymagają około 10 minut grillowania, a plastry ananasa około 3 -4 minut z każdej strony.
- Połówki lub ćwiartki papryki, szparagi, pieczarki, grube plastry bakłażana i cukinii, przekrojone na pół pomidory wymagają od 6 do 10 minut grillowania. Plastry pomidorów grilujemy około 2 minut z każdej strony.
- Kolby kukurydzy namaczamy przez godzinę w wodzie lub podgotowujemy przed grillowaniem. Pieczemy posmarowane masłem i zawinięte w folię aluminiową przez około 20 minut.
- Ziemniaki, które zamierzamy grillować w całości dobrze jest najpierw podgotować przez 10 minut w osolonej wodzie. Grillujemy bezpośrednio na ruszcie lub zawinięte w folię aluminiową przez około 30 -50 minut w zależności od wielkości.
- Ziemniaki surowe w plastrach wymagają około 6-12 minut pieczenia z każdej strony. Po upieczeniu powinny być chrupiące.
Grillowane sery
Najbardziej odpowiednie do grillowania gatunki sera to camembert i brie. Doskonale smakuje też grillowany oscypek i coraz popularniejszy w Polsce halloumi. Sery brie, camembert i małe oscypki pieczemy w całości. Przed grillowaniem możemy je posmarować marynatą i piec na tacce aluminiowej, w folii lub bezpośrednio na ruszcie przez około 2 -4 minuty z każdej na średnio rozgrzanym grillu. Duże oscypki i ser halloumi przed grillowanie kroimy w plastry o grubości około 1 cm.Aplikacje mobilne dla grillomaniaków
Na zakończenie niespodzianka dla tych z Was, którzy nawet podczas grillowania nie rozstają się ze swoim smartfonem lub tabletem. Firma Sokołów przygotowała aplikację dla miłośników grillowania o nazwie Stek Timer. Wybieramy gatunek mięsa, grubość steku, stopień wysmażenia, rozgrzewamy grill (lub patelnię) i wciskamy przycisk start. Aplikacja poinformuje nas sygnałem dźwiękowym, kiedy powinniśmy obrócić mięso i kiedy będzie już usmażone.Jak przygotować grilla
No takiej ochoty na grilla jak w tym momencie to dawno nie miałam! :) Super napisany artykuł, wszystko dla smakoszy w jednym miejscu. Na majówkę na pewno zrobię żeberka. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję, starałam się zebrać podstawowe informacje w jednym miejscu :)
UsuńMniam! Uwielbiam sezon grillowy!
OdpowiedzUsuńNie tylko Ty :)
UsuńMy również
Aplikacja mobilna do grilla :D Dobre! Tylko czekać, aż grille będą podłączone do takiej aplikacji, rozpoznając, co się grilluje i wyłączając się w odpowiednim czasie :D
OdpowiedzUsuńNa takie rozwiązanie chyba trzeba jeszcze trochę poczekać :)
UsuńSuper wpis, wychodzi na to, że ja nic nie wiem o grillowaniu 😁 aplikacja bardzo mi się spodobała. Ciekawa opcja. Choć nie zawsze się sprawdzi, tak jak pisałaś, że różne czynniki wpływają na czas pieczenia. Ja ostatnio szaszłyki z indykiem i cukinią piekłam ponad pół godziny. A myślałam że będą szybciej.
OdpowiedzUsuńGrillowałam ostatnio kurczaka na grillu elektrycznym,na zewnątrz prawie przypalony, w środku surowy. Nie mam pojęcia czy to wina grilla czy mięsa
UsuńMy stosujemy starą aplikację "na oko" ;P ale szacun za fachowo i dokładnie opisane parametry grillowania. Fajnie bo nie grillowałam jeszcze owoców, także przy pierwszej okazji spróbuję ! ;) U mnie ostatnio były grillowane krewetki marynowane w syropie klonowym mniam :)
OdpowiedzUsuńNa publikację przepisów grillowych czeka już cała kolekcja, więc zapraszam częściej :)
UsuńFantastyczny tekst, pełen inspiracji i ciekawych uwag :) Super!
OdpowiedzUsuńdziękuję
UsuńA polecasz marynować warzywa przed grillowaniem? :)
OdpowiedzUsuńJak najbardziej, to dodaje im smaku
UsuńSiostra lubi grilowane sery, ale do tej pory jadała je tylko w restauracjach. Musimy w tym roku spróbować camemberta w domowych warunkach :)
OdpowiedzUsuńNiebawem będzie przepis na grillowane sery, nie tylko camembert :)
UsuńPierwszy grill w sezonie zaliczony! Dziękuję za garść informacji, wykorzystam je podczas kolejnego biesiadowania :)
OdpowiedzUsuńNie jem miesa :) Ale warzywka z grilla jak najbardziej lubie :)
OdpowiedzUsuńNiby proste i oczywiste rzeczy ale wszystko pięknie zebrane w jednym miejscu .z pewnością będę powracał do tego artykułu bo bardzo fajnie podane ��
OdpowiedzUsuńNiestety w tę majówkę zostaje mi tylko patelnia grillowa, ale Twój poradnik może kiedyś mi się przydać :)
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje, które na pewno wykorzystam :)
OdpowiedzUsuńIdealne info na taką piękną niedzielę jak dziś! Dzięki <3
OdpowiedzUsuńNie jem mięsa, ale grillowane warzywka z dobrym sosem to mmm niebo ;)
OdpowiedzUsuńWpis bardzo na czasie :) Nawet nie sądziłam, że aż tyle różnych rzeczy można przygotować na grillu - ale teraz na pewno skorzystam z inspiracji :)
OdpowiedzUsuń