TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Kurczak po myśliwsku w pomidorach

Kurczak po myśliwsku w pomidorach czyli pollo alla cacciatore


Kurczak po myśliwsku w pomidorach to fantastyczne, tradycyjne danie dla każdego, kto kocha włoską kuchnię. Słowo cacciatore oznacza po włosku myśliwego, a zwrot alla cacciatora to nic innego jak posiłek przygotowany w stylu myśliwskim - z cebulą, ziołami, pomidorami, często także z dodatkiem papryki, oliwek i czerwonego lub białego wytrawnego wina.

Nie ma jednej wersji pollo alla cacciatore, ale niezależnie od wybranych dodatków (grzyby, oliwki, plasterki marchewki) i rodzaju wina, w efekcie końcowym zawsze otrzymamy smaczne, pożywne danie, które możemy podać z makaronem, ryżem, ziemniakami puree lub pieczywem.
Kurczak po myśliwsku sprawdzi się jako niezbyt pracochłonny obiad, ale równie dobrze można go zaserwować na  wystawną kolację.

Kurczak po myśliwsku z pieczarkami i pomidorami to także idealne rozwiązanie dla użytkowników wolnowarów i miłośników sloow food. Duszony w niskiej temperaturze smakuje rewelacyjnie.

Przygotowany z dodatkiem wytrawnego czerwonego lub białego wina kurczak po myśliwsku w pomidorach będzie wyśmienity także następnego dnia. W ten sam sposób można także przygotować królika.
Nasza dzisiejsza wersja kurczaka alla cacciatore powstała z dodatkiem chilijskiego wytrawnego wina Cono Sur Bicicleta Merlot.


Kurczak po myśliwsku w pomidorach

  • 1 średniej wielkości kurczak Zagrodowy (2 uda, 2 pałki i 2 filety z piersi przekrojone dodatkowo na pół)
  • 1 cebula pokrojona kostkę
  • 2 ząbki czosnku drobno pokrojone
  • 1 czerwona papryka pokrojona w paski
  • 15 dag pieczarek pokrojonych w ćwiartki
  • 150 ml czerwonego lub białego wytrawnego wina
  • pół łyżeczki cukru
  • 2 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego
  • 80 dag mięsistych pomidorów (można zastąpić pomidorami w puszcze)
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu albo pół łyżeczki suszonego
  • pół szklanki oliwek, czarnych lub zielonych 
  • opcjonalnie 1 łyżka kaparów
  • oliwa lub olej do smażenia 
  • natka pietruszki do dekoracji
  • sól i pieprz do smaku

Przepis na kurczaka po myśliwsku w pomidorach

Kurczaka porcjujemy. Korpus, szyjkę i skrzydełka odkładamy (można je później wykorzystać np. do przygotowania rosołu). Kawałki kurczaka oprószamy mąką i smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia. Zdejmujemy kurczaka z patelni. Na tym samym tłuszczu smażymy cebulę do czasu, aż będzie szklista.  Dodajemy pieczarki i posiekany drobno czosnek i smażymy około 10-15 minut,. Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę pomidory, paseczki papryki, koncentrat pomidorowy, podsmażone kawałki kurczaka, wino i przyprawy. Dusimy pod przykryciem około 2 godzin na jak najmniejszym ogniu. Około 10 minut przed końcem dodajemy oliwki i ewentualnie kapary.

Uwaga:
Kurczaka po myśliwsku w pomidorach można też zapiekać w piekarniku zamiast dusić na wolnym ogniu. W naczyniu żaroodpornym układamy kawałki kurczaka i zalewamy sosem pomidorowym z powyższego przepisu. Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do około 180 - 190 stopni.
Kawałki kurczaka można przed smażeniem zamarynować przez noc w winie. Po wyjęciu wystarczy osuszyć je papierowym ręcznikiem i dalej postępujemy tak jak podałam w przepisie. Pozostałe po marynowaniu wino dodajemy do potrawy.


Przepis na kurczaka po myśliwsku w pomidorach z wolnowaru

Kawałki kurczaka oprószamy mąką i smażymy na rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia. Dodajemy posiekany czosnek i pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy 2-3 minuty uważając, aby nie przypalić czosnku. Przekładamy całość do misy wolnowaru. Dodajemy pieczarki, obrane i pokrojone w kostkę pomidory, paseczki papryki, koncentrat pomidorowy, wino i przyprawy.
Czas wolnowarzenia
Opcja low: około 5-7 godzin
Na około 15 minut  przed końcem dodajemy oliwki i opcjonalnie kapary.


Kurczak po myśliwsku w pomidorach

Komentarze

  1. Fajny przepis - myślę, że by zasmakował moim dzieciakom :) tylko w opisie przygotowania podajesz, aby zdjąć kurczaka po podsmażeniu, a potem dusi się te dwie godziny sam sos - bez mięsa ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, skrót myślowy - dla mnie to było logiczne, że dusimy razem wszystkie składniki :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych