Gulasz z ciecierzycą
Gulasz z ciecierzycą
turecki przepis na etli nohut
Gulasz z ciecierzycą i mięsem jest jednym z najłatwiejszych i najsmaczniejszych tureckich gulaszy, jakie dotychczas zrobiłam. Naszym zdaniem najlepszy jest następnego dnia, kiedy smaki dobrze się wymieszają. Ta prosta potrawa, nie wymagająca żadnej tajemnej wiedzy ani trudno dostępnych składników, jest bardzo pożywna. Ciecierzyca stanowi jedno z najlepszych źródeł białka, więc po zjedzeniu tego gulaszu z pewnością nie będziecie głodni.
Turecki gulasz z ciecierzycą
Gulasz z ciecierzycą
- 2-3 łyżki oleju roślinnego
- około 60-70 dag wołowiny (może być pręga) pokrojonej w kostkę
- 1 duża cebula, grubo posiekana
- 2 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka stołowa pasty paprykowej ostrej lub łagodnej
- 3-4 szklanki wody
- 2 puszki ciecierzycy, każda po ok. 400 g
- przyprawy: po 1 łyżeczce soli i mielonego czarnego pieprzu lub do smaku, 2 liście laurowe, pół łyżeczki chili w płatkach lub do smaku
- opcjonalnie 1 drobno posiekana papryczka chili
Jest bardzo gęsta, zdecydowanie smaczniejsza i wystarcza na dużo dłużej niż dostępna w marketach węgierska pasta paprykowa w tubkach.
Gulasz z ciecierzycą przepis
1. Na głębokiej patelni albo w żeliwnym garnku rozgrzewam olej. Dodaję pokrojone w kostkę mięso i smażę na silnym ogniu, aż zbrązowieje.
2. Dodaję cebulę i często mieszając nadal smażę, do chwili, kiedy cebula zacznie się karmelizować. Na silnym ogniu zajmuje to około 3 minut.
3. Dodaję koncentrat pomidorowy, pastę paprykową, i gotuję jeszcze około 5 minut często mieszając.
4. Wlewam bulion lub wodę, doprawiam do smaku solą, pieprzem i chili. Zmniejszam ogień do małego i gotuję około 60 minut. Dodaję odsączoną z zalewy ciecierzycę i gotuję jeszcze około 30 - 45 minut, aż mięso będzie bardzo miękkie.
5. Gulasz z ciecierzycą podaję z ryżem, płaskim tureckim chlebem lub ziemniakami, posypany natką pietruszki.
Afiyet olsun - smacznego!
Kuchni tureckiej dopiero się uczę. Mimo, że w naszym compoundzie w Al-Khobar mieszkało kilka tureckich rodzin i w każdy piątek i sobotę (saudyjski weekend) spotykaliśmy się przy grillu, to przez cały czas odkrywam nowe smaki. Gotując tureckie potrawy staram się wykorzystywać pochodzące z Turcji przyprawy, ale zdarza mi się także dodać coś od siebie. Takie informacje zawsze zaznaczam w przepisie. Staram się w miarę możliwość korzystać z oryginalnych tureckich przepisów, ale nie znam języka tureckiego i często mam problem z tłumaczeniem.
Źródło przepisu na gulasz wołowy z cieciorką: https://www.sabah.com.tr/yemek-tarifleri/bakliyat-yemekleri/2018/04/30/etli-nohut-yemegi-nasil-yapilir
Gulasz z ciecierzycą
Wygląda bosko!
OdpowiedzUsuńOlu, ugotuj mi taki w lepszych czasach...
Cóż... zrobiłam się głodna, chociaż jestem po obfitym śniadaniu ;-)
OdpowiedzUsuń