Indyk w sosie curry
Indyk w sosie curry
Prosty przepis na indyjskie curry z indykiem.
Indyk w sosie curry to przepis, który ma dla mnie dwie kluczowe zalety. Jest szybki i prosty do przygotowania. Nie wymaga też trudno dostępnych składników. Często publikuję na blogu przepisy na curry, ponieważ jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich narzekających na permanentny brak czasu. Curry z indykiem i mleczkiem kokosowym spełnia wszystkie moje oczekiwania, mogę je przygotować w niespełna 30 minut albo przyrządzić w wolnowarze. Myślę, że Tobie także spodoba się ten przepis na indyka po indyjsku w sosie curry.
Na blogu znajdziesz też inne przepisy na curry.
Indyk w sosie curry
- około 500 g filetu z indyka pokrojonego w średniej wielkości kostkę
- pół łyżeczki kurkumy w proszku
- pół łyżeczki chili w proszku
- 3-4 łyżki oleju do smażenia
- 2 ząbki czosnku
- około 1,5 cm imbiru obranego ze skórki
- duża szczypta mielonego cynamonu
- 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 duża cebula bardzo drobno posiekana
- 2 średnie pomidory pokrojone na małe kawałki, ale jeśli nie masz to dodaj nieco więcej koncentratu pomidorowego i pół szklanki wody lub bulionu drobiowego albo warzywnego.
- 1 puszka (400 ml) mleczka kokosowego
- mielona kolendra, sól i pieprz dla smaku
- posiekane liście kolendry do dekoracji
Indyk w sosie curry przepis
1. Pokrojone w kostkę mięso z indyka posyp mielonym chili, kurkumą, pieprzem i wymieszaj. Odstaw mięso na około 30 minut do lodówki.
2. Cebulę, czosnek, imbir i pomidory bardzo drobno posiekaj.
3. Na patelni rozgrzej olej i na ostrym ogniu podsmaż mięso, aż się zrumieni Jeżeli patelnia nie jest wystarczająco duża, aby zmieścić całe mięso w jednej warstwie, to podsmażaj mięso w dwóch - trzech partiach. Wyjmij mięso z patelni i odstaw.
4. Zmniejsz płomień do małego. Na patelnię wrzuć posiekany czosnek i imbir i cały czas mieszając smaż około 30-40 sekund. Uważaj, żeby nie przypalić czosnku, ponieważ nabierze goryczy.
5. Dodaj koncentrat pomidorowy, szczyptę cynamonu, drobno posiekaną cebulę, pokrojone pomidory i mięso z indyka i wymieszaj. Gotuj pod przykryciem około 5 minut.
5. Dodaj mleczko kokosowe, dopraw do smaku i gotuj jeszcze około 10-15 minut.
6. Podawaj z ryżem albo przygotuj chleb naan. Przed podaniem posyp posiekaną natką kolendry.
Indyk z wolnowaru przepis
- Przygotuj składniki tak jak podałam w przepisie powyżej - punkty od 1 do 4.
- Przełóż składniki z wyjątkiem mleczka kokosowego do wolnowaru, dodaj około 100 ml wody lub bulionu, przyprawy i ustaw czas (dotyczy wolnowarów Crck-Pot)
- opcja low: około 4 godzin
- opcja high 2-3 godziny
- Na 30-40 minut przed końcem dodaj mleczko kokosowe.
Skąd się wzięła nazwa indyk
Angielska nazwa indyka (turkey) powstałą w wyniku błędnego przekonania, że ptaki te były importowane przez tureckich kupców. Z bliżej nie ustalonych przyczyn Francuzi byli przekonani, że indyki pochodzą z Indii, więc nazywali je dindon lub poulet d'Inde, co oznacza indyjski kurczak. Również Turcy myśleli, że ojczyzną indyków są Indie i stąd pochodzi turecka nazwa indyka yerli hindi. W rzeczywistości ojczyzną indyków są obecne meksykańskie stany Jalisco, Guerrero i Veracruz, a do Europy sprowadził je w 1497 roku włoski żeglarz Giovanni Caboto, a w późniejszych latach także hiszpańscy i portugalscy odkrywcy. Indyki zafascynowały również cesarza Jahangira, który tak o nich pisał:
„Jego głowa i szyja oraz część pod gardłem mają w każdej minucie inny kolor. W upale jest całkiem czerwony - można by rzec, że przyozdobił się koralem - a po chwili w tych samych miejscach staje się biały i wygląda jak bawełna”.
Cesarz Jahangir zlecił nawet namalowanie indyka, a powstały obraz, prawdopodobnie autorstwa Ustad Mansura, jednego z największych ilustratorów zwierząt, jest jednym z najpiękniejszych obrazów mogolskich.
Nazwa zobowiązuje. Choć indyki trafiły do Indii dopiero na początku XVII wieku, a obecnie mięso indycze można kupić głownie w dużych miastach, to w bogatych indyjskich domach potrawy z indyka goszczą coraz częściej. Serwowane są także w czasie tradycyjnych indyjskich świąt m.in. jednego z najważniejszych czyli Święta Światła (Divali). A skoro już pojawiają się w indyjskich, ale też pakistańskich domach to najczęściej w postaci curry. Przepis na indyka w sosie curry należy do potraw smażonych w naczyniu nazywanym kadai lub kadhai, które przypomina wyglądem chiński wok. Kadhai służy do szybkiego zrumienienia składników na niewielkiej ilości tłuszczu, stąd w przepisie znalazła się sugestia, aby na patelni nie umieszczać jednorazowo zbyt dużej ilości mięsa. Zazwyczaj są to potrawy, które zawierają stosunkowo mało sosu, a przygotowane w ten sposób mięso nie jest przesuszone.
Mięso z indyka jest bardzo wszechstronnym i uniwersalnym składnikiem wielu dań. Stąd jego rosnąca popularność, nie tylko w Europie, ale i na subkontynencie indyjskim. Jest źródłem witaminy D, B2 (udo indycząt bez skóry), B3, B6, B12, potasu, fosforu, i cynku oraz aminokwasów. Ma niską zawartość tłuszczu (filet bez skóry, udo bez skóry) i wysoką zawartość białka. (tuszka, filet bez skóry, udo bez skóry). Pierś z indyka ma niską zawartość tłuszczów nasyconych oraz niską zawartość sodu. Mięso z indyka jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Indyk curry prezentuje się bardzo apetycznie. Zrobię go w wolnowarze, bo indyka jeszcze w nim nie robiłam. I bardzo ciekawe informacje zawarłaś. Nigdy nawet się nie zastanawiałam skąd pochodzi ta nazwa.
OdpowiedzUsuńBardzo smakowite. Curry to danie , które Polacy szczególnie polubili.
OdpowiedzUsuńIndyk pasuje do każdego dania, do jazdej kuchni. To curry jest najlepszym przykładem.
OdpowiedzUsuńPrzyprawa curry wcale nie jest potrzebna? Skąd w takim razie w tytule "sos curry"?
OdpowiedzUsuńOkreślenie "curry" ma kilka znaczeń - 1. oznacza rodzaj dania; 2. jest nazwą mieszanki przyprawowej 3. określa sposób przyrządzania potrawy
UsuńWyszedł mi trochę rzadki sos, mogę go jakoś zagęścić?
OdpowiedzUsuńMożesz dodać troszkę mąki rozmieszanej w wodzie. Dobrze sprawdza się też skrobia ziemniaczana albo kukurydziana
UsuńSuper przepis. Wszystko sensowne, bez udziwnień, a smak jak u dobrego Hindusa:) Dzięki!
OdpowiedzUsuńWłaśnie jem! Jest przepyszne, totalnie mój smak. Przyprawiłam trochę bardziej żeby mieć ostrzejszy smak. Nie miałam mleczka kokosowego więc połączyłam mleko z cukrem pudrem i wiórkami kokosowymi więc wyszło coś w ten deseń. Mój pierwszy przepis od Was i nie ostatni. Dzięki!
OdpowiedzUsuńmiesa sie nie soli?
OdpowiedzUsuń