TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Przepis na gulasz wołowy

Przepis na gulasz wołowy

Tradycyjny gulasz wołowy nihari.

Przepis na gulasz wołowy nihari odrobinę się różni, od polskiego tradycyjnego gulaszu z wołowiny, ale podstawy są takie same. Dobry gulasz wołowy to rozpływające się w ustach mięso i aromatyczny sos gulaszowy. Tak smaczny, że zanika do ostatniej kropelki. Nawet do zdjęcia gulaszu nie udało mi się uratować zbyt wiele sosu. Tradycyjny gulasz wołowy nihari przygotowuje się na specjalne okazje albo zimą, chociaż nie jest tak pikantny jak gulasz węgierski czy węgierska zupa gulaszowa. Pakistański gulasz nihari jest za to bardzo aromatyczny, a sposób gotowania jest taki sam jak w przypadku marokańskiego tadżinu.

Gulasz wołowy nihari podaje się także na przeziębienie, infekcje zatok oraz po chorobie, w celu wzmocnienia organizmu. W dawnych czasach gotowano go dla robotników budowlanych i żołnierzy, dzisiaj gulasz wołowy nihari można zjeść w dobrych restauracjach na całym świecie.

Więcej informacji i ciekawostek na temat gulaszu nihari znajdziesz na końcu artykułu, a teraz zapraszam cię po przepis na gulasz wołowy. To najlepszy gulasz z wołowiny, jaki kiedykolwiek zrobiłam, więc nie bój się dodawać przypraw, to dzięki nim tak wspaniale smakuje i dodaje sił.

przepis-na-gulasz-wolowy
Prosty gulasz wołowy nihari, oryginalny przepis.
 

Gulasz wołowy składniki i przyprawy

  • 800 g wołowiny gulaszowej, może być goleń (pręga), łopatka albo karkówka wołowa
  • 400 g kości wołowych pociętych na małe kawałki, można je kupić w większości sklepów.
  • 2 średnie czerwone cebule
  • 3 ząbki czosnku drobno posiekane 
  • 1 czubata łyżeczka drobno posiekanego imbiru, ale możesz zastąpić dodając pół łyżeczki imbiru w proszku
  • 4-5 szklanek wody
  • około 1/3 szklanki oleju  
  • Zasmażka 
    • 2 łyżki mąki pszennej
  • Przyprawy całe
    • pół małej gwiazdki anyżu, i niech Cię nie kusi, żeby go pominąć albo dodać więcej.
    • 1 mały liść laurowy
    • 3 cm kawałek laski cynamonu, pod żadnym pozorem nie dodawaj mielonego cynamonu
    • 2 goździki 
  • Przyprawy mielone / tłuczone
    • 2 strąki zielonego kardamonu
    • niecałe pół łyżeczki nasion kopru włoskiego, pomiń jeśli go nie lubisz albo nie masz w domu
    • pół łyżeczki słodkiej papryki mielonej
    • pół łyżeczki mielonej kolendry 
    • 1 niepełna łyżeczka mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
    • ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku
    • pół łyżeczki imbiru w proszku
    • pół łyżeczki chili w płatkach lub do smaku
    • duża szczypta gałki muszkatołowej
    • mielony czarny pieprz i sól do smaku 
  • Do dekoracji 
    • 1 czerwona cebula, pokrojona w piórka i skarmelizowana na chrupiąco na dużej ilości oleju
    • pęczek natki kolendry 
    • plasterki cytryny 
    • zielone papryczki chili

przepis-na-gulasz-wolowy

Przepis na gulasz wołowy

1. Ze strąków kardamonu wyjmij ziarenka. Koper włoski i ziarenka kardamonu rozbij tłuczkiem do mięsa albo zmiel w blenderze. Cebulę pokrój w cienkie piórka, a mięso w kostkę, tak jak na polski tradycyjny gulasz. 

2. Rozgrzej olej, dodaj cebulę i smaż na jasnozłoty kolor.  Dodaj pokrojoną w kostkę wołowinę i kości wołowe i smaż przez około 5-10 minut, aż mięso się zrumieni.

3. Dodaj przyprawy w proszku oraz czosnek i imbir i smaż często mieszając około 30 sekund, ale tylko do chwili aż czosnek straci zapach surowizny. Nie smaż dłużej, bo przypalony czosnek robi się gorzki.

4. Wlej wodę, zagotuj, a następnie zmniejsz płomień i na minimalnym ogniu gotuj pod przykryciem około 4-5 godzin.

5.Na około 45 minut przed końcem odlej z gulaszu około 200 ml sosu bez całych przypraw. Pozostaw go do wystudzenia. W międzyczasie na suchej patelni upraż mąkę na jasnozłoty kolor..

6. Dodaj mąkę do wystudzonego sosu i wymieszaj lub zblenduj, żeby nie było grudek. Wlej rozrobioną z sosem mąkę do gulaszu, energicznie wymieszaj. Dopraw do smaku solą  i gotuj jeszcze około 15-20  minut.Ten gulasz najczęściej podaje się z chlebem naan, ale równie dobrze smakuje z innymi dodatkami.

Gulasz wołowy z wolnowaru

1. Przygotuj wszystkie składniki zgodnie z przepisem powyżej punkty od 1 do 3.

2. Przełóż składniki do misy wolnowaru. Wlej wodę i wymieszaj. 

3. Ustaw czas - dotyczy wolnowarów Crock-Pot

  • opcja low 8-10 godzin
  • opcja high 6-7 godzin

4. Na około godzinę przed końcem odlej z gulaszu około 200 ml sosu bez całych przypraw. Pozostaw go do wystudzenia.

5. W międzyczasie na suchej patelni podpraż mąkę na jasnozłoty kolor. Wystudzony sos, powoli, cały czas mieszając, wlewaj do mąki. Wymieszaj wszystko dokładnie albo zblenduj, aby nie było grudek. Wlej z powrotem do wolnowaru, ponownie dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze przez około 40 minut.

Ciekawostki o pakistańskim gulaszu nihari

Gulasz nihari oprócz Pakistanu popularny jest także w Indiach (zwłaszcza w okolicach Delhi) i Bangladeszu. Najczęściej przygotowywany jest z wołowiny, jagnięciny lub baraniny, ale można też spotkać wersje z mięsem z kurczaka. Ze względu na sposób gotowania, bardzo przypomina marokański gulasz tajine. Najważniejszą zasadą jest długie powolne gotowanie mięsa w niskiej temperaturze. Z tego względu to wprost wymarzony przepis dla posiadaczy wolnowarów, zresztą coraz bardziej popularnych na Bliskim Wschodzie. 

Nazwa nihari pochodzi od arabskiego słowa  nahaar oznaczającego „poranek”. Pierwotnie gulasz wołowy nihari gotowano przez całą noc i podawano muzułmańskim władcom i bogaczom na  śniadanie, zaraz po pierwszej porannej modlitwie. Dopiero wraz z upływem lat gulasz wołowy upowszechnił się wśród biedniejszych mieszkańców imperium.

W niektórych tradycyjnych restauracjach resztki gulaszu nihari  dodaje się do garnka w którym będzie gotowana porcja na kolejny dzień. Te ponownie użyte resztki gulaszu noszą nazwę taar i mają zapewnić wyjątkowy smak. Niektóre restauracje szczycą się taarem, używanym nieprzerwanie od stu lat. 

Tradycyjnie do zagęszczania gulaszu używa się mąki atta, ale w Polsce jest ona trudno dostępna. Użyj zwykłej mąki pszennej, nie będzie to miało większego wpływu na smak.

przepis-na-gulasz-wolowy
Przepis na gulasz wołowy.

Komentarze

  1. Zapowiada się bardzo smakowicie. Marokański tagine najczęściej gotuję z jagnięciny i lubię dodatek w postaci suszonych owoców. Tutaj jest tylko cebula i przyprawy. Muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie ciekawi ten dodatek cynamonu i anyżu. Koniecznie do wypróbowania:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam gulasze szczególnie z wolnowaru, bo mięso ma wyjątkowy smak. Dodatek cynamonu i anyżu musi świetnie podkręcac smak.

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepszy na świecie gulasz wołowy :) a te aromaty, chętnie je wypróbuję, one muszą nadawać wyjątkowy smak :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Cudny przepis, pewnie w jakimś sensie nie dla mnie - wykonanie wymaga wielu starań, ale dlaczego nie spróbować? Wolnowar mam i chętnie używam, tylko zdobyć jakąś dobrą wołowinę, a nie te suchelce z marketu, bo to jednak wielka różnica, a przyprawy kusza, aż się rozmarzyłam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wygląda obłędnie ten gulasz! Widać, że smaki wydobyte z samego źródła. Wolnowar jednak działa cuda. Miałam na myśli nabyć taki sprzęt. Rosół, czy bigos, czy inne mięsa...myślę, że to pomoże mi w funkcjonowaniu w kuchni, rozdysponuje mój czas na plus.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z cynamonem i anyżem robię rosół z kaczki i bardzo nam smakuje to zapewne gulasz tez nam posmakuje :) lubimy nowe smaki :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawe dania, zwłaszcza, że działo leczniczo.
    Interesująca jest historia związana z tym gulaszem. Ilość składników, które osobiście lubię , jest zaskakująca. Ale wszystko to czyni danie wyjątkowym.
    Bardzo smaczna i podobająca się Twoja wersja gulaszu.
    Irena - Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  9. Wołowinę uwielbiamy i często jemy, bo to bardzo zdrowe mięsiwo!

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety w wolnowarze wychodzi zupa...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych