Zalewajka
Zalewajka
Łódzka zalewajka z kiełbasą i ziemniakami z dodatkiem suszonych grzybów
Zalewajka przepis na żurek z grzybami i ziemniakami. Domowa zalewajka łódzka to zupa bieda z okolic Łodzi, naszego rodzinnego miasta. Tradycyjna zalewajka tak, jak kapuśniak z kiszonej kapusty, domowa grochówka czy żurek, podawana jest w naszym regionie w każdym domu. Tania, ale smaczna i pożywna zalewajka z kiełbasą i ziemniakami, nie była daniem przeznaczonym na stoły zamożnych fabrykantów, ale ludzie stojący nieco niżej w łódzkiej hierarchii jej smak znają od XIX wieku. I jak to z bieda zupami bywa, zupa zalewajka stała się w pewnym momencie skarbem narodowym.
Jeśli ktoś nie wie, co to jest krańcówka, migawka czy angielka, nie chodzi „na pieszo” i nie jadł zalewajki z ziemniakami, to na pewno nie jest prawdziwym Łodzianinem. Zalewajka z kiełbasą i ziemniakami to zupa, którą pamiętam z dzieciństwa, moja babcia często gotowała ją na obiad. Przepis babci na zalewajkę jest naszym zdaniem najlepszy, bo babcia zawsze gotowała z sercem. Nie używała gotowców, nie robiła niczego „na szybko” - wszystko miało swój czas i miejsce. Oboje jesteśmy Łodzianami, kochamy tę naszą „wioskę z tramwajami”, stare Bałuty i "Limankę". Kochamy też zupę zalewajkę. Jestem pewna, że tradycyjna zalewajka zasmakuje też Tobie.
W 2008 roku zupa zalewajka łódzka została wpisana na listę produktów tradycyjnych.Zalewajka przepis babci na żurek z grzybami i ziemniakami z okolic Łodzi. Gdy robi się chłodniej, nie ma nic lepszego niż talerz gorącej zalewajki z kiełbasą i ziemniakami.
Domowy zakwas z mąki żytniej razowej
Zakwas z mąki żytniej razowej nastaw 3-4 dni wcześniej, w ostateczności możesz dodać zakwas, kupiony w dobrej piekarni. Moja szklanka ma 250 ml pojemności.
- 2 szklanki przegotowanej, ciepłej wody,
- 3 łyżki mąki razowej żytniej,
- skórka z 1 kromki chleba żytniego razowego,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 duży liść laurowy lub 2 średnie,
- 4 kulki ziela angielskiego.
Przepis na domowy zakwas do zalewajki
Czosnek obierz i przekrój na pół. Do słoika wlej wodę, dodaj czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, skórkę z chleba i mąkę żytnią razową. Wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Raz dziennie mieszaj zawartość słoika.
Tradycyjna zalewajka przepis
Przepis babci na zalewajkę jest jednym z najpopularniejszych na naszym blogu. Jeśli jeszcze go nie próbowałaś, to serdecznie polecam. Poszczególne regiony Polski mają swoje unikalne wersje przepisu przygotowania zalewajki.
- cały zakwas lub 0,5 litra zakwasu z piekarni,
- około 1,5 litra wody,
- 5-6 średnich ziemniaków pokrojonych w kostkę,
- mała garść suszonych grzybów,
- 250 g pokrojonej kiełbasy swojskiej, słoniny lub pokrojonego boczku wędzonego albo wszystkiego po trochu,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 kulki ziela angielskiego,
- 1 łyżka majeranku,
- 8 ziaren czarnego pieprzu,
- 2 liście laurowe,
- sól i pieprz do smaku,
- opcjonalnie 3-4 łyżki śmietany, dodawanie śmietany nie jest konieczne, ale wiele osób zabiela zalewajkę.
Zalewajka przepis babci krok po kroku
Przygotuj grzyby, ziemniaki i warzywa do zupy. Umyj grzyby, zalej niewielką ilością ciepłej wody i odstaw na minimum godzinę. Namoczone grzyby pokrój na małe kawałki. Obrane ziemniaki pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek drobno posiekaj.
Ugotuj wywar z suszonych grzybów. W dużym garnku zagotuj wodę. Dodaj pokrojone ziemniaki i suszone grzyby, liść laurowy (1 lub 2 sztuki), ziele angielskie, pieprz w ziarnach i sól do smaku. Gotuj około 15 minut.
Przygotuj wędzonkę. W międzyczasie podsmaż kiełbasę pokrojoną w kostkę (albo pokrojony boczek lub słoninę). Kiedy wytopi się trochę tłuszczu, przychodzi czas na dodawanie pokrojonej cebuli. Smaż ją, aż się zeszkli. Dodaj posiekany czosnek i smaż około pół minuty.
Dodawanie kiełbasy do garnka. Podsmażoną wędzonkę dodaj do zupy i gotuj 5 minut.
Dodawanie zakwasu do zupy i gotowanie zalewajki. Kiedy ziemniaki są miękkie, wlewam zakwas i doprowadzam na chwilkę do wrzenia. Zmniejszam płomień, doprawiam solą, pieprzem i wsypuję łyżkę majeranku roztartego w dłoniach.
Udostępnij przepis na zalewajkę
Spodobał Ci się przepis na tradycyjną zalewajkę z grzybami i ziemniakami? Udostępnij go na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery albo zostaw komentarz.
Zalewajka z ziemniakami
Zalewajka pyszna tradycyjna zupa to opowieść o czasach, gdy nasze babcie i prababcie z prostych składników potrafiły wyczarować coś wyjątkowego. Pierwsze przepisy na zalewajkę pochodzą z XIX wieku, ale jestem pewna, że jej historia jest dużo dłuższa. Moja babcia gotowała zalewajkę z ziemniakami, używając zakwasu żytniego. To właśnie zakwas żytni, liść laurowy i pokrojony boczek lub kiełbasa nadają zupie ten niepowtarzalny aromat. Tradycyjna zalewajka to mistrzostwo smaku z prostych składników.
Zakwas żytni i inne składniki
Zakwas to podstawa staropolskiej zalewajki. Przygotowanie zakwasu wymaga czasu, ale efekt jest tego wart. Ziemniaki i kiełbasa lub pokrojony boczek sprawiają, że ta tradycyjna zupa jest treściwa i sycąca. Zalewajka z kiełbasą i ziemniakami to smak mojego rodzinnego domu, a przepis babci na zalewajkę traktuję jak najcenniejszy skarb.
Zalewajka pyszna regionalna tradycyjna zupa
Łódzka zalewajka z kiełbasą i ziemniakami z dodatkiem suszonych grzybów jest najbardziej znana, ale w innych częściach kraju można spotkać różne warianty zupy zalewajka. Regionalne przepisy na zalewajkę mogą zalecać dodawanie śmietany.
My bardzo lubimy też inne regionalne zupy, takie jak kujawska zupa kwas, tradycyjny krupnik, regionalna zupa zaklepka kociewska, rosyjska solianka czy węgierska zupa gulaszowa.
Domowa zalewajka: zalety tradycyjnej zupy
Dla nas zalewajka z kiełbasą i ziemniakami to smak dzieciństwa i symbol kuchni regionalnej. Mam spisane różne przepisy na zalewajkę, bo ta zupa znana jest też w Świętokrzyskiem i Kieleckiem. Zalewajkę zrobić może każdy, choćby na zakwasie żytnim z piekarni. Dodawanie zakwasu do zupy nadaje jej kwaskowy smak. Dodatkowo dobry domowy zakwas wspomaga pracę jelit. Ziemniaki i kiełbasa lub boczek to niezbędny dodatek do tej tradycyjnej zupy. Pokrojone ziemniaki w zalewajce to źródło błonnika, a kiełbasa dostarcza porcję białka. Przepis przygotowanie zalewajki jest prosty, wypróbuj go.
Zalewajka.
Wygląda świetnie i pożywnie ;)
OdpowiedzUsuńBo jak ktoś gotuje sercem to musi być najlepsza na świecie. Jeszcze nigdy takiej zalewajki nie jadłam. Chętnie przygotuję dla swojej rodzinki.
OdpowiedzUsuńZalewajka babci musi być najlepsza. Wpraszam się!
OdpowiedzUsuńZalewajkę kocham nasza zagłębiowska. Ale chętnie wypróbuje i te łódzka.
OdpowiedzUsuńMoja babcia dodawała dwie łyżeczki chrzanu.
OdpowiedzUsuńWygląda pysznie.
OdpowiedzUsuń