TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Zalewa octowa do grzybów

Zalewa octowa do grzybów 

Najlepsza zalewa octowa do marynowanych grzybów 

Zalewa octowa do grzybów jesienią zajmuje w naszej kuchni wyjątkowe miejsce. To jeden z tych przepisów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zalewa do grzybów mojej babci jest po prostu idealna. Leśne grzyby, aromatyczne przyprawy i zalewa octowa tworzą wyjątkowy dodatek do różnych potraw. Przepis na zalewę do grzybów jest prosty i szybki do przygotowania. Wystarczą woda, ocet spirytusowy, cukier, sól oraz ulubione przyprawy takie jak liście laurowe, ziele angielskie i pieprz, żeby zrobić tradycyjne grzyby marynowane.

Jednym z moich ulubionych przepisów na grzyby marynowane w occie jest ten, którego nauczyła mnie babcia – wykorzystuje on mieszankę różnych grzybów leśnych. Smak marynowanych grzybów przygotowanych w ten sposób jest niesamowity, to najlepsze grzyby marynowane w occie, jakie robimy.

Jeśli szukasz najlepszych przepisów na marynowane grzyby, przeczytaj nasz sprawdzony Przepis na grzyby marynowane, natomiast jeśli potrzebna Ci jest zalewa do warzyw, to zajrzyj do artykułu Zalewa octowa. Dowiedz się też Jak przechowywać suszone grzyby.

zalewa-octowa-do-grzybow

Zalewa octowa – idealne proporcje składników 

Przygotowanie zalewy octowej jest łatwe, trzeba tylko zachować odpowiednie proporcje składników. Nasza zalewa octowa przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie sprawia, że każde przetwory z grzybów są wyjątkowe. Tak, jak uczyła mnie babcia, sekretem dobrej zalewy jest równowaga między octem a cukrem i solą. Taka zalewa podkreśla smak grzybów i dodaje im wyrazistości. Dobrze zrobiona gorąca zalewa pozwala przygotować aromatyczne grzyby marynowane, które można przechowywać przez długi czas.

Proporcje na około 2 kg tradycyjnych grzybów marynowanych, moja szklanka ma 250 ml pojemności.

  • 3 szklanki wody, 
  • 1 szklanka octu spirytusowego 10%, możesz przygotować zalewę do grzybów w wersji łagodniejszej, dodając mniej octu i więcej cukru,
  • 3 płaskie łyżki cukru, 
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej niejodowanej do zalewy i dodatkowo 2 łyżki soli do obgotowania grzybów, 
  • 3 liście laurowe średniej wielkości, 
  • 10 ziaren pieprzu,  
  • 8 kulek ziela angielskiego,  
  • 2 łyżeczki ziaren gorczycy,
  • 2 średnie cebule,
  • opcjonalnie 1 średnia marchew.

Przygotowanie zalewy octowej wymaga oczywiście octu 10%. Ocet spirytusowy jest niezbędny, ponieważ działa jako konserwant i przedłuża trwałość przetworów. Jednak zbyt duża ilość octu może sprawić, że zalewa będzie zbyt kwaśna, dlatego ważne jest, aby trzymać się sprawdzonych proporcji.

Niektóre przepisy na grzyby marynowane w occie sugerują dodanie octu jabłkowego zamiast spirytusowego, ale jeszcze nie próbowałam tej wersji. Domowe grzyby marynowane zawsze robię z octem spirytusowym.

Możesz przygotować zalewę do grzybów z dodatkiem cebuli, marchwi czosnku albo miodu, aby wzbogacić jej smak. Dokładny przepis na marynowane w zalewie kurki z miodem znajdziesz w artykule Przepis na grzyby marynowane.

zalewa-octowa-do-grzybow

Zalewa octowa przepis – jak zrobić zalewę octową do grzybów?

Moim zdaniem najlepsze przepisy na marynowane grzyby to te, które są najprostsze. Kilka podstawowych składników i sprawdzone proporcje pozwalają wydobyć naturalny smak grzybów, bez zbędnych dodatków. Często pytacie jak przygotować zalewę do grzybów, dlatego postanowiłam opublikować ten uniwersalny i wielokrotnie sprawdzony przepis na zalewę do grzybów. Taką zalewę  możesz wykorzystać, żeby zrobić domowe marynowane grzyby leśne. Przygotowuję w niej różne rodzaje grzybów – marynowane podgrzybki, marynowane prawdziwki, maślaki marynowane oraz marynowane grzyby kurki i koźlaki. Do przygotowania tych pysznych marynowanych grzybków, zalewa octowa przepis mojej babci, jest absolutnie niezastąpiona.

Przygotowanie warzyw. Cebulę obierz i pokrój w piórka, marchew pokrój w cienkie plasterki. Dodatek marchwi nie jest konieczny, ale przetwory z grzybów z kilkoma plasterkami marchewki są moim zdaniem smaczniejsze.

Przygotowanie grzybów. Grzyby oczyść z piasku, obetnij końcówki trzonków. Opłucz starannie wszystkie grzyby. Małe grzybki pozostaw w całości, większe przekrój na pół lub na cztery części.

Przygotowanie słoików. Zakrętki i słoiki wyparz wrzątkiem albo sterylizuj w piekarniku. Na dno każdego z nich włóż po kilka plasterków marchewki, jeśli jej używasz.

Jak zrobić zalewę octową do grzybów. Przygotowanie zalewy, octowej jest szybkie i łatwe. Do garnka wlewamy wodę (3 szklanki) i dodajemy 3 łyżki cukru, 1 łyżkę soli kamiennej niejodowanej, pokrojoną w piórka cebulę i przyprawy – ziele angielskie, liście laurowe i gorczycę, Doprowadzamy do wrzenia i mieszamy, aż cukier i sól się rozpuszczą. Do garnka z zalewą wlewamy ocet spirytusowy (1 szklanka), ponownie doprowadzamy zalewę do wrzenia i gotujemy pod przykryciem około 5 minut. Następnie zmniejszamy płomień do minimum, zalewa do marynowania powinna być gorąca.

Gotowanie grzybów. Oczyszczone grzyby wrzuć do wrzącej wody z dodatkiem 2 łyżek soli i gotuj w zależności od gatunku grzybów. Obgotowane grzyby odcedź na sitku.

Czas gotowania grzybów do marynowania 

  • Prawdziwki i podgrzybki: około 5–6 minut.
  • Maślaki (oczyszczone ze skórki i śluzu) lub gąski: 4–5 minut.
  • Kurki: 3–5 minut.
  • Koźlaki: około 8 minut.

Układanie w słoikach. Gorące grzyby ułóż w słoikach, około 2 cm poniżej krawędzi. Zalej grzyby bardzo gorącą zalewą octową, starając się równomiernie rozłożyć cebulę i przyprawy. Wszystkie grzyby powinny być przykryte zalewą. Natychmiast zakręć słoiki, odwróć do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Aromatyczne grzyby marynowane najsmaczniejsze będą za kilka tygodni.

Jak pasteryzować marynowane grzyby (opcjonalnie). Jeśli grzyby i zalewa nie były zbyt gorące, dla pewności możesz zapasteryzować słoiki. Umieść słoiki w garnku z wodą, doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz płomień, żeby woda tylko lekko bulgotała i pasteryzuj przez 20–25 minut od chwili zagotowania. Wyjmij słoiki, odstaw do góry dnem i pozostaw do wystudzenia.

zalewa-octowa-do-grzybów

Najlepsze grzyby do marynowania w zalewie

Najlepszy smak marynowanych grzybów osiągniesz, używając świeżych i nieuszkodzonych grzybów leśnych. Przed marynowaniem zawsze dokładnie je myję i obgotowuję przez kilka minut, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Dzięki temu mogę być pewna, że przetwory z grzybów będą smaczne i bez zgrzytającego w zębach piasku.

Nie wszystkie grzyby nadają się do marynowania w zalewie octowej. Moje ulubione to prawdziwki marynowane, marynowane grzyby kurki, marynowane podgrzybki i marynowane maślaki. Są smaczne i po zapasteryzowaniu wytrzymają w piwnicy do następnego sezonu, o ile ich nie zjemy wcześniej. Grzyby marynowane klasyczne to jedne z naszych ulubionych przetworów. Polskie grzyby marynowane i inne przetwory z grzybów to były jedne z tych produktów, za którymi tęskniliśmy, mieszkając na Bliskim Wschodzie. Słoiki grzybów często więc trafiały do walizek geologów, którzy dostarczali je mieszkającym w Arabii Saudyjskiej Polakom.

Zostało Ci trochę podgrzybków albo prawdziwków? Ta pyszna zupa grzybowa zachwyci Cię smakiem. Również sos grzybowy ze świeżych grzybów jest rewelacyjny. A może masz świeże grzyby kurki? Zupa kurkowa i sos z kurek to wspaniałe dania na jesień.

zalewa-octowa-do-grzybow

Przygotowanie słoików w piekarniku

Często niedocenianym, ale niezwykle istotnym etapem jest przygotowanie słoików do grzybów w zalewie. Zawsze zaczynam od dokładnego umycia i wyparzenia słoików oraz nakrętek. Jest to bardzo ważne, bo gwarantuje długą trwałość naszych przetworów z grzybów. W mojej kuchni często stosuję metodę wyparzania słoików w piekarniku – ustawiam piekarnik na 100 stopni Celsjusza i pozostawiam słoiki na 10-15 minut. Nakrętki zanurzam na kilka minut we wrzątku. Dzięki temu mam pewność, że słoiki grzybów były idealnie czyste i sterylne.

Marynowanie grzybów leśnych 

Podstawą najlepszych przepisów na marynowane grzyby jest zawsze zalewa z octem, cukrem, solą i przyprawami. Kiedy już mamy przygotowaną zalewę i grzyby, przychodzi czas na marynowanie grzybów leśnych. Zamknięte słoiki odstawiam do ostygnięcia do góry dnem, a potem przechowuję w piwnicy. Najtrudniejsze jest oczekiwanie na marynowane grzybki, bo najlepsze są po kilku tygodniach, kiedy smaki zdążą się odpowiednio przegryźć. Grzyby marynowane przepis stary jak świat, zawsze przypomina mi smaki dzieciństwa. Korzystając z tego przepisu, możesz też przygotować pieczarki marynowane i marynowane rydze.

Marynowane grzybki najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy czy spiżarni. Dobrze przygotowane i przechowywane tradycyjne grzyby marynowane mogą w chłodnym pomieszczeniu stać wiele miesięcy.

zalewa-octowa-do-grzybow

Do czego pasują marynowane grzybki?

Leśne grzyby marynowane świetnie sprawdzają się jako przekąska na imprezach, także na tak zwaną zagrychę albo jako dodatek do deski serów i sałatek. Moja ulubiona kombinacją to marynowane podgrzybki z chrupiącym pieczywem i kawałkiem dobrej jakości sera – prostota, która zawsze robi wrażenie na gościach. Marynowane w zalewie grzyby możesz wykorzystać  do przygotowania wytrawnych przekąsek – sprawdź przepis na kruche babeczki wytrawne z marynowanymi podgrzybkami – jest bardzo prosty. Grzyby w zalewie to również niezastąpiona przystawka na świątecznym stole.

Pokrojone grzyby marynowane są niezastąpionym składnikiem sosu tatarskiego i tatara oraz kanapek z pasztetem albo pieczonym mięsem. Można je także wykorzystać do zrazów zawijanych, pokrojone grzyby marynowane dodadzą im smaku.

zalewa-octowa-do-grzybow

Zalewa octowa nie tylko do grzybów

Prosta zalewa octowa przepis, który zawsze się udaje, to podstawa smacznych marynowanych grzybów i warzyw. Ta zalewa octowa doskonale nadaje się również do warzyw. Ogórki, paprykę, cebulę czy marchewkę możesz zamarynować w podobny sposób. Zalewa do marynowania warzyw może być przygotowana na bazie octu jabłkowego, ma wtedy delikatniejszy smak. Do marynowania owoców, dobre są octy owocowe, my bardzo lubimy domowy ocet z winogron. Bardzo dobre są gruszki w occie owocowym. Moja ulubiona zalewa do marynowania, zawiera liście laurowe, ziele angielskie i pieprz.

Najlepsze grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane przepis, który znam od babci, zawsze wychodzą wyśmienite. To najlepsze grzyby marynowane w occie, jakie kiedykolwiek jadłam. Dzięki odpowiednim przyprawom, idealnym proporcjom składników i odrobinie cierpliwości mamy przetwory, które przetrwają cały rok i zachowają najpiękniejsze smaki lata i jesieni.

Udostępnij przepis na zalewę octową do grzybów

Jeśli spodobał Ci się nasz domowy sposób na grzyby w zalewie, zostaw komentarz i podziel się nim w mediach społecznościowych, oznaczając nas tagiem @Czteryfajery na Instagramie lub Facebooku. Chętnie dowiemy się, jakie są Twoje ulubione dodatki do zalewy octowej.

zalewa-octowa-do-grzybow
Zalewa octowa do grzybów.

Komentarze