Domowa biała kiełbasa - na święta i nie tylko
Domowa biała kiełbasa - na święta i nie tylko
Przepis na surową białą kiełbasę własnej roboty
Domowa biała kiełbasa - na święta i nie tylko była na emigracji naszym marzeniem. Przepis na surową białą kiełbasę własnej roboty jest prosty, ale brakowało nam składników. Od dłuższego czasu domowe wędliny, m.in. białą kiełbasę robimy sami. Od Pana Boczka (to nie żart, tylko nick internetowy naszego Kolegi) - dostałem przepis na domową białą kiełbasę. A, że trzeba było zrobić próbę generalną przed świętami, to przepis został natychmiast wykorzystany. Znając swoje upodobania do wyrazistych smaków przepis nieco zmodyfikowałem niemalże podwajając ilość przypraw (z wyjątkiem warzonki). Żeby łatwiej było Wam wyliczyć składniki, poniższe proporcje dotyczą 2 kg gotowej białej kiełbasy. .
Domowa biała kiełbasa
- 1 kg niezbyt tłustego boczku (zawartość tłuszczu ok. 20-30%)
- 800 g łopatki wieprzowej lub szynki wieprzowej
- 200 g wołowiny ścięgnistej (karkówka wołowa, pręga wołowa)
- 200 ml lodowatej wody
- jelita wieprzowe
Przyprawy do białej kiełbasy
- pieprz świeżo zmielony - 1 płaska łyżeczka
- czosnek - 2 małe ząbki
- majeranek - 1 łyżka stołowa
- sól warzonka - od 16 do 22 gramów na kilogram
Domowa biała kiełbasa przepis
Boczek i łopatkę wieprzową oczyścić z błon i ścięgien i zmielić jeden raz na największym dostępnym sitku (u nas sitko 8 mm)Wołowinę mielimy dwukrotnie na najmniejszym dostępnym sitku (2,5 mm) , a następnie dodajemy około 20 ml lodowatej wody i wyrabiamy do czasu aż mięso wchłonie wodę i zacznie kleić się do rąk. Dobrze wyrobioną wołowinę dodajemy do pozostałej części mięsa, przyprawiamy, dolewamy pozostałą część wody i wyrabiamy, do czasu aż farsz nabierze kleistości.
Tak przygotowanym farszem nadziewamy jelita starając się nie pozostawiać wolnych przestrzeni. Jeśli w kiełbaskach będą widoczne pęcherzyki powietrza przekuwamy je szpilką.
Kiełbasę wkładamy do wody o temperaturze 80º C i parzymy przez około 25-35 minut w temperaturze 72-75º C (temperatura wody spadnie po włożeniu kiełbasy) lub zamrażamy.
Pan Boczek gorąco poleca, aby czosnek roztłuc w moździerzu, dodać część odważonej soli i rozprowadzić na gładka pastę. Do tej pasty w moździerzu wsypać majeranek i dokładnie rozetrzeć.
A przepis skąd pochodzi?
OdpowiedzUsuńJak przeczytasz dokładnie powyższego posta - to będziesz wiedzieć :)
UsuńDo bialej kielbasy dodawanie mieszanki peklujacej jest niedopuszczalne!!!!
OdpowiedzUsuńKolega z Wedliny domowe.
Dlatego podałem w podstawowym składzie warzonkę, a dopiero w nawiasie sól peklową jeśli komuś bardzo zależy na kolorze
UsuńNie jest to wtedy Kielbasa biala! , tylko jakas tam.A`la
OdpowiedzUsuńKolega z Wedliny domowe
Ok - juz poprawiam :)
Usuńboczek wędzony czy surowy jest ??
OdpowiedzUsuńSurowy
Usuń