Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów
Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów
Najlepszy przepis na żurawinę do mięsa.
Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów przepis na dżem żurawinowy z małą ilością cukru. Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów zasmakowała nam do tego stopnia, że w ciągu zaledwie trzech tygodni przygotowałam żurawinę do mięsa dwukrotnie. Zrobiłam też wykwintne konfitury ze świeżej żurawiny o wyczuwalnym korzennym aromacie. Żurawina do mięsa pasuje do serów i pasztetów. Jest tak samo pyszna jak konfitura z czerwonej cebuli oraz konfitura z żurawiny i gruszek (przepis). Konfiturę żurawinową możesz dodać do masy makowej, kiedy będziesz piekła najlepszy makowiec zawijany (przepis) - wystarczą 2-3 łyżki stołowe. Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów z poniższego przepisu świetnie uzupełnia też smak masy makowej w serniku z makiem. Takie połączenie podpowiedział mi szef kuchni w Restauracji i Hotelu Mansor, Grzegorz Sebastian.
Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów składniki
- 600 g żurawiny świeżej lub mrożonej
- 150-200 g brązowego cukru (lub do smaku)
- 1 jabłko starte na tarce,
- sok z jednej dużej pomarańczy
- 25 ml wiśniówki
- 1 łyżka stołowa miodu
- 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 lub 2 zmielone goździki
- mała szczypta gałki muszkatołowej
Opcjonalnie możesz dodać dużą szczyptę chili lub mielonego czarnego pieprzu (jeśli żurawina ma być podawana tylko do mięsa, pasztetów lub serów).
Domowa konfitura z żurawiny do mięsa, serów i pasztetów przepis
1. Do garnka wlać sok z pomarańczy, dodać cukier, miód i przyprawy. Gotować do chwili rozpuszczenia się cukru mieszając od czasu do czasu (takie postępowanie pozwala lepiej wydobyć aromat przypraw).
2. Dodać 4/5 umytej żurawiny i starte jabłko. Gotować na małym ogniu około 25- 35 minut mieszając i delikatnie ugniatając żurawinę, po czym dodać pozostałe owoce i wiśniówkę i gotować kolejne 10-15 minut, aż sos zacznie gęstnieć.
3. Gorącą konfiturę z żurawiny przełożyć do słoików i od razu odwrócić do góry dnem. Ewentualnie można dodatkowo pasteryzować 10 - 15 minut, ale nie jest to konieczne.
Uwaga - podczas gotowania żurawina może pryskać.
Można dodać całość żurawiny od razu, można także dodać więcej soku z pomarańczy lub wody i na koniec zmiksować, aby uzyskać sos żurawinowy, ale my lubimy, kiedy część owoców jest cała.
Pamiętam, gdy byłam młodsza, zupełnie nie rozumiałam, jak można dodać konfiturę do mięsa, a teraz się tym zajadam :) Jak widać do wszystkiego trzeba dojrzeć :)
OdpowiedzUsuńJa też długo nie mogłam się do takiego połączenia przekonać, a teraz to obowiązkowy dodatek do pieczonej karkówki :)
Usuńidealna na zbliżające się Święta <3 mniami
OdpowiedzUsuńPolecam, jest bardzo smaczna :)
UsuńOd dawna chodziło za mną zrobienie pasztetu... teraz jestem już zdecydowana na 100% żeby go zrobić i w środku umieścić Twoją konfiturę <3
OdpowiedzUsuńW środku pasztetu ?
UsuńJak ja uwielbiam takie konfitury <3 Dzięki za przepis!
OdpowiedzUsuńZawsze do usług :)
UsuńUwielbiam żurawinę, ostatnio kupuje chleb razowy z żurawiną i najchętniej, to bym sam jadła :) A przepis zapisałam
OdpowiedzUsuńZastanawiam się też czy nie zrobić wersji z dodatkiem migdałów, to mogłoby być ciekawe połączenie smaków
UsuńJakim alkoholem zastąpić wiśniówkę?
OdpowiedzUsuńMyślę, że dobrze sprawdzi się czerwone półwytrawne wino - zachowa ładną barwę żurawiny i doda nowego smaku.
UsuńWspaniale! Do tej pory kupowałam żurawinę z w sklpeie IKEA (taką w słoiku). A teraz widzę, że może się odważę sama przygotować! Na święta byłaby jak znalazł.
OdpowiedzUsuńBywam w IKEI dość często, ale jakoś nie zwracałam uwagi na to czy jest tam żurawina. Nie wiem więc jak duże będą różnice w smaku.
UsuńObowiązkowa konfitura w każdej dobrej kuchni. Zaglądam na strony z przepisami i sprawdzam przepisy, podglądam i modyfikuję, lubię eksperymentować, choć oczywiście mam kilka przepisów, których za żadne skarby świata nie zmienią.
OdpowiedzUsuńMy dość często łączymy tradycyjną polską kuchnię z bliskowschodnimi przyprawami :)
UsuńKiedyś nie byłam przekonana do żurawinki, ale teraz ją uwielbiam ! :)
OdpowiedzUsuńMam wrażenie, że wiele osób przeobraża się z przeciwników w fanów konfitury z żurawiny. U mnie było podobnie :)
UsuńŻurawina to mój ulubiony dodatek do mięs! :) I jeszcze lubię ziemniaczki z żurawiną (oczywiście pieczone).
OdpowiedzUsuńPieczone ziemniaczki z żurawiną są super. Dzięki, że mi o nich przypomniałaś :)
UsuńUwielbiam żurawinę. A najbardziej lubię ją jeść w pracy, taką suszoną. Wciąga jak paluszki.
OdpowiedzUsuńSuszoną żurawinę często dodaję do mieszanki różnych orzechów :)
UsuńJa jeszcze nie jadłam połączenie konfitury z żurawiny z mięsem, ale mnie zachęciłaś 😃 mniam 😍
OdpowiedzUsuńJa też przez wiele lat nie wyobrażałam sobie takiego połączenia, natomiast teraz nie wyobrażam sobie pieczonej karkówki, bez konfitury z żurawiny
Usuń