Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę
Mimo wdrażania coraz nowocześniejszych technologii uzdatniania wody i sukcesywnie prowadzonych remontów sieci wodociągowej, nasza kranówka nadal pozostawia wiele do życzenia. Sporo w niej pochodzących z sieci zanieczyszczeń - szlamu, rdzy, metali ciężkich czy chloru. Problemu nie rozwiązuje kupowanie wody butelkowanej, która nawet w przypadku niewielkiej rodziny stanowi odczuwalne obciążenie dla domowego budżetu. Nie dziwi więc olbrzymia popularność dzbanków filtrujących wodę, które skutecznie poprawiają jej smak i jakość.
Ten niedrogi i funkcjonalny sprzęt przyda się w każdym domu, zarówno do filtrowania wody na kawę czy herbatę, jak i tej, której używamy do gotowania zup.
Biorąc pod uwagę, że według Światowej Organizacji Zdrowia jakość wody z kranu i wody butelkowanej ma podobny wpływ na nasze zdrowie, takie wydatki tracą swoje uzasadnienie.
Znacznie tańszym i bardzo skutecznym sposobem na poprawienie smaku i zapachu kranówki oraz pozbycie się toksycznych dla organizmu substancji jest korzystanie z dzbanków do filtrowania wody lub, jeśli możemy sobie na taki wydatek pozwolić, bardziej zaawansowanych systemów filtrujących, takich jak kuchenne filtry podzlewozmywakowe lub nakranowe.
Stosowane w dzbankach wkłady filtrujące usuwają kilka grup zanieczyszczeń:
Źródła:
1. Nutrients in Drinking Water, World Health Organization
2. Aquaphor Poland Sp z o.o.,
A kiedy już zaopatrzycie się w dzbanek filtrujący wypróbujcie doskonały napój na upały - zdrową wodę z cytryną, limonką, imbirem i miętą - przepis już niebawem na blogu.
Ten niedrogi i funkcjonalny sprzęt przyda się w każdym domu, zarówno do filtrowania wody na kawę czy herbatę, jak i tej, której używamy do gotowania zup.
Co to jest dzbanek filtrujący
Dzbanek filtrujący do wody pitnej nie jest skomplikowanym urządzeniem. Składa się z dwóch zbiorników - po jednym na wodę przed filtracją i na wodę już przefiltrowaną, pokrywy ze wskaźnikiem zużycia filtra i najważniejszego elementu - czyli właśnie wkładu filtrującego.Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę ?
Wodę butelkowaną możemy kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Koszt jednostkowy nie wydaje się wysoki, 5-litrowa butla to wydatek od 3,70 do 6 złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że poza kawą i herbatą, dorosły człowiek powinien wypijać około 2,5 litra wody na dobę i doliczymy do tego zupy oraz przygotowane na wodzie potrawy - zużycie wody filtrowanej na osobę może wahać się w przedziale od 5 litrów do nawet 9 litrów dziennie. W tej sytuacji na zakup wody dla jednego domownika musielibyśmy przeznaczyć około 110 złotych miesięcznie. I jest to bardzo optymistyczny rachunek, uwzględniający najniższy znany mi koszt zakupu wody butelkowanej i najniższe zużycie na osobę dorosłą.Biorąc pod uwagę, że według Światowej Organizacji Zdrowia jakość wody z kranu i wody butelkowanej ma podobny wpływ na nasze zdrowie, takie wydatki tracą swoje uzasadnienie.
Znacznie tańszym i bardzo skutecznym sposobem na poprawienie smaku i zapachu kranówki oraz pozbycie się toksycznych dla organizmu substancji jest korzystanie z dzbanków do filtrowania wody lub, jeśli możemy sobie na taki wydatek pozwolić, bardziej zaawansowanych systemów filtrujących, takich jak kuchenne filtry podzlewozmywakowe lub nakranowe.
Jak wybrać dzbanek filtrujący wodę
Dzbanki filtrujące można obecnie kupić niemal w każdym markecie. Wybór modeli różniących się kształtem, pojemnością i rodzajem filtrów jest ogromny. Na co więc zwrócić uwagę wybierając dzbanek filtrujący?- pojemność - to jeden z kluczowych parametrów podczas wyboru dzbanka filtrującego. W przypadku 4-5 osobowej rodziny warto zdecydować się na model o pojemności około 4 litrów. Dla singla lub pary wystarczą mniejsze, o pojemności całkowitej około 2,5 litra. Kierując się tym parametrem podczas decyzji o zakupie, należy zwrócić uwagę na to, że pojemność zbiornika na wodę przefiltrowaną jest zazwyczaj dwukrotnie mniejsza niż pojemność całkowita dzbanka. Innymi słowy dzbanek o pojemności całkowitej 2,8 litra (np. Szafir Aquaphor) jest wyposażony w zbiornik na przefiltrowaną wodę o pojemności 1,5 litra.
- cena, wydajność i dostępność filtrów - filtry w zależności od ich rodzaju należy wymieniać co 4 do 12 tygodni. Najtańsze na rynku filtry kosztują poniżej 10 zł i mają rzeczywistą (weryfikowaną poprzez atestację) wydajność poniżej 100 litrów. Wydajniejsze filtry - oznaczone symbolami Aquaphor B5 oraz Aquaphor B6 kosztują około 20 złotych, wymagają wymiany co trzy miesiące i mogą przefiltrować nawet 350 litrów wody. Ich niepodważalną zaletą jest zastosowanie unikatowego materiału sorpcyjnyjnego o nazwie Aqualen, który usuwa zanieczyszczenia, ale pozostawia w przefiltrowanej wodzie cenne dla organizmu mikroelementy. Dzięki zastosowaniu Aqualenu, wkłady filtryjące Aquaphor charakteryzują się dwukrotnie większą wydajnością od pozostałych filtrów tego samego typu. Jak widać, korzystanie z dzbanków filtrujących jest tańsze niż zakup wody butelkowanej. Wybierając dzbanek do filtrowania wody należy pamiętać, że nie każdy filtr będzie pasował do naszego modelu.
- wskaźnik zużycia filtra - ma go większość dostępnych na rynku modeli. Informuje on użytkownika, kiedy należy wymienić filtr. Są to wskazania przybliżone. Stopień zużycia wkładu filtrującego zależy bowiem od stopnia zanieczyszczenia naszej kranówki.
- wygląd - ilość modeli i wariantów kolorystycznych dostępnych na rynku jest ogromna. Od klasycznych po dzbanki w stylu vintage, które świetnie prezentują się w każdej kuchni - zarówno nowoczesnej jak i stylowej.
- cena dzbanka - najprostsze i zarazem niewielkie modele można kupić za niespełna 30 złotych. Orientacyjna cena dzbanków filtrujących ze średniej i wyższej półki to wydatek powyżej 50 złotych, ten który widzicie na zdjęciach (Aquaphor Provance) kosztuje wraz z dołączonym wkładem około 85 złotych, a w promocji dostępne są zestawy z trzema wkładami.
Jakie zanieczyszczenia usuwają wkłady filtrujące
Dzbanek filtrujący wodę to najtańszy i bardzo skuteczny sposób na usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, obecnych w wodzie wodociągowej, poprawienie jej smaku i zapachu oraz obniżenie poziomu twardości wody.Stosowane w dzbankach wkłady filtrujące usuwają kilka grup zanieczyszczeń:
- rdzę, piasek, szlam;
- chlor (w 100%), chloroform i inne związki chloru organicznego;
- metale ciężkie (w 99%): żelazo, ołów, rtęć, miedź;
- produkty ropopochodne (w 95%)
- pestycydy, herbicydy, fenole (w 99%)
- wkłady filtrujące Aquaphor A100, które niebawem powinny się pojawić na polskim rynku usuwają z wody także 99% bakterii, cyst i innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Zalety i wady dzbanków filtrujących
Na plus- filtrowanie wody znacznie obniża jej twardość, a tym samym zapobiega tworzeniu się kamienia w czajnikach, żelazkach, ekspresach do kawy i innych urządzeniach AGD, przedłużając ich żywotność
- przygotowana z filtrowanej wody kawa bardziej aromatyczna, herbata klarowna, a na ściankach naczyń nie powstaje osad;
- dzbanki filtrujące są łatwe w obsłudze, wygodne w użyciu i nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej
- dzbanki filtrujące Aquaphor produkowane są z wysokiej jakości, atestowanych tworzyw sztucznych, dopuszczonych do kontaktu z żywnością i nie zawierających BPA (bisfenolu typu A). Niektóre modele produkowane są z Tritanu lub szkła organicznego o dużej odporności i niewielkiej wadze.
- filtry Aquaphor oprócz usuwania zanieczyszczeń zapewniają ochronę bakteriostatyczną, a filtr Aquaphor A100 dodatkowo usuwa z wody do 99% bakterii i cyst. Na rynku są też dostępne filtry Aquaphor B25 Maxfor Mg2+ które wzbogacają filtrowaną wodę w magnez.
- dzbanki filtrujące niwelują nieprzyjemny smak i zapach wody
- korzystanie z dzbanka filtrującego jest zdecydowanie tańsze niż zakup wody butelkowanej
- trzeba pamiętać, aby nie wysuszyć wkładu filtrującego, powinien być zawsze zanurzony w wodzie, a w przypadku dłuższego wyjazdu zaleca się zamknięcie wkładu w torebce foliowej i przechowywanie w lodówce.
Źródła:
1. Nutrients in Drinking Water, World Health Organization
2. Aquaphor Poland Sp z o.o.,
A kiedy już zaopatrzycie się w dzbanek filtrujący wypróbujcie doskonały napój na upały - zdrową wodę z cytryną, limonką, imbirem i miętą - przepis już niebawem na blogu.
A czy jest opisany sam skład filtra, z czego jest zbudowany. Czy porównywałaś w ten sposób te filtry?
OdpowiedzUsuńlulu
U nas też tylko filtrowana woda no i co najważniejsze - zabieramy ze sobą także butelki, które nam tę wodę filtrują, także myślę, że to całkiem fajne rozwiązanie :)
OdpowiedzUsuń