Korzenne powidła śliwkowe z migdałami
Korzenne powidła śliwkowe z migdałami
Najlepszy przepis na powidła z węgierek.
Korzenne powidła śliwkowe z migdałami smakują obłędnie. Powidła węgierkowe z migdałami przepełnione aromatem orientalnych przypraw: goździków, gałki muszkatołowej i kory cynamonowej są cudownym dodatkiem do świeżego chleba, naleśników i deserów. Naturalnie słodkie powidła śliwkowe bez cukru i zagęszczaczy wymagają jednak trochę cierpliwości. W naszym zabieganym świecie powidła śliwkowe z migdałami stają się rarytasem, którego nic nie zastąpi. Gęste, aromatyczne, powidła węgierkowei to nie mazidło, które kupujemy w marketach. To prawdziwy smak dojrzewających w słońcu śliwek i magiczny zapach korzennych przypraw.
Na blogu znajdziesz też przepis na tradycyjne powidła śliwkowe z węgierek oraz przepisy na przetwory przetwory owocowe
Korzenne powidła śliwkowe z migdałami - składniki
- 2,5 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek
- 1 laska cynamonu (około 5 cm)
- 7 sztuk goździków
- szczypta gałki muszkatołowej
- 150 g migdałów lub orzechów laskowych obranych ze skórki
- kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego
- w ostateczności, jeśli lubicie bardzo słodkie przetwory na ostatnim etapie smażenia możecie dodać cukier
- duży rondel z grubym dnem albo wolnowar, drewniana łyżka do mieszania powideł i bardzo dużo cierpliwości.
Uwaga: Migdały najłatwiej obrać, jeśli przed dodaniem do powideł namoczymy je przez około 10 minut we wrzącej wodzie.
Jak zrobić korzenne powidła śliwkowe z migdałami
1. Śliwki umyć, usunąć ogonki, wypestkować i umieścić w dużym, szerokim rondlu z grubym dnem. Im większa średnica rondla, tym większa powierzchnia parowania. Dodać kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego i ustawić garnek na jak najmniejszym ogniu. Po około 30-40 minutach śliwki zaczną puszczać sok. Dodajemy wówczas cynamon, goździki i szczyptę gałki muszkatołowej. Pierwszego dnia śliwki podgrzewamy przez około 3 - 4 godziny, od czasu do czasu mieszając.
Zestawiamy z ognia i odstawiamy w chłodne miejsce do następnego dnia.
2. Następnego dnia ponownie smażymy śliwki na malutkim ogniu przez 3-4 godziny. Powidła będą stawały się coraz gęstsze i wymagały więcej uwagi i częstszego mieszania. Po około 4-5 godzinach zestawiamy powidła z ognia i odstawiamy do następnego dnia w chłodne miejsce.
3. Trzeciego dnia do powideł dodajemy obrane ze skórki migdały. To już ostatni etap smażenia korzennych powideł śliwkowych z migdałami. Trzeba je wówczas dość często mieszać i zwracać uwagę czy nie przywierają do dna garnka. Jeśli zdarzyłoby się, że powidła przywarły musimy je przełożyć do innego garnka uważając, aby nie zebrać przypalonej warstwy.
Smażymy do chwili, kiedy masa będzie na tyle gęsta, że nabrane na łyżkę powidła nie będą spływały, tylko spadały płatami do garnka.
4. Gorące powidła przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i zostawiamy w tej pozycji do ostygnięcia.
Jak zrobić korzenne powidła śliwkowe z migdałami w wolnowarze
Do wolnowaru marki Crock-Pot o pojemności 4,7 litra mieści się około 2,5 kg śliwek, a w wolnowarze o pojemności 5,7 litra możemy jednorazowo przygotować powidła z około 3 kg śliwek. Jeśli wszystkie śliwki nie zmieszczą się od razu do misy wolnowaru, to pozostałe można dorzucić po około dwóch godzinach. Nie wpływa to na smak i konsystencje korzennych powideł śliwkowych z migdałami.
1. Śliwki umyć, oczyścić z ogonków, wypestkować i wsypać do misy wolnowaru, dodajemy 2-3 łyżki wody lub soku z pomarańczy.
2. Ustawiamy opcję Low i czas 10 godzin. Po trzech - czterech godzinach uchylamy pokrywę, aby woda mogła odparowywać i dodajemy cynamon, goździki oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Po dziesięciu godzinach wyłączamy wolnowar, zdejmujemy pokrywę i pozostawiamy powidła w chłodnym miejscu do następnego dnia.
3. Drugiego dnia ustawiamy wolnowar na opcję High i czas 8 godzin. Pokrywę pozostawiamy uchyloną, dodajemy obrane ze skórki migdały i co dwie trzy godziny mieszamy powidła. Jeśli są zbyt rzadkie wydłużamy czas odparowywania, czasami nawet o kilka godzin.
4. Gorące powidła przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcamy, ustawiamy do góry dnem i pozostawiamy w tej pozycji do ostygnięcia.
Szybkie korzenne powidła śliwkowe z migdałami z wolnowaru
1. Umyte, pozbawione pestek i ogonków śliwki wrzucić do misy wolnowaru, dodać 2-3 łyżki wody lub soku pomarańczowego.
2. Ustawić opcję High i czas 17-18 godzin. Po trzech godzinach uchylić pokrywę, aby woda mogła odparowywać i dodać cynamon, goździki i gałkę muszkatołową. Po około 9 godzinach od chwili uruchomienia wolnowaru dodać migdały i mniej więcej co dwie godziny zamieszać powidła.
3. Gorące powidła przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić, stawiać do góry dnem i zostawić w tej pozycji do całkowitego wystygnięcia.
Spodobał Ci się przepis na korzenne powidła śliwkowe z migdałami ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #Czteryfajery.
Uwielbiam śliwki węgierki i wszystko, co może być z nich zrobione.
OdpowiedzUsuńCiasta, kompoty, powidła, dżemy. Bardzo ciekawy przepis. Fajna wersja korzenna i dodatek migdałów.
Oryginalne, wyglądają smakowicie.
Irena - Hooltaye w podróży