Arabskie pierożki z daktylami
Arabskie pierożki z daktylami
przepis na pierożki sambousek na słodko
Jeśli jeszcze nigdy nie jedliście pierożków sambousek z daktylami, wiele straciliście. To pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musicie o nich wiedzieć.
Arabskie pierożki z daktylami zagoszczą na naszym wigilijnym stole także w tym roku. Obok pierogów z grzybami, łazanek i innych tradycyjnych polskich potraw po raz kolejny dodamy do świątecznych dań bliskowschodni akcent.
Mam ogromny sentyment do kuchni krajów Zatoki Perskiej, którą mieszkając w Arabii Saudyjskiej miałam okazję poznać dosłownie "od kuchni". Wspólne gotowanie z Saudyjkami, Libankami, Syryjkami i dziewczynami z innych krajów wiele mnie nauczyło - to nie tylko egzotyczne dla nas smaki, ale też sposób serwowania potraw, ich doprawiania i cała otoczka, tak bardzo różnej od naszej, kultury kulinarnej Bliskiego Wschodu.
Arabskie pierożki sambousek są chyba najlepszym odzwierciedleniem, tego jak bardzo złożona jest kuchnia tego regionu. Pierwsze przepisy na sambousa można znaleźć w arabskich książkach kucharskich z X wieku. Do Indii, gdzie nazywane są samosa, trafiły na przełomie XIII i XIV wieku i do dziś stanowią popularną przekąskę.
W zależności od regionu różnią się rodzajem ciasta z którego są wykonane, kształtem i nadzieniem. Obecnie sambousek są popularną przekąską na subkontynencie indyjskim, Półwyspie Arabskim, w Azji Południowej i niemal całej Afryce, ale też w Portugalii. Można je zjeść w przydrożnych barach i ekskluzywnych restauracjach.
Arabskie pierożki sambousek zyskały tak wielkie grono zwolenników, że 5 września obchodzony jest Światowy Dzień Samosa.
Na blogu jest już kilka innych przepisów na indyjskie samosa i arabskie sambousek Niezależnie od tego czy lubicie gorące, pikantne, uderzające aromatem bliskowschodnich przypraw, łagodne, słodkie, duże czy małe - koniecznie musicie spróbować arabskich pierożków sambousa.
Te na zdjęciu powyżej wykonane są z ciasta z dodatkiem drożdży wg przepisu Karimy Kanjo
Szukając przepisów spotkacie się też z innymi nazwami arabskich pierożków
- sambousa lub sambusek - w krajach arabskich, w niektórych książkach kucharskich można też spotkać się z nazwą sambusaj
- sambosa - w Afganistanie,
- somosa - w Bengalu,
- samosa - w Pakistanie i w Indiach,
- samboosa - w Tadżykistanie,
- sambôsy - na Madagaskarze,
- samsa - w Turcji,
- sambuus - w Somalii, Dżibuti, Etiopii i Kenii,
- chamuça - w Mozambiku i czasami w Portugalii.
Poniższy przepis na arabskie pierożki z daktylami jest najbardziej tradycyjnym z tych, które znam, ale można też zrobić ciasto z dodatkiem drożdży lub proszku do pieczenia lub kupić gotowe ciasto filo.
Arabskie pierożki z daktylami
proporcje na około 30-40 sztuk1 szklanka = 250 ml
- pół szklanki oleju (słonecznikowy lub rzepakowy)
- pół szklanki roztopionego masła
- pół szklanki wody
- pół łyżeczki soli
- 4 szklanki mąki
- 1 duże jajko, lekko rozbełtane
- olej do głębokiego smażenia
Farsz do arabskich pierożków z daktylami
- 500 g miękkich daktyli
- około trzech czwartych szklanki wiórków kokosowych
- 5-6 łyżek cukru
- 2 łyżki masła ghee
Jeśli nie lubicie wiórków kokosowych, może żecie pominąć ten składnik i dodać odrobinę więcej daktyli.
Przepis na arabskie pierożki z daktylami
Ciasto na arabskie pierożki z daktylami
Sól rozpuścić w wodzie. Mąkę zalać osoloną wodą i wymieszać. Dodać olej i rozbełtane jajko. Wyrobić dość miękkie ciasto (w razie potrzeby dodawać zimnej wody). Przełożyć ciasto na podsypaną mąką stolnicę i zagniatać przez kilka minut, a następnie przełożyć do miski, przykryć pokrywką i odstawić na około godzinę do lodówki.Ciasto rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy najcieniej jak tylko potrafimy. Można to zrobić także korzystając z maszynki do makaronu. Moje ciasto ma zazwyczaj około 1,5 do maksymalnie 2 milimetrów grubości.
Nadzienie do arabskich pierożków z daktylami
Daktyle posiekać na małe kawałki. Wiórki kokosowe wymieszać z cukrem i podprażyć na maśle, dopóki cukier się nie rozpuści. Dodać posiekane daktyle i podsmażyć jeszcze około 1 minuty.Lekko przestudzony farsz nakładać na środek każdego krążka i zlepiać tak jak pierogi.
Smażyć na głębokim oleju lub we frytkownicy, aż nabiorą złocistego koloru lub piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury około 190 stopni (grzałka góra - dół). Arabskie pierożki zapiekane w piekarniku będą mniej kaloryczne.
Jak lepić pierogi
trzy warianty lepienia arabskich pierożków z daktylami
- Ta wersja jest dokładnie tak jak w przypadku lepienia naszych tradycyjnych pierogów. Z ciasta wycinamy okręgi o średnicy około 7-8 cm, napełniamy je je farszem, składamy na pół i sklejamy brzegi dociskając je np. widelcem (żeby lepiej się skleiły można je posmarować cienką warstwą mąki rozmieszanej w niewielkiej ilości wody).
- Drugim wariantem jest lepienie samosów z półokręgów. Wycięte z ciasta koła o średnicy około 12-15 cm przecinamy na pół. Każdą z połówek oddzielnie sklejamy wzdłuż prostego brzegu, tworząc kieszonkę w formie stożka. Kieszonkę napełniamy farszem i zamykamy mocno dociskając ciasto.
- Trzeci wariant lepienia jest najbardziej pracochłonny, ale też naszym zdaniem tak przygotowane samosy są najsmaczniejsze. Bardzo cienko rozwałkowane ciasto tniemy na podłużne paski o szerokości około 5-6 cm i długości około 14-18 cm i składać je w trójkąty. Farszem napełniamy wówczas pierwszy utworzony trójkąt.
Przepisy na pierożki samosa
Samosy warzywne - wersja indyjskaSamosa - pyszne pierożki po raz drugi - wersja z kurczakiem i batatami
Sambousa czyli pierogi po saudyjsku - wersja z wołowiną
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych