Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym
Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym
tradycyjny przepis kuchni polskiej
Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym należą do klasyki naszej kuchni domowej. Kapusta pojawiła się w Polsce najprawdopodobniej około XIV wieku i przez wieki była podstawą kuchni chłopskiej, ale cenili ją też królowie i szlachta, która na kuligi często zabierała garnek z bigosem.
Choć najpopularniejszymi polskimi potrawami z kapusty są właśnie bigos i kapuśniak, to gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym lub gołąbki z grzybami plasują się tuż za nimi. Nie mniej lubiane są leniwe gołąbki czyli mięso mielone wymieszane z posiekaną kapustą i ewentualnie innymi dodatkami.
Ale nie tylko Polacy kochają gołąbki. Pod różnymi nazwami i z różnym nadzieniem zawijańce z kapusty popularne są w całej Europie Środkowo-Wschodniej, na Bałkanach, w Iranie, Chinach i krajach zachodniej Azji.
Dopóki mamy na lokalnych bazarkach i w sklepach dostęp do świeżych warzyw, warto przygotować tradycyjne gołąbki z młodej kapusty z ryżem i mięsem w sosie z polnych pomidorów i cieszyć się ich smakiem.
Gołąbki z białej lub włoskiej kapusty w sosie pomidorowym będą świetnym pomysłem na obiad lub ciepłą kolację.
Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym
proporcje na około 20 gołąbków- 1 duża główka młodej kapusty lub dwie małe o łącznej wadze około 2 kg (można zastąpić kapustą włoską)
- około 1 kg mięsa mielonego wieprzowego lub wieprzowo - wołowego
- 100 g ryżu (można zastąpić kaszą pęczak lub inną)
- 2 duże cebule
- 1 łyżeczka mielonego chili
- pół łyżeczki mielonego czosnku
- szczypta gałki muszkatołowej
- opcjonalnie 1 łyżeczka roztartego majeranku
- tłuszcz do smażenia cebuli
- sól i pieprz do smaku
Przepis na gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym
Z kapusty odcinam zewnętrzne liście i odkładam na bok, wykorzystuję je później do przykrycia gołąbków w garnku. Teraz zabieram się za parzenie białej młodej kapusty - główkę kapusty wkładam głąbem do dołu do wrzącej, mocno osolonej wody i gotuję około 3-6 minut, im młodsza tym krócej. Po tym czasie odwracam kapustę, tak aby głąb znalazł się na górze i stopniowo odcinam i wyjmuję z garnka kolejne liście, w miarę jak stają się miękkie. Kiedy nie da się już oddzielić liści nadających się na gołąbki wyjmuję kapustę z garnka i pozostawiam do ostygnięcia. Część liści wykorzystam jeszcze do gołąbków, z tego co pozostanie można zrobić młodą kapustę z pomidorami i koperkiem. Nie wylewam też wody z gotowania kapusty.Ryż gotuję na pół miękko czyli mniej więcej o połowę krócej niż jest podane na opakowaniu.
Cebulę kroję w drobną kostkę i podsmażam na tłuszczu na złoty kolor.
Mięso mielę na sitku o dużych oczkach (7 – 8 mm), dodaję podsmażoną cebulę, ryż, dwie – trzy łyżki wody, doprawiam do smaku solą i pieprzem i wyrabiam na jednolitą masę.
Z każdego liścia kapusty ścinam twardy grzbiet. U podstawy liścia (tam gdzie łączył się z główką kapusty) nakładam solidną porcję farszu. Składam boki liścia do środka i zwijam w rulon.
Na dnie garnka układam kilka mniejszych liści kapusty. Na nich, łączeniem do dołu, układam gołąbki w taki sposób aby ściśle przylegały do siebie. Jeśli przygotowuję bardzo dużą ilość, gołąbki układam warstwami, jeden na drugim.
Całość zalewam wodą z gotowania kapusty, przykrywam kilkoma liśćmi i gotuję na średnim ogniu około godziny.
Kiedy gołąbki z młodej kapusty są gotowe przekładam je do innego naczynia, a pozostały z gotowania gołąbków wywar wykorzystuję do przygotowania sosu pomidorowego.
Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym podaję z ziemniakami lub z chlebem
Sos pomidorowy do gołąbków z młodej kapusty
składniki i przygotowanie- 1 kg polnych pomidorów lub 2-3 puszki pomidorów bez skórek
- 3 szklanki wywaru z gotowania gołąbków lub rosołu
- 1 łyżeczka cukru
- 2-3 łyki mąki
- 2-3 łyżki masła
- kilka łyżek śmietany
- sól, pieprz i mielona słodka lub ostra papryka do smaku
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych