Grillowane jabłka nadziewane bakaliami
Przepis na pyszne nadziewane jabłka z grilla
Grillowane jabłka nadziewane bakaliami lubimy wszyscy. A że pogoda dopisuje, to jabłka z grilla przygotowujemy w różnych wersjach dość często. Były już słodkie szaszłyki z jabłek, jabłka nadziewane kaszą jaglaną i wiele, wiele innych.
Nasz dzisiejszy deser z grilla, z Jabłkami Grójeckimi w roli głównej, to kolejny pomysł na weekendowe spotkania. Łatwe do przygotowania, pyszne i zdrowe grillowane jabłka smakują dzieciom i dorosłym.
Grillowane jabłka nadziewane bakaliami można przed podaniem polać miodem lub syropem klonowym, a w wersji dla dorosłych także odrobiną rumu.
Grillowane jabłka nadziewane bakaliami
- po 1-2 Jabłka Grójeckie na osobę
- garść rodzynek namoczonych w wodzie lub rumie
- opcjonalnie po 1 łyżce rumu na każde jabłko
- opcjonalnie wydrylowane i przekrojone na pół nieduże śliwki
- konfitury śliwowe, morelowe lub inne ulubione
- orzechy włoskie lub migdały bez skórki
Jak zrobić jabłka z grilla
Jabłka myjemy i odcinamy wierzch. Łyżeczką wydrążamy gniazdo nasienne i część miąższu, tak, aby powstało coś w rodzaju miseczki. Do środka wkładamy konfitury, rodzynki, orzechy i w wersji dla dorosłych dodajemy także po łyżce rumu. Jabłka nakrywamy kapturkiem i zawijamy w spożywczą folię aluminiową. Tak przygotowane jabłka ustawiamy na grillu w pozycji pionowej, żeby nie stracić smacznego soku. Jeśli grill ma pokrywę, to ją zamykamy i pieczemy w zależności od wielkości jabłek około 15 do 20 minut.Grillowane jabłka z nadzieniem bakaliowym możemy polać odrobiną miodu, rumu, lub syropu klonowego. Deser z grillowanych jabłek świetnie smakuje z dodatkiem lodów waniliowych lub śmietankowych.
7 ciekawostek o Jabłkach Grójeckich
A skoro jesteśmy przy temacie jabłek, to mam dla Was kilka ciekawostek o najsmaczniejszych polskich jabłkach, których historia liczy sobie ponad 500 lat i sięga czasów królowej Bony. Jabłka Grójeckie, bo o nich mowa to bogactwo witamin i ważny rozdział w dziejach polskiego sadownictwa. Poniżej, wszystko co chcielibyście wiedzieć o Jabłkach Grójeckich, ale boicie się zapytać.- jabłka zawierają około 1000 korzystnych dla zdrowia substancji, w Jabłkach Grójeckich stężenie przeciwutleniaczy jest o około 5% wyższe, niż w jabłkach wyhodowanych w innych regionach Polski
- Polska zaczęła eksportować jabłka zaledwie 100 lat temu, głównie do Rosji i Austrii. Aktualnie jabłka są jednym z najważniejszych towarów eksportowych Polski, a około 40% jabłek obecnych w naszych sklepach pochodzi z Grójecczyzny
- w skórce jabłek znajduje się kwas ursolowy, mający działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, grzybobójcze i pierwotniakobójcze, przeciwbólowe i przeciwnowotworowe. Kwas ursolowy obniża też stężenie cholesterolu w surowicy krwi
- skórka jabłek to ważne źródło flawonoidów i kwasów fenolowych. Zawarte w skórce Jabłek Grójeckich barwniki to przede wszystkim antocyjany i karotenoidy, z których w organizmie powstaje witamina A
- około 70% występujących w jabłkach witamin znajduje się właśnie w skórce. Zgodnie z przyjętymi standardami uprawa Jabłek Grójeckich ogranicza do niezbędnego minimum ilość środków ochrony roślin, nie musimy więc pozbawiać się cennych witamin, obierając jabłka.
- W 2017 roku obszar upraw Jabłek Grójeckich obejmował 3810 ha, a do Stowarzyszenia Sady Grójeckie należało około 400 producentów.
- Marka „Jabłka Grójeckie” obejmuje aktualnie kilkadzisiąt odmian jabłek, z czego 27 to odmiany główne, takie jak Red Jonaprince, Gala, Jonagored czy Lobo.
- 100% trafiających do sprzedaży Jabłek Grójeckich mieści się w klasie ekstra i w klasie pierwszej
Ładne te jabłuszka. Prosty przepis, narobić się nie trzeba, a zdrowy deser jak z królewskiego stołu!
OdpowiedzUsuńbo to Jabłka Grójeckie :)
UsuńNajtwardziej uciążliwy jest ... czas oczekiwania :)