TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek – domowa nalewka porzeczkowa 

Nalewka z czerwonych porzeczek to wyjątkowo smaczny trunek i skuteczny środek wzmacniający organizm. Późną jesienią i zimą tradycyjna nalewka z czerwonej porzeczki jest prawdziwym skarbem naszej spiżarni, rozgrzeje, poprawi nastrój i pomoże na wiele dolegliwości. Zanim jednak będziecie mogli się przekonać, jak działa nalewka czerwona porzeczka, musicie uzbroić się w cierpliwość, bo domowa nalewka z czerwonej porzeczki powinna dojrzewać pół roku, czyli tyle samo co rumtopf nalewka bożonarodzeniowa i nalewka ratafia wieloowocowa.

To z pewnością nie jest szybka nalewka z czerwonej porzeczki, ale pomimo długiego czasu oczekiwania przepis na nalewkę z czerwonej porzeczki warto sobie zapisać. Pyszna jest też konfitura z arbuza i czerwonych porzeczek i nalewka z czarnej porzeczki.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek
Domowa nalewka z czerwonej porzeczki, podobnie jak wiśniak na rumie, pomaga w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Przeczytaj jak zrobić nalewkę z czerwonych porzeczek i cieszyć się zimą jej smakiem.

Domowa nalewka z czerwonej porzeczki – składniki nalewki 

Każdy miłośnik nalewek ma swoje własne, wypróbowane przepisy na nalewkę z porzeczek. My zazwyczaj przygotowujemy dwie wersje tej domowej nalewki - jedną na owocach, drugą ze świeżo wyciśniętego soku porzeczkowego. Oba przepisy na porzeczkówkę znajdziecie poniżej. Żeby uzyskać nieco ciemniejszy kolor, można dodać kilka wydrylowanych wiśni. 

  • 1 kg czerwonych porzeczek,
  • 0,5 litra spirytusu 95% albo 1 litr wódki,
  • 200 ml wody, 
  • 500 g cukru białego lub trzcinowego,
  • opcjonalnie kilka - kilkanaście wiśni bez pestek,
  • 2-3 goździki,
  • 1 laska cynamonu - około 5 cm kawałek.

Jeżeli przygotowujesz nalewkę na wódce, to nie dodawaj wody. Nalewka z czerwonej porzeczki na wódce jest równie smaczna, jak nalewka na spirytusie i ma takie same właściwości zdrowotne.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek

Przepis babci na nalewkę z czerwonej porzeczki 

Ten przepis jest bardzo prosty, chociaż trzeba uzbroić się w cierpliwość. To łatwa porzeczkówka początkujących, którą każdy może zrobić, a efekt zawsze zachwyca głębokim smakiem i pięknym kolorem. 

Przygotowanie domowej nalewki porzeczkowej. Spirytus wymieszaj z wodą. Czerwone porzeczki umyj, oczyść z gałązek i wsyp do słoja. Dodaj cynamon, goździki i ewentualnie kilkanaście wypestkowanych wiśni. Owoce zalej alkoholem, zakręć słój i odstaw w nasłonecznione miejsce na 6 do 8 tygodni.

Przygotowanie drugiego nastawu. Po 6 -8 tygodniach zlej alkohol i odstaw w ciemne miejsce. Owoce zasyp cukrem i odstaw na 10-14 dni. Codziennie potrząsaj słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Powstały z owoców i cukru syrop zlej i dodaj do alkoholu.

Filtrowanie nalewki z czerwonych porzeczek. Nalewkę porzeczkową przefiltruj przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtry do kawy, rozlej do butelek i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 6 miesięcy, chociaż moim zdaniem nalewka porzeczkowa najlepsza jest po roku leżakowania.

Jak wykorzystać owoce z nalewki?

Pozostałe porzeczki możesz wykorzystać jako dodatek do lodów, ciast lub deserów. Inną opcją jest przetarcie owoców nalewki przez sitko i dosłodzenie cukrem lub miodem. Taki mus porzeczkowy jest świetnym dodatkiem do naleśników lub lodów dla dorosłych. Nie musisz go pasteryzować, spirytus i cukier są doskonałymi konserwantami.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek
Sprawdzony przepis na nalewkę porzeczkową na soku z czerwonych porzeczek z cynamonem 

Nalewka z soku z czerwonych porzeczek 

Jeśli dysponujesz sokowirówką lub wyciskarką, możesz zrobić nalewkę z soku czerwonej porzeczki. Przepis na nalewkę z soku porzeczkowego jest bardzo podobny, do tego na owocach. Przygotowanie domowej nalewki zajmuje nie więcej niż godzinę czasu. 

Owocowa nalewka z soku z czerwonej porzeczki – składniki nalewki 

  • 1 litr soku z czerwonych porzeczek,
  • 1 litr spirytusu 95%,
  • 750 ml wody,
  • 750 g cukru białego lub trzcinowego,
  • 100 g rodzynek,
  • 2-3 goździki,
  • 1 laska cynamonu - około 5 cm kawałek.

Sprawdzony przepis na nalewkę z soku czerwonych porzeczek 

Przygotowanie domowej nalewki. Cukier rozpuść w gorącej wodzie i odstaw do wystygnięcia. Do zimnego syropu cukrowego dodaj wyciśnięty sok porzeczkowy, alkohol,  rodzynki, cynamon i goździki. Wymieszaj i odstaw na 6 miesięcy

Filtrowanie nalewki. Po 6 miesiącach przefiltruj domową nalewkę z porzeczek przez gazę lub filtry do kawy, rozlej do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce na minimum pół roku.

Udostępnij przepis na nalewkę z czerwonych porzeczek

Jeśli spodobał Ci się przepis na porzeczkówkę, zostaw komentarz i podziel się nim w mediach społecznościowych, oznaczając nas tagiem @Czteryfajery na Instagramie lub Facebooku.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek

Nalewka z czerwonej porzeczki na spirytusie – właściwości nalewki 

Tradycyjna nalewka z czerwonej porzeczki pomaga w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego i przyśpiesza regenerację organizmu. Ze świeżych liści czerwonej porzeczki przygotowuje się nalewki na nadkwasotę. Nalewka z soku czerwonej porzeczki łagodzi zaburzenia trawienia. Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości czerwonej porzeczki są przydatne w nieżytach górnych dróg oddechowych i zapaleniu gardła. Ta nalewka może być też stosowana, jako łagodny środek wykrztuśny.

Właściwości czerwonej porzeczki 

Czerwona porzeczka jest nie tylko smacznym owocem, ale także prawdziwym skarbem w domowych apteczkach i kuchniach. Zdrowotne właściwości czerwonej porzeczki znane są od dawna. Bogata w witaminę C, jest naturalnym wspomagaczem odporności. Zawiera także antocyjany, które działają przeciwzapalnie. Czerwone porzeczki są źródłem witaminy K oraz błonnika, który wspomaga nasz układ trawienny. Dodatkowo, czerwona porzeczka jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek

Nalewka czerwona porzeczka - do czego pasuje porzeczkówka? 

Tradycyjna nalewka z czerwonej porzeczki z przepisu babci może być dodatkiem do różnych potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Doskonale komponuje się z lodami, ciastami czy sałatkami z owoców. Dzięki dodatkowi korzennych przypraw każda owocowa nalewka nie tylko zyskuje lepszy smak, ale jest też bardziej aromatyczna i świetnie podkreśla smak wielu deserów. Porzeczkówkę można też dodać w niewielkiej ilości do sosów mięsnych, aby nadać im wyjątkowy, owocowy aromat. 

Jak przechowywać nalewkę z czerwonej porzeczki na spirytusie? 

Aby domowa nalewka z czerwonej porzeczki zachowała swoje właściwości i smak, ważne jest, aby przechowywać ją w odpowiedni sposób. Najlepiej trzymać ją w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od światła słonecznego. Temperatura przechowywania powinna być stała – zbyt duże wahania temperatury mogą negatywnie wpłynąć na jakość nalewki. Nalewka z czerwonej porzeczki na wódce powinna być przechowywana tak samo, jak nalewki na spirytusie, czyli w piwnicy. Nasze domowe nalewki zawsze przechowujemy w piwnicy. Dzięki temu zachowują swoje właściwości przez wiele lat i zawsze są gotowe do podania na stół.

nalewka-z-czerwonych-porzeczek
Nalewka z czerwonych porzeczek.

Komentarze