Prażone jabłka do szarlotki
Prażone jabłka do szarlotki
Jabłka na szarlotkę bez zagęszczania
Prażone jabłka do szarlotki, ciast i deserów przygotowuję co roku w ogromnych ilościach. Lubię mieć zapas i nie szukać z obłędem w oczach odpowiednich jabłek. Kiedy wpadnie nam do głowy pomysł na upieczenie ciasta, domowe jabłka na szarlotkę w słoiku to bardzo wygodne rozwiązanie.
Spotykam się czasem z pytaniem czym zagęścić jabłka do szarlotki. Prażone jabłka do szarlotki z tego przepisu nie wymagają zagęszczania, są doskonałe pod każdym względem.
jabłka prażone z cynamonem i goździkami
prosty przepis
jabłka do szarlotki w słoikach
Jabłka prażone z cynamonem i goździkami - Cztery Fajery
Jakie jabłka do szarlotki
Przyjęło się, że do szarlotki najodpowiedniejsze są kwaśne jabłka. Moim zdaniem jest to kwestia bardzo indywidualna. Prażone jabłka do szarlotki, ciast i deserów przygotowuję z różnych gatunków jabłek, choć staram się wybierać te sygnowane znakiem Jabłka Grójeckie. Faktem jest, że mają one nieco wyższy poziom kwaskowości i zdecydowanie lepszy smak, niż jabłka z innych regionów kraju. Zawdzięczają to specyficznemu mikroklimatowi Grójecczyzny. Wśród 27 głównych odmian Jabłek Grójeckich do szarlotki najlepiej sprawdzają się kwaśne i słodko - kwaśne, takie jak Gloster, Ligol, Jonaprince i Golden Delicius.Prażone jabłka do szarlotki przygotowuję łącząc ze sobą w równych proporcjach dwie odmiany Jabłek Grójeckich - Lobo i Golden lub Mutsu. Te pierwsze tworzą pyszny, gęsty mus jabłkowy, natomiast Golden lub Mutsu nie rozpadają się i nie ciemnieją. Takie rozwiązanie jest moim zdaniem najlepsze.
Jabłka na szarlotkę na zimę pasteryzuję około 30 minut. W czasie pasteryzacji, większe kawałki jabłek dodatkowo zmiękną.
Prażone jabłka do szarlotki
proporcje na słoik o pojemności 1 litra- 1,5 kg twardych Jabłek Grójeckich
- 3-4 łyżki cukru
- 5-6 łyżek wody
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 1 goździk
- 2 łyżeczki cynamonu
Prażone jabłka do szarlotki - przepis
Jabłka myję, obieram, wydrążam gniazda nasienne, połowę (zazwyczaj Lobo) kroję na niewielkie kawałki, nie muszą być równe. Drugą część jabłek, te z gatunku Golden albo Mutsu, kroję w ósemki lub ćwiartki.Do garnka wlewam kilka łyżek wody, sok z cytryny, dodaję cukier, przyprawy i te jabłka, które pokroiłam na małe kawałki. Od czasu do czasu mieszając, prażę na średnim ogniu, aż się rozpadną na gęsty mus. Zajmuje to około 20-30 minut. Wtedy dodaję jabłka pokrojone w ósemki i prażę jeszcze około 10 minut.
Prażone jabłka do szarlotki na zimę przekładam do czystych wyparzonych słoików i pasteryzuję około 30 minut.
Prażone jabłka do szarlotki
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych