TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Chutney z gruszek

wytrawny dżem z gruszek do mięs, wędlin, ryb, serów i sałatek.

Chutney z gruszek przepis, na pyszny słodko - ostry dodatek do wielu dań poznałam niemal rok temu dzięki Agacie Wojdzie. Od siebie dodałam odrobinę pikanterii w postaci chili. Chutney gruszkowy z chili, dyni i cebuli jest banalnie prosty do zrobienia. Wytrawny dżem z gruszek zazwyczaj podaję na zimno, ale równie dobrze smakuje na ciepło.  Chutnej z gruszek pasuje do pieczonego mięsa, deski serów, kanapek z wędliną, a nawet do ryb. Pikantny chutney z gruszek można podawać także jako sos do makaronu

Chutney-z-gruszek
Chutney z gruszek - Cztery Fajery

Chutneye to rodzaj dżemów z owoców i/lub warzyw. W Indiach słodki lub wytrawny chutnej podaje się niemal do wszystkiego. Również w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszkaliśmy i gdzie znaczący odsetek obcokrajowców stanowią Hindusi były one bardzo popularne. To dzięki naszym hinduskim sąsiadom z compoundu pokochałam chutneye, a chutney z mango oraz chutney kokosowy na stałe zagościły w naszej kuchni.

Chutnej z gruszek czyli wytrawny dżem gruszkowy jest przepyszny. Dojrzałe w słońcu gruszki, aromatyczne goździki i odrobina pikanterii powodują, że trudno odmówić sobie nałożenia kolejnej porcji.

Chutney-z-gruszek

Chutney z gruszek - składniki

  • 3 łyżki oleju
  • 3 gruszki obrane, oczyszczone z gniazd nasiennych, pokrojone w 1cm kostkę
  • 150-200 g dyni, obranej pokrojonej w 1 cm kostkę
  • 1 cebula drobno posiekana
  • pół łyżeczki skórki otartej z wyparzonej cytryny
  • pół łyżeczki płatków chili albo mielonego chili
  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
  • 3 goździki
  • około 150 ml białego octu winnego
  • około 40 g cukru
  • pół łyżeczki kurkumy
  • sól i pieprz do smaku

Chutney z gruszek przepis

Gruszki i dynię obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w 1 cm kostkę. Cebulę bardzo drobno siekamy. Cytrynę sparzamy wrzątkiem, dokładnie szorujemy i ścieramy z niej pół łyżeczki żółtej skórki.

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy goździki i ziarenka gorczycy i smażymy na średnim ogniu około 30-40 sekund.  Dodajemy drobno posiekaną cebulę i smażymy, aż zrobi się szklista. Wlewamy ocet, wsypujemy cukier, mieszamy do chwili, aż cukier się rozpuści, a następnie przez kolejne 4-5 minut redukujemy, aż powstanie gęsty syrop.

Dorzucamy gruszki i dynię, doprawiamy kurkumą i chili. Zmniejszamy płomień do małego i regularnie mieszając gotujemy tak długo, aż wszystkie składniki będą miękkie, zajmie to około 30 minut. Dodajemy skórkę z cytryny, doprawiamy do smaku i gotujemy jeszcze przez 5 minut.

Chutney z gruszek na zimę

Chutnej z gruszek można też zapasteryzować. Jeśli robię chutney z gruszek do słoików na zimę, to gotuję go na wolnym ogniu około 1 godziny, aż składniki zrobią się szkliste, ale nadal pozostaną w kawałkach. Wyjmuję goździki, a gorący chutney przekładam do czystych, wyparzonych słoików, odwracam je do góry dnem i pozostawiam przykryte ściereczką, dopóki nie ostygną.

Chutney-z-gruszek
Chutney z gruszek

Komentarze

  1. Wow, przyznam się, że pierwszy raz w ogóle o czymś takim słyszę, zwłaszcza w wersji z gruszek. Brzmi mega ciekawie, z chęcią bym takiegl chutneya spróbowała, zwłaszcza teraz jesienią:)
    nicolestraveljournal.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chutneye robi się w Indiach od mniej więcej 4000 lat. Ich polskim odpowiednikiem są tzw. gąszcze - dziś już nieco zapomniane. Warto spróbować, bo fajnie podkreślają smak wielu potraw

      Usuń
  2. Ależ bym to zjadła! Uwielbiam gruszowe klimaty - taki deser na pewno jest rewelacyjny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu - to nie jest deser, ale lekko pikantny dodatek do mięsa :)

      Usuń
  3. Bardzo lubię chutney. Z gruszek jeszcze nie jadłam, ale dodatek chilli i kurkumy zdecydował,że zrobię takie.Uwielbiam chutney do mięs, a zwłaszcza do serów.
    Pozdrawiam!
    Irena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe połączenie. W oryginalnej wersji był jeszcze świeży ogórek, ale wolałam wersję bardziej pikantną

      Usuń
  4. Brzmi super dobrze. Nie wpadłbym na połączenie takich składników, ciekawy jestem efektu

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych