Zupa koperkowa z pulpetami
Zupa koperkowa z pulpetami
regionalny przepis - zupa klopsowa
Zupa koperkowa z pulpetami - pyszna i pożywna zupa, która z powodzeniem zastępuje cały obiad albo sycącą, gorącą kolację. Smakuje każdemu - dzieciom i dorosłym.
Podobnie jak pieczarkowa z serkiem topionym jest idealną propozycją na chłodniejsze dni.
Zupa z pulpetami drobiowymi lub wieprzowymi i koperkiem znana w okolicach Iławy jako zupa klopsowa jest klasycznym przykładem prostej, wiejskiej kuchni. Jej przygotowanie nikomu nie sprawi trudności, a domownicy poproszą o dokładkę.
zupa koperkowa na bulionie
tradycyjny, sprawdzony przepis
można ją gotować z ziemniakami lub makaronem
Zupa koperkowa z pulpetami - Cztery Fajery
Przepis na zupę z klopsikami i ziemniakami to kolejny na naszym blogu przepis regionalny, jednak tym razem z województwa kujawsko - pomorskiego. Moja sąsiadka Kasia używa na jej określenie popularnej w tym regionie nazwy zupa klopsowa. Zakochałam się w zupie z pulpetami, odkąd po raz pierwszy ją jadłam.
Zupa koperkowa z pulpetami równie dobrze smakuje z ziemniakami, ryżem lub makaronem. Czasami zamiast soku z cytryny dodaję do niej sok z kiszonych ogórków albo łyżkę chrzanu na każdą porcję.
Zupa koperkowa z pulpetami - składniki
- 500 g mielonego mięsa drobiowego, wieprzowego lub mieszanego
- 1 czerstwa bułka pszenna namoczona przez 10 minut w wodzie lub mleku i odciśnięta, ale można zastąpić 3-4 łyżkami tartej bułki
- 2 l wywaru warzywnego, mięsnego lub wody
- 1 cebula
- 5-6 średnich ziemniaków
- 2 małe marchewki
- 1 por, tylko biała część
- kawałek selera, około 100 g
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki
- 200 ml śmietany 18%
- 2 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżka soku z cytryny
- mały pęczek koperku
- sól i pieprz do smaku
Zupa koperkowa z pulpetami - przepis
Do bulionu lub wody dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, por, seler, marchewki, ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na średnim ogniu przez około 40 minut, a w międzyczasie przygotujemy klopsy.Do mielonego mięsa dodajemy jajko, startą na tarce o drobnych oczkach lub zblendowaną cebulę oraz odciśniętą bułkę pszenną lub 3-4 łyżki tartej bułki. Można też dodać drobno pokrojony koperek. Doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie wyrabiamy na jednolitą masę.
Formujemy pulpety mniej więcej wielkości piłeczki do ping-ponga czyli o średnicy około 4 cm.
Z bulionu odławiamy warzywa, seler i por nie będą już potrzebne, ale marchewka nam się przyda. Doprowadzamy bulion do wrzenia i na wrzący pojedynczo wrzucamy pulpety. Staram się wrzucać pulpety z jak najniższej wysokości i nie wrzucać jednego pulpecika na drugi.
Zmniejszamy ogień i gotujemy około 15 minut od chwili wypłynięcia pulpetów na powierzchnię.
Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy, aż będą miękkie.
Mąkę rozrabiamy z niewielką ilością wody, tak aby nie było żadnych grudek, dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy. Dodajemy około pół szklanki zupy, aby śmietana się zahartowała i nie zważyła po dodaniu do garnka z zupą.
Zahartowaną śmietanę wlewamy do zupy z pulpecikami, doprawiamy sokiem z cytryny, zagotowujemy i wyłączamy ogień. Na koniec dodajemy koperek i ewentualnie doprawiamy do smaku.
Podajemy z kawałkami wyjętej z wywaru marchewki.
Co to jest zupa klopsowa
Czym się różnią pulpety od klopsów
dla ciekawskichZupa klopsowa, dawniej nazywana też zupą kwaśną, należy do najbardziej popularnych zup regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego, zwłaszcza okolic Brodnicy. W XIX wieku nie istniało jeszcze pojęcie pulpetów, dlatego też nazwa zupa klopsowa, choć błędna zachowała się do czasów współczesnych.
Pulpety to kulki mięsa mielonego gotowane w wywarze, natomiast klopsy albo klopsiki to smażone kuleczki z mięsa mielonego.
Źródło: Dziewiętnastowieczna kuchnia Torunia, Katarzyna Politowska, Rocznik Toruński, t.41, 2014, s. 12.
Zupa koperkowa z pulpetami
Nie jestem fanką zupy koperkowej.
OdpowiedzUsuńDo tej zupy koperek idealnie pasuje
Usuń