Smażona skórka pomarańczowa
Smażona skórka pomarańczowa
Kandyzowana skórka pomarańczowa przepis krok po kroku.
Smażona skórka pomarańczowa przepis jak zrobić kandyzowaną skórkę pomarańczowa. Skórka pomarańczowa jest tania i łatwo dostępna, ale warto zrobić własną. Przynajmniej kilka małych słoiczków, aby udekorować sernik krakowski i inne świąteczne ciasta. Dopiero wtedy zobaczysz jak wielka jest różnica w smaku między sklepowym gotowcem, a domową smażoną skórką pomarańczową. Kandyzowana skórka pomarańczowa to niezawodny sposób na dodanie wspaniałego smaku i aromatu ciastom i deserom.
Smażona skórka pomarańczowa przepis Cztery Fajery
Skórka pomarańczowa smażona w cukrze, dawniej określana jako cykata to dodatek, którego nie może zabraknąć w naszej spiżarni. Nie jest trudna do przygotowania, ani szczególnie pracochłonna.
Nie trzeba też kupować pomarańczy z upraw ekologicznych, wystarczy dokładnie wyszorować i sparzyć te, które dostaniecie w najbliższym sklepie spożywczym.
Do przygotowania domowej smażonej skórki pomarańczowej najlepsze są cytrusy z grubą, mięsistą skórką. Oczyszczając ją pozostawiam zawsze cieniutką warstwę albedo - to ta biała część bezpośrednio pod skórką, tak jak to widać na zdjęciu.
Smażona skórka pomarańczowa - składniki
- 5-6 dużych pomarańczy
- 2 szklanki cukru
- około pół szklanki wody
- 2-3 łyżki soku z cytryny
- opcjonalnie 1 lub 2 goździki
Smażona skórka pomarańczowa - przepis
Pomarańcze bardzo dokładnie szoruję i sparzam wrzątkiem. Umyte owoce kroję na ćwiartki i zdejmuję z nich skórkę. Wkładam skórki do rondelka, zalewam dużą ilością zimnej wody i pozostawiam na 24 godziny.Następnego dnia wkładam skórki do wrzątku i gotuję około 5-6 minut, po czym odcedzam na sitku. Tę czynność powtarzam trzy razy. Dzięki temu skórka nie będzie gorzka.
Skórki kroję w zależności od potrzeb w kostkę lub paseczki.
Do rondelka wsypuję cukier i pokrojone skórki, wlewam wodę, sok z cytryny i ewentualnie dodaję goździki. Gotuję na niewielkim ogniu, aż cukier się rozpuści. Zajmuje to około 30-45 minut. W tym czasie część płynu odparuje, a skórki staną się lekko przezroczyste i miękkie. Przekładam skórki do słoiczków, zalewam gorącym syropem, zakręcam mocno wieczka i odwracam słoiczki do góry dnem. Przed dodaniem do ciasta odsączam skórkę pomarańczową na sitku, a syrop wykorzystuję do aromatyzowania ciasta lub do herbaty. Smażona skórka pomarańczowa może być przechowywana w lodówce kilka miesięcy.
Smażona skórka pomarańczowa
To akurat coś dla mnie, ale czy to musi być pomarańczowa? Bo ja mam tony skórek z innych cytrusów, a pomarańcze jadam średnio. Pomelo? Grapefruit? Też będą dobre?
OdpowiedzUsuńZ pomelo nigdy nie robiłam, ale grapefruit i cytryny są super
UsuńSkórka pomarańczowa własnej produkcji, to obowiązkowy produkt w moim domu. Stoi w spiżarce nawet dobrze ponad rok i jest pod ręką zawsze, gdy tylko potrzeba :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło, Agness:)
U nas także zawsze jest spory zapas, zwłaszcza, że Paweł dodaje skórkę pomarańczową nie tylko do ciast
UsuńDawno jej nie robiłam, a teraz akurat mam sporo pomarańczy. Dziękuję za ustawienie mnie do pionu i uświadomienie, ze nie powinnam wyrzucać skórek ;)
OdpowiedzUsuńTa zalewie chwila pracy, warto sobie przygotować choćby niewielki zapas
UsuńNigdy nie robiłam skórki ale u mamy zawsze była :) ja to idę na łatwiznę i kupuje ale swoja to swoja i chyba skorzystam z przepisu :)
OdpowiedzUsuńNie da się porównać sklepowych gotowców z samodzielnie przygotowaną skórką. Ja często dodaję do niej korzenne przyprawy
UsuńNo właśnie a ja gdzieś czytałam czytałam, że muszą być ekologiczne, bo to normalne to mają za dużo toksyn. Ja również kupowałam gotową, jeżeli już była mi potrzebna. Dziękuje za przepis
OdpowiedzUsuńNie zgadzam się z tym, że muszą być ekologiczne. Dobrze wyszorowane i przegotowane skórki z każdych pomarańczy są świetne
Usuń"Smażona skórka pomarańczowa jest tania i łatwo dostępna, ale... warto zrobić własną." - zgadzam się! Przeczytałam ostatnio skład tej sklepowej i ... pozostanę przy domowej ;-) Dzięki za przepis.
OdpowiedzUsuńzawsze do usług :)
UsuńRobię właściwie identycznie. Taka skórka czy pomarańczowa, czy cytrynowa cudownie pachnie i wspaniale smakuje.
OdpowiedzUsuńJak znajdziesz czas, to spróbuj też zrobić pikle z arbuza - super dodatek do sałatek i pieczonych mięs https://www.czteryfajery.pl/2018/08/tradycyjne-pikle-z-arbuza.html
UsuńDomowa najlepsza! A Twoja wygląda super.
OdpowiedzUsuńDodam tylko,że ja używam skórkę z cytrusów bio. Nie lubię jeść chemii i wosku.
Tez nie przepadam za chemią w żywności, ale nie zawsze mam czas na poszukiwania bio produktów, zwłaszcza w okresie przedświątecznym
UsuńTak szczerze to w ogóle nie używam skórki, bo nikt u nas nie lubi ciast z tym dodatkiem. Może jakbym zrobiła swoją to by coś zmieniło ☺️
OdpowiedzUsuńJeśli nie lubicie skórki pomarańczowej, to nie ma sensu przekonywać się do niej na siłę.
UsuńSwojej skórki pomarańczowej nigdy nie robiłam, a w domu zawsze mamy pomarańcze. Raz chyba tylko zasuszyłam skórki i dodałam do dekoracji :P Lubię ją jako dodatek, a bardzo dawno nie dawałam do niczego. Staram się gotowca nie kupować, ze dwa razy mi się zdarzyło. To tym razem zrobię swoją, bo moje dzieciaki uwielbiają takie dodatki do wypieków :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Cię zmobilizowałam do przygotowania tego smakołyku :)
UsuńZawsze mam w zamrażalniku,często piekę ciasto drożdżowe
OdpowiedzUsuńdo którego uzywam. Mam w małych porcjach gotową do ciasta, mniam,