TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Włoski chleb ciabatta

przepis na ciabattę z dodatkiem mąki orkiszowej. 

Włoski chleb ciabatta wyglądem przypomina płaską, podłużną bułkę i idealnie sprawdza się do kanapek. Dodatek mąki orkiszowej sprawia, że nie traci świeżości tak szybko, jak pieczywo z mąki pszennej. Nie będę Was jednak czarować opowieściami, że to bardzo łatwy przepis na chleb.

Przepis na ciabattę wymaga nieco cierpliwości. Trzeba pamiętać o tym, żeby mocno podsypać stolnicę mąką, ponieważ ciasto niemiłosiernie klei się do rąk podczas składania i jest bardzo miękkie. Ale to właśnie dzięki temu ciabatta jest tak pyszna i lekka, niech Was więc nie korci, żeby dodać więcej mąki.

Wloski-chleb-ciabatta
Włoski chleb ciabatta przepis od Cztery Fajery

Włoski chleb ciabatta

zaczyn tzw. biga

przygotowujemy 12-16 godzin przed wyrabianiem ciasta
  • 140 g zimnej wody
  • 100 g mąki pszennej uniwersalnej typ 500, ale można też użyć mąki tortowej (wyjaśnienie poniżej)
  • 80 g mąki orkiszowej jasnej (typ od 405 do typ 630), użyłam mąki orkiszowej typ 450
  • 1/4 łyżeczki suchych drożdży

ciasto

  • cały zaczyn
  • 140 g letniej wody
  • 90 g mąki pszennej uniwersalnej typ 500, ale może też być tortowa
  • 90 g  mąki orkiszowej jasnej (typ od 405 do typ 630), użyłam mąki orkiszowej typ 450
  • pół łyżeczki suchych drożdży
  • 1 łyżeczka soli 
  • 1,5 łyżki oliwy do natłuszczenia pojemnika
Mąka do ciabatty: do tego typu wypieków najlepiej sprawdzają się mąki o wysokiej zawartości białka, 11% białka to absolutne minimum, im więcej tym lepiej. Informacje o zawartości białka znajdziecie na niemal każdym opakowaniu mąki.  Do tego wypieku użyłam zwykłej mąki pszennej typ 500 i mąki orkiszowej typ 450. Obie są dostępne w marketach.

Wloski-chleb-ciabatta

Włoski chleb ciabatta przepis

1. Dzień przed pieczeniem przygotowuję zaczyn. Drożdże rozpuszczam w zimnej wodzie, dodaję mąkę, mieszam na jednolitą masę, przykrywam luźno folią spożywczą i pozostawiam na kuchennym blacie na 12-16 godzin

2. Następnego dnia drożdże rozpuszczam w wodzie, wlewam do zaczynu i mieszam przy pomocy mieszadła (na tym etapie nie używam haka do ciasta), do chwili uzyskania jednolitej konsystencji.

3. Mąkę mieszam z solą i dodaję do rozwodnionego zaczynu. Zakładam hak do ciasta i wyrabiam na najniższych obrotach przy pomocy haka do ciasta przez 6-8 minut.

3. Zwiększam obroty miksera do średnich i wyrabiam ciasto przez kolejne 3-4 minuty. Ciasto będzie bardzo miękkie i lepkie.

4. Pojemnik (plastikowy lub szklany) z pokrywką natłuszczam oliwą, przekładam do niego ciasto, nakładam pokrywkę i odstawiam do wyrośnięcia na około 2 i pół godziny. W połowie czasu wyrastania kilkakrotnie składam ciasto, tak jak to widzicie na filmie powyżej (tego ciasta nie ugniatamy), ale moje ciasto jest bardziej miękkie i trudniej się składa. Nie wyjmuję ciasta na stolnicę, składam je w pojemniku. Jeśli nie jestem zbyt zajęta to powtarzam składanie co 30 minut czyli 4 razy w trakcie wyrastania.



5. Wyrośnięte ciasto przekładam na bardzo obficie podsypaną mąką stolnicę, formuję w prostokąt i przecinam go na 2 lub 3 równe części. 

6. Przekładam ciabatty na posypany mąką papier do pieczenia, przykrywam ściereczką i pozostawiam do ponownego wyrośnięcia na około 90 do 120 minut.

7. Na około 30 minut przed pieczeniem nagrzewam piekarnik do 250 stopni, grzałka góra - dół. Na 10 minut przed pieczeniem wstawiam na dno piekarnika żeliwną patelnię albo pustą formę do pieczenia.

8. Chlebki oprószam mąką, przekładam na rozgrzaną w piekarniku blachę (pieczemy na samej blasze, bez papieru do pieczenia). Do rozgrzanej patelni lub formy wlewam około 300 ml wrzącej wody. Piekę ciabatty przez 5 minut w temperaturze 250 stopni. Po 5 minutach otwieram piekarnik, wyjmuję naczynie z wodą, wypuszczam parę i obniżam temperaturę do 220 stopni. Piekę kolejne 18 do 20 minut, aż ciabatta nabierze złotego koloru. Pieczenie z parą wodną sprawia, że ciabatta ma super chrupiącą skórkę.

9. Po upieczeniu uchylam drzwiczki piekarnika i pozostawiam ciabattę jeszcze na około 15 minut w wyłączonym piekarniku.

Włoski chleb ciabatta

Przepis dla Magimix

1. Dzień wcześniej przygotowuję zaczyn. Drożdże rozpuszczam w zimnej wodzie, dodaję mąkę, mieszam na jednolitą masę, przykrywam luźno folią spożywczą i pozostawiam na kuchennym blacie na 12-16 godzin

2. Następnego dnia do misy głównej z zamontowanym mieszadłem do ciasta przelewam zaczyn. Drożdże rozpuszczam w letniej wodzie, wlewam do zaczynu. Włączam Magimix na 5 sekund. Dodaję mąkę wymieszaną z solą i wyrabiam ciasto przez około 1 minutę.Ciasto będzie miękkie i będzie kleiło się do rąk.

3. Pojemnik (plastikowy lub szklany) z pokrywką natłuszczam oliwą, przekładam do niego ciasto, nakładam pokrywkę i odstawiam do wyrośnięcia na około 2 i pół godziny. W połowie czasu wyrastania kilkakrotnie składam ciasto, tak jak to widzicie na filmie powyżej (tego ciasta nie ugniatamy), chociaż moje ciasto jest bardziej miękkie i trudniej się składa. Nie wyjmuję ciasta na stolnicę, składam je w pojemniku. Jeśli nie jestem zbyt zajęta to powtarzam składanie co 30 minut czyli 4 razy w trakcie wyrastania.

4. Wyrośnięte ciasto przekładam na bardzo obficie podsypaną mąką stolnicę, formuję w prostokąt i przecinam go na 2 lub 3 równe części. Staram się to zrobić jednym zdecydowanym ruchem, żeby nie rozrywać ciasta.

5. Przekładam ciabatty na posypany mąką papier do pieczenia, przykrywam ściereczką i pozostawiam do ponownego wyrośnięcia na około 90 do 120 minut.

6. Na około 30 minut przed pieczeniem nagrzewam piekarnik do 250 stopni, grzałka góra - dół. Na 10 minut przed pieczeniem wstawiam na dno piekarnika żeliwną patelnię albo pustą formę do pieczenia.

7. Chlebki oprószam mąką, przekładam na rozgrzaną w piekarniku blachę (pieczemy na samej blasze, bez papieru do pieczenia). Do rozgrzanej patelni lub formy wlewam około 300 ml wrzącej wody. Piekę ciabatty przez 5 minut w temperaturze 250 stopni. Po 5 minutach otwieram piekarnik, wyjmuję naczynie z wodą, wypuszczam parę i obniżam temperaturę do 220 stopni. Piekę kolejne 18 do 20 minut, aż ciabatta nabierze złotego koloru. Pieczenie z parą wodną sprawia, że ciabatta ma super chrupiącą skórkę.

8. Po upieczeniu uchylam drzwiczki piekarnika i pozostawiam ciabattę jeszcze na około 15 minut w wyłączonym piekarniku.

Wloski-chleb-ciabatta
Włoski chleb ciabatta

Komentarze

  1. Hmmm wygląda smakowicie, akurat na weekendowe śniadanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To będziesz musiał bardzo wcześnie wstać, bo troszkę czasu zajmuje przygotowanie :D

      Usuń
  2. Bardzo lubię ciabattę! Testowałam już kilka przepisów, ale chętnie wypróbuję Twój, bo mam zapas mąki orkiszowej :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem z mąką orkiszową jest smaczniejsza, ale to oczywiście kwestia gustu

      Usuń
  3. Pięknie wygląda, niezwykle apetyczny chlebek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ola, spróbuję zrobić mimo, że omijam gluten, to chcę umieć,jeśli mi nie wyjdzie to zapisuję się do Ciebie na nauki. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Zawsze mi się marzyło zrobić ciabatę. Dzięki za przepis. Działam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych