Młoda kapusta kiszona
Młoda kapusta kiszona
sprawdzony przepis na kapustę kiszoną z marchewką i koperkiem.
Młoda kapusta kiszona z marchewką i koperkiem nie ma sobie równych. Jest fantastycznie chrupiąca i niesamowicie smaczna, a przy tym bardzo łatwa do zrobienia. Tak dobrej kapusty nie kupisz w żadnym sklepie, ale możesz zrobić ją sama. A właściwie to zrobimy ją razem, bo nasz ostatni słoiczek właśnie za chwilę trafi na stół.
Sprawdzony i niezawodny przepis na kiszoną kapustę wykorzystuję od wielu lat, młoda kapusta nie wymaga wielkiego zaangażowania, praktycznie kisi się sama. Wszystko czego potrzebujesz to świeże, młode warzywa, sól i nieco cierpliwości, aby kapusta nabrała smaku. To najlepsza ze wszystkich kiszonek, jakie jadłaś.
Domowa kapusta kiszona prosty przepis.
Młoda kapusta kiszona
- około 1 kg główka młodej kapusty
- 2-3 młode marchewki
- 1 pęczek koperku, ale możesz dodać mniej
- 1 łyżka stołowa soli niejodowanej na 1 kg kapusty
- szklany słoik lub gliniany garnek o pojemności około1,5 litra
- talerzyk i kamień do obciążenia kapusty
Młoda kapusta kiszona przepis
1. Kapustę obierz z wierzchnich ciemnozielonych lub uszkodzonych liści. Przekrój główkę na pół i wytnij głąb. Marchewki dokładnie wyszoruj, młodych marchewek nie musisz obierać. Ich skórka kryje w sobie bogactwo witamin.2. Koperek umyj i posiekaj. Kapustę cienko poszatkuj, a marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W robocie kuchennym Magimix przygotowanie kapusty i marchewki zajmie Ci około 2 minut.
3. Warzywa i koperek przełóż do miski. Na każdy kilogram mieszanki dodaj 1 łyżkę soli, wymieszaj i odstaw na około 1-2 godziny. W tym czasie warzywa trochę zmiękną.
4. Talerzyk, kamień, tłuczek i słoik lub kamionkowy garnek wyparz wrzątkiem.
5. Przekładaj kapustę niewielkimi porcjami do słoja i mocno ubijaj tłuczkiem. Kiedy pierwsza warstwa pokryje się sokiem, włóż następną i znowu ubijaj, aż pokryje się sokiem. Powtarzaj czynność, aż cała kapusta znajdzie się w słoju i będzie pokryta sokiem. Nałóż talerzyk i obciąż kamieniem. albo drugim słoikiem wypełnionym wodą.
6. Gdyby okazało się, że soku jest zbyt mało i możesz dodać trochę wody z ogórków małosolnych.
7. Pozostaw słoik z kapustą na 3-4 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie powinna być już gotowa, ale nawet po dwóch dniach możesz spróbować.
Uwagi do przepisu
Warto raz dziennie przebić kapustę trzonkiem drewnianej łyżki do samego dna i ponownie ubić, aż pokryje się sokiem.Jeśli przygotujesz większą porcję, to aby zatrzymać proces fermentacji przełóż kapustę do mniejszych, zakręcanych słoików, ubij i trzymaj w lodówce. Nigdy nie napełniaj słoików powyżej 3/4 wysokości, ponieważ w czasie fermentacji zawartość słoika zwiększy objętość na skutek wydzielania się dwutlenku węgla. Tak przygotowaną kapustę możesz przechowywać w lodówce około 2-3 tygodni.
Z młodej kiszonej kapusty możesz przygotować pyszną surówkę do obiadu albo kapuśniak. Świetnie też pasuje jako dodatek do hot-dogów i hamburgerów.
Poszatkowanie warzyw w robocie Magimix zajmie Ci 2 minuty.
Ciekawostki o kiszonej kapuście
Przepis na kiszoną kapustę ma swoje korzenie w Mongolii i Chinach, skąd dzięki Tatarom trafił do Europy i na dobre zadomowił się w kuchniach krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W wielu regionach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech odbywa się święto kiszonej kapusty. W Polsce święto kapusty jest organizowane w pierwszych dniach września, w Charsznicy.Młoda kapusta kiszona
O tak. Robiłam ostatnio z połowy główki, wyszedł słoiczek po majonezie, ale była przepyszna i w sumie zrobiłam z niej bigos... GENIALNY. Wiem, że lepiej na surowo, ale i bigos z dobrej kapusty lepszy!
OdpowiedzUsuńUwielbiam młodą kiszoną kapustę. Można zrobić z niej tyle wspaniałych dań. Ah zrobiłaś mi smaka. Muszę dorwać gdzieś ją i właśnie może wykorzystam Twój przepis :)
OdpowiedzUsuńWygląda smakowicie.
OdpowiedzUsuńRobiłam tydzień temu. Kupiłam pyszną kapustę eko i młode warzywa.
Jedliśmy prosto z garnka...
Uwielbiamy kiszoną kapustę, nie tylko młodą. Jak mój synek nie przepada za surówkami czy sałatkami (warzywa same zje), tak z kiszonej kapusty wciąga w ilościach ogromnych. Taką też chętnie zrobię, bo dużo jadamy.
OdpowiedzUsuńTak tylko na marginesie powiem, to nie Tatarzy "przywieźli" kiszenie kapusty, a Mongołowie. Legenda o "Lajkoniku" mówiąca o Tatarach, tak naprawdę mówi o Mongołach. :D Serio, serio.
Pyszne, Warta ze wypróbowania A fakt że jest zrobione nie pierwszy raz zachęca Pozdrawiam Kasia ura franiszyn Luciano
OdpowiedzUsuńUwielbiam tą młodą kapustkę. Robię ją prawie każdego dnia :) cieszę się że mamy taki przepis bo Norwegowie nie znają takiej kiszonej kapusty :)
OdpowiedzUsuńAż wstyd przyznać ale nie jadłam młodej kapusty kiszonej. Taką zwykłą to tak, ale takiej to nie. Aż mam ochotę spróbować :D
OdpowiedzUsuńOlu, doskonały pomysł. I wiesz co? Zaraz zadzwonię do męża z listą niezbędnych produktów i będę robić ☺️
OdpowiedzUsuńKiszę kapustę co roku, ale przyznam się, ze nigdy nie kisiłam młodej. Zapisuję wiec przepis i chętnie z niego skorzystam, przy uciesze własnej i całej rodziny. Kochamy kiszoną kapustę :)
OdpowiedzUsuńWow, jak to pięknie wygląda i na dodatek smakuje. Niestety nie mam obecnie składników, ale pewnie zrobię, przy kolejnej okazji. :)
OdpowiedzUsuńMłodej jeszcze nie kisiłem
OdpowiedzUsuńWygląda bosko. Kiedyś robiłam i była pyszna
OdpowiedzUsuńNie jadłam takiego cuda rok! Z gotowanymi ziemniakami cudo
OdpowiedzUsuńBardzo lubię kiszonki. Młoda kapustę kiedyś kisiłam, ale zapomniałam o niej zupełnie! Dziękuję za odświeżenie pamięci ;)
OdpowiedzUsuńNo i coś dla mnie, uwielbiam!
OdpowiedzUsuńKapustka, koperek, no place lizać.
Zapach się po kompie rozchodzi!!!
Pozdrawiam! :-)
Irena -Hooltaye w podróży
Pani Iwona Banach zrobiła bigos z kapusty 1sloik od majonezu dużo było tego bigosu ha hi hi
OdpowiedzUsuńUwielbiam taką kapsutkę! Pyszności!
OdpowiedzUsuń