Ogórki kiszone na zimę
Ogórki kiszone na zimę
Przepis na chrupiące ogórki kiszone w słoikach
Ogórki kiszone na zimę przepis mojej babci na klasyczne ogórki kiszone w słoikach. Chrupiące ogórki kiszone robię od wielu lat. Pasują niemal do wszystkiego – do sałatek, kanapek i do obiadu. W sezonie pewnie robisz ogórki małosolne na bieżąco, ale warto też przygotować na zimę ogórki kiszone w słoikach. Domowy przepis na dobre ogórki kiszone to tylko 5 składników. Małe ogórki kiszone w słoikach na zimę to polski klasyk, który przygotujesz bez najmniejszego problemu, a jak wiadomo, domowe ogórki kiszone są najsmaczniejsze.
Przepis na ogórki kiszone na zimę jest bardzo prosty. Żeby przygotować kiszone ogórki, kupuj je ze sprawdzonego źródła. To bardzo ważne, ponieważ jeśli będą przenawożone, mogą się szybko zepsuć. Najlepsze są nieduże, twarde i jędrne ogórki gruntowe, te bardzo grube, większe ogórki po kilku miesiącach będą puste w środku. Większe ogórki możesz wykorzystać do przygotowania innych przetworów. Bardzo dobre są ogórki curry do słoików oraz sałatka szwedzka. My lubimy też pikle z ogórków i papryki, pasują i do kanapek i do obiadu.
Twarde i chrupiące ogórki kiszone na zimę.Ogórki kiszone przepis na ogórki na zimę
Z 3 kg ogórków gruntowych przygotujesz mniej więcej 6 litrowych słoików. W słoiku ułóż ogórki pionowo.
- 3 kg świeżych ogórków gruntowych,
- 1 duża wiązka kopru z nasionami,
- 2 duże albo 3 średnie główki czosnku,
- około 15 cm kawałek korzenia chrzanu i 3-4 liście chrzanu,
- po 2-3 zielone liście dębu lub wiśni na każdy słoik ogórków kiszonych,
- 3 litry wody na zalewę do ogórków.
Ogórki kiszone zalewa
Jeśli pierwszy raz zdecydowałaś się na wykonanie ogórków kiszonych samodzielnie, to możesz nie wiedzieć, jak zrobić ogórki kiszone i jakie proporcje soli kamiennej na litr wody będą najlepsze. Robiąc klasyczne ogórki kiszone, korzystamy z podanych niżej proporcji. Zalewa do ogórków powinna być dość słona, ponieważ sól, to jedyny konserwant.
- 2 płaskie łyżki soli kamiennej do przetworów (niejodowanej) na każdy 1 litr wody. Czyli do 3 kilogramów ogórków przygotowuję zalewę z 3 litrów wody i 6 łyżek soli kamiennej niejodowanej.
Do przygotowania ogórków kiszonych zawsze używam soli kamiennej niejodowanej. Lubimy dość słone ogórki, więc możesz zmniejszyć ilość soli do 1,5 łyżki soli kamiennej na każdy litr wody.
Jak zrobić ogórki kiszone? - przepis na ogórki kiszone na zimę
Domowe ogórki kiszone to jeden z tych smaków, które nieodłącznie kojarzą mi się z dzieciństwem. Pajda chleba ze smalcem i wyjęty prosto ze słoika kiszony ogórek to coś, czego do dziś nie potrafię sobie odmówić. Ogórki kiszone schodzą u nas w domu jak woda, a podany niżej sposób wykonania jest wielokrotnie sprawdzony. Używaj do kiszenia nieprzerośniętych ogórków. Takie ogórki są smaczne nawet po latach przechowywania w zimnej piwnicy. Po ukiszeniu ogórki możesz wykorzystać do zrobienia zupy ogórkowej, zamiast robić tarte ogórki kiszone.
Przygotuj składniki na ogórki kiszone. Czosnek podziel na ząbki. Umyj ogórki, ząbki czosnku, koper oraz liście i korzeń chrzanu. Młodych ząbków czosnku i korzenia chrzanu inie musisz obierać, wystarczy je dokładnie umyć. Korzeń chrzanu pokrój na zapałki albo na wiórki.
Przygotowanie słoików. Wszystkie słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem albo sterylizuj słoiki w piekarniku. Na dno każdego słoika włóż gałązkę kopru, 2 ząbki czosnku, kilka kawałków korzenia chrzanu i mały liść chrzanu, 2 liście dębu albo wiśni. Do przygotowania ogórków kiszonych używam czystych słoików o pojemności od 0,8 do 1 litra.
Słoiki wypełnij ogórkami. Małe ogórki gruntowe władaj pionowo, bardzo ściśle do idealnie czystych słoików. W wolne przestrzenie włóż kawałki chrzanu, łodygi kopru, liście dębu lub wiśni i ząbki czosnku. Średnio na litrowy słoik ogórków wkładam po 4-5 małych ząbków czosnku.
Przygotuj zalewę do ogórków. Na każdy litr zalewy do ogórków przygotuj 2 łyżki soli kamiennej. Sól rozpuść dokładnie we wrzącej wodzie i od razu zalej ogórki ciepłą zalewą. Pamiętaj, że ogórki powinny być całkowicie przykryte, nie mogą wystawać ponad zalewę.
Kiszenie ogórków. Zakręć słoiki, odwróć je do góry dnem i przykryj ręcznikiem kuchennym. Powinny tak stać około co najmniej 10 godzin. Kiedy słoiki z ogórkami ostygną ustaw je zakrętką do góry i pozostaw na 2-4 dni w temperaturze pokojowej, tyle trwa początkowy proces kiszenia. W tym czasie zalewa lekko zmętnieje. W pierwszych dniach kiszenia ze słoików może wyciekać solanka, ale jest to normalne zjawisko, więc nie odkręcaj słoików.
Przechowywanie domowych ogórków kiszonych. Po około 3-4 dniach przenieś słoiki w chłodne miejsce, do piwnicy albo do spiżarni. Trzymanie ogórków kiszonych w chłodnym miejscu przedłuży ich trwałość. Czas kiszenia ogórków to zazwyczaj dwa tygodnie.
Udostępnij przepis na ogórki kiszone na zimę
Jeśli spodobał Ci się nasz domowy przepis na ogórki na zimę, zostaw komentarz i podziel się nim w mediach społecznościowych, oznaczając nas tagiem @Czteryfajery na Instagramie lub Facebooku. A jaki jest Twój ulubiony przepis na ogórki w słoikach?
Ile chrzanu do ogórków kiszonych?
To odwieczny dylemat, a pytanie, ile chrzanu do ogórków kiszonych i ile główek czosnku przygotować pojawia się bardzo często. Od tych dodatków zależy smak i ostrość ogórków kiszonych, im więcej chrzanu i czosnku, tym ogórki będą bardziej wyraziste. Na litrowy słoik, czyli około 0,5 kg małych ogórków, dodaję 2 ząbki czosnku i około 2-3 cm kawałek korzenia chrzanu pokrojony w cienkie słupki.
Kiszone ogórki przepis w pytaniach i odpowiedziach
Czy można kisić ogórki bez soli?
- Do kiszenia ogórków niezbędna jest sól, która hamuje rozwój niepożądanych bakterii i pleśni, a także wpływa na smak.
Dlaczego ogórki są miękkie?
- Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała ilość soli w solance lub użycie soli jodowanej zamiast soli kamiennej. Innym powodem może być użycie przejrzałych, przenawożonych lub uszkodzonych ogórków. Ważne jest również, aby ogórki były całkowicie zanurzone w solance, staraj się układać ogórki bardzo ciasno, żeby nie wypływały.
Czy mogę kisić ogórki razem z innymi warzywami?
- Tak, kiszenie różnych warzyw razem z ogórkami jest bardzo dobrym pomysłem. Popularne dodatki to marchew, papryka, cebula czy korzeń selera.
Dlaczego ogórki są puste w środku?
- Puste ogórki mogą być wynikiem zbyt szybkiego kiszenia w wysokiej temperaturze lub użycia ogórków zbyt dojrzałych. Używaj do kiszenia nieprzerośniętych ogórków.
Jak długo kisić ogórki w słoikach?
- Czas kiszenia ogórków na zimę wynosi zazwyczaj 14 dni, więc ogórki kiszone dopiero po 2 tygodniach będą miały odpowiedni smak.
Składniki na ogórki kiszone
Do przygotowania kiszonych ogórków wybierz świeże, twarde, małe ogórki i układaj ogórki w słoikach bardzo ciasno, będą pyszne po zakiszeniu. Do tego sól kamienna, czosnek, koper, liście chrzanu lub liście dębu, wiśni albo porzeczki – te składniki sprawią, że przygotujesz chrupiące ogórki kiszone, które będą miały niepowtarzalny smak i aromat. Do przetworów zawsze używaj idealnie czystych słoików. Do przepisu na ogórki kiszone niezbędna jest też woda, używam zwykłej wody z kranu. W pierwszych dniach kiszenia ze słoików może wyciekać zalewa, jest to bardzo częste i zupełnie normalne zjawisko, na początkowym etapie procesu kiszenia, więc nie odkręcaj słoików.
Przysmaki domowe kiszone
Kiszenie ogórków wcale nie jest trudne, to specjalność krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Małe ogórki możesz kisić w jednym słoiku z innymi warzywami, to bardzo popularne u naszych wschodnich sąsiadów. My co roku robimy też suszone ogórki kiszone. Suszone ukiszone ogórki zabieraliśmy na Bliski Wschód, bo nie dało się przewieźć samolotem, zbyt wielu słoików. Zmielone suszone ogórki są doskonałą przyprawą do zrazów, żurku i regionalnej zupy zalewajka łódzka, a wykonanie ogórków kiszonych i ususzenie jest dość szybkie.
Właściwości ogórków kiszonych
Domowe kiszone przetwory to naturalne źródło witamin i probiotyków. Chrupiące ogórki kiszone są bogate w probiotyki, moja mama często mówiła, że pomagają na trawienie. Są też prawdziwą bombą witaminową. Kiszone ogórki posiadają wiele cennych składników, w tym witaminy C, K oraz grupę witamin B oraz minerały takie jak magnez, żelazo i potas, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Latem słoiki wypełnij ogórkami, a zimą ciesz się z właściwości zdrowotnych kiszonych ogórków.
Bardzo dobre ogórki kiszone na zimę
Właściwości ogórków kiszonych są niesamowite. Domowe ogórki kiszone to prawdziwa perła naszej polskiej kuchni. Warto przygotować kiszone ogórki w domu, korzystając z tradycyjnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Moja babcia opowiadała, jak ważne były przetwory w jej domu, gdy była mała. Nie było lodówek ani supermarketów, więc kiszenie ogórków było sposobem na ich przechowywanie. Nawet po wielu tygodniach ogórki kiszone w drewnianych beczkach smakowały wyśmienicie. Podstawą była oczywiście duża ilość soli oraz korzeń chrzanu i główki czosnku.
Każdy region Polski ma swoje własne domowe przepisy na kiszenie ogórków, a sezon zaprawiania ogórków kiszonych trwa, dopóki są dostępne nieprzerośnięte, małe ogórki. Z tych najmniejszych robi się korniszony, czyli pikantne ogórki w zalewie octowej. Tradycyjny przepis zazwyczaj zawiera liście chrzanu, ale spotkałam się z różnymi dodatkami - liście dębu wiśni, czarnej porzeczki czy liście winogron są najbardziej popularnym dodatkiem do domowych ogórków kiszonych. Każdy z tych składników nadaje ogórkom inny, wyjątkowy smak.
Ogórki kiszone na zimę.
Ja w tym roku, będę miała ogórki ze swojego ogródka, więc już nie mogę się doczekać!❤️
OdpowiedzUsuńOgórki totalnie mi nie wychodzą, a chętnie bym zrobiła może nawet nie na zimę, a na teraz, bo to dobre jedzonko, ale nie mam skąd zdobyć sprawdzonych i albo wychodzi mi "chińska zieleń twarda jak skała i pachnąca butaprenem, albo ośliźlaki.
OdpowiedzUsuńMoja babcia właśnie tak kisi jak Ty. Ja nie mam gdzie ich trzymać więc polegam na starszej ;) Wiem, że jeszcze czasem robi wersje na słodko i pikantnie ale zabij mnie, a Ci nie powiem co tam dodaje, ale są obłędne w szczególności do kotletów.
OdpowiedzUsuńuwielbiam ogórki kiszone, ale u mnie do zimy to nigdy nie przetrwają :D
OdpowiedzUsuńOgórki zawsze muszą być w spiżarni :)
OdpowiedzUsuńW tym roku będę kisić własne ogórki z własnego ogródka. To dopiero będzie uczta!
OdpowiedzUsuńAbsolutnie nie ma to jak domowe! Właśnie dzisiaj pierwszy raz tego lata jadłam małosolne i... Jak ja xa tym tesknilam!
OdpowiedzUsuńJeżeli mamy ogórki z pewnego źródła to warto ukisić i mieć własne pod ręką. Kupowane często nie doczekają do zimy, bo są potraktowane chemią...Uwielbiam wszelakie kiszonki, więc robię je na bieżąco. A na zimę ukiszę dopiero na koniec ogórkowego sezonu.
OdpowiedzUsuńNic tak dobrze nie smakuje jak własne ogóreczki kiszone do ciepłego i sycącego obiadu zimą :D
OdpowiedzUsuńU nas dodaje się jeszcze gorczycę i liście pekatów czyli dzikich porzeczek.
OdpowiedzUsuńTakie domowe najlepsze, też mam w planie w najbliższym czasie :-)
OdpowiedzUsuńPychota :) takie domowe ogórki smakują najlepiej, chociaż przyznam, że niezbyt często robię, chyba z lenistwa :)
OdpowiedzUsuńJa na zimę upycham skarby w zamrażarce, a słoiki wymieniam u teściowej - te puste, na gotowe przetwory :D Sama robię tylko przecier pomidorowy.
OdpowiedzUsuńCo roku u nas idzie najwięcej kiszonych ogórków właśnie, w tym roku jeszcze nie robiłam. Robię tak samo tylko bez liści dębu, wiśni, jak mieszkałam na wsi to co innego ;-) Domowe ogóraski najlepsze :-)
OdpowiedzUsuń