Hiszpańska galaretka z pigwy
Hiszpańska galaretka z pigwy
przepis na dulce de membrillo.
Hiszpańska galaretka z pigwy to słodka pasta często określana też jako serek
pigwowy. Zazwyczaj podawana jest jako cukierki albo dodatek do serów,
zwłaszcza sera Manchego i Brie. Galaretkę pigwową możesz przygotować także w
wersji dobrze wysuszonych, cienkich bloków.
Najczęściej przygotowuję suszone bloki pigwowe, ponieważ bardzo lubimy dodawać
kawałeczki takiej galaretki do herbaty. Ta forma, jest też znacznie trwalsza i
łatwiejsza do przechowywania. Suszona galaretka z pigwy zachowuje wszystkie
swoje walory nawet przez 2 lata, natomiast w miękkiej wersji nie dłużej niż 3 miesiące.
Do przygotowania galaretki możesz użyć zarówno pigwy, jak i pigwowca, ale galaretka z pigwy jest moim zdaniem smaczniejsza. O tej porze roku piękną, dojrzałą pigwę kupisz w wielu sklepach. Widziałam ją nawet na Allegro, natomiast konfitura pigwowa dostępna jest w tureckisklep.pl
Przetwory z pigwy przepisy
Hiszpańska galaretka z pigwy
- 1,5 kg pigwy (około 4-6 owoców)
- 800 g cukru białego lub brązowego
- sok z 1 cytryny
Hiszpańska galaretka z pigwy
1. Umyj owoce, wytrzyj je dokładnie ściereczką, aby pozbyć się meszku i
ponownie opłucz. Usuń gniada nasienne. Nie obieraj pigwy, w skórce jest
najwięcej witamin i pektyn.
2. Pokrój pigwę na małe kawałki.
3. Zblenduj pigwę z sokiem z cytryny na gładkie puree.
4. Wlej purée z pigwy do garnka. Dodaj cukier i gotuj na małym ogniu przez kilka minut, od czasu do czasu mieszając.
5. Kiedy pojawi się sok, możesz zwiększyć temperaturę. Gotuj puree przez około 40-60 minut, uważając, aby się nie przypaliło. Pod koniec gotowania pigwa może pryskać. Puree mocno zgęstnieje i ściemnieje, jest gotowe, kiedy zaczyna odchodzić od ścianek garnka.
Teraz masz do wyboru dwie opcje
Miękka galaretka z pigwy do serów i cukierki pigwowe
Gdy puree zgęstnieje na tyle, że nie będzie zsuwało się z ustawionej pionowo łyżki, przelej je do wyłożonych papierem do pieczenia foremek. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki na minimum 12 godzin. Tak przygotowana hiszpańska galaretka z pigwy może być przechowywana w lodówce przez około 2-3 miesiące, pod warunkiem, że będzie szczelnie zawinięta w folię spożywczą lub pergamin. Nieco dłużej wytrzyma jeśli będzie zabezpieczona parafiną serowarską. Przed podaniem pokrój galaretkę w plasterki
Twarda galaretka z pigwy do herbaty.
Gdy puree z pigwy zgęstnieje na tyle, że nie będzie zsuwało się z ustawionej pionowo łyżki wyłącz płomień i odstaw garnek na około 30 minut, aby nieco przestygło. Jeszcze ciepłe, ale nie gorące puree rozsmaruj cienką (około 3-4 mm) warstwą na wyłożonych pergaminem lub matami sitkach suszarki do warzyw i owoców. Susz w temperaturze 50-55 stopni przez około 9-14 godzin (podany czas dotyczy suszarki Zyle i może być inny w przypadku Twojego modelu). Po wysuszeniu płaty nie mogą być lepkie. Powinny też być sztywne i łamać się na kawałki. Tak wysuszona galaretka może być przechowywana nawet rok w suchym, chłodnym miejscu.
Jak wybrać owoce pigwy.
Pigwa jest bogata w pektyny. Dzięki temu idealnie nadaje się do wyrobu dżemów, konfitur i galaretek. Jeśli chcesz przygotować hiszpańską galaretkę z pigwy, wybierz żółte, dojrzałe owoce wydzielające wyraźny, przyjemny zapach. Pigwa, nawet ta dojrzała jest bardzo twarda, więc przed zblendowaniem pokrój ją na małe kawałeczki, chyba, że używasz robota takiego jak Magimix - on poradzi sobie z każdym, nawet najtwardszym owocem czy orzechami.
Co to jest dulce de membrillo - hiszpańska galaretka z pigwy
Hiszpańska galaretka z pigwy - dulce de membrillo to gęsta galaretka z miąższu pigwy, cukru i soku z cytryny znana też jako serek pigwowy lub pasta pigwowa. Pierwsze przepis, na ten popularny w Hiszpanii i Portugalii przysmak pochodzą z V wieku. W Argentynie i Urugwaju plasterek sera pigwowego spożywany z kawałkiem miękkiego sera uważany jest za narodowy deser. We francuskiej Prowansji galaretka z pigwy (pâte de coing) jest jednym z tradycyjnych deserów serwowanych podczas świąt Bożego Narodzenia.
Hiszpańska galaretka z pigwy.
Membrillo to pyszna rzecz. Lubię ją od zawsze. Najbardziej smakuje mi wersja miękka do serów i deserów. Używam jej także do herbaty. W przepisie, który dostałam od mojej nauczycielki hiszpańskiego Marisy, jest w niej jeszcze wanilia. Czasami Hiszpanie dodają też drobniutko startą skórkę cytrynową.
OdpowiedzUsuńInteresująca galaretka ;)
OdpowiedzUsuń