Kawa piernikowa
Kawa piernikowa
świąteczna kawa z korzennymi przyprawami.
Kawa piernikowa, świąteczna kawa z korzennymi przyprawami to aromatyczny napój, który przygotujesz w kilka minut. Wystarczą ogólnie dostępne składniki, o tej porze roku zapewne masz je w domu. Czarna albo z mlekiem, dosłodzona do smaku miodem lub cukrem cudownie podkreśla magię świąt.
Przepis na kawę piernikową ma tak dobrane proporcje, aby smaki wzajemnie się nie przytłaczały. Dzięki temu kawę z korzennymi przyprawami możesz podać zarówno na śniadanie, jak i jako dodatek do każdego ciasta. Mieszanka jest gotowa do użycia w około 30 minut po przygotowaniu.
Kawę piernikową możesz zaparzyć tradycyjnie albo w kawiarce lub ekspresie. Jeżeli nie dysponujesz żadnym sprzętem do parzenia kawy, wykorzystaj zwykły garnek. Jak zaparzyć kawę w garnku opisałam w przepisie kawa z garnka po meksykańsku.
Kawa z przyprawami korzennymi smakuje wyśmienicie o każdej porze roku.Kawa piernikowa
- 125 g mielonej kawy, to 14 płaskich łyżek stołowych
- 2 płaskie łyżki przyprawy do piernika albo podane niżej przyprawy
- 2 płaskie łyżeczki mielonego cynamonu
- pół łyżeczki mielonego imbiru
- pół łyżeczki mielonych goździków
- ćwierć łyżeczki mielonego kardamonu
- 3 duże szczypty mielonej gałki muszkatołowej
- kawę piernikową możesz udekorować bitą śmietaną lub startą na tarce czekoladą
Kawa piernikowa przepis
1. Wymieszaj dokładnie zmieloną kawę z przyprawami i odstaw na około 30 minut, aby smaki się wymieszały.
2. My zazwyczaj robimy piernikowe latte. Proporcje na 2 porcje kawy
piernikowej latte to: 2 łyżki stołowe kawy z powyższego przepisu, 200 ml wody,
250 ml mleka, cukier lub miód do smaku i ewentualnie bita śmietana.
Proporcje możesz dostosować do swoich upodobań.
3. Zaparz kawę tak, jak zwykle to robisz np. w zaparzaczu, kawiarce albo w ekspresie.
4.. Spień mleko. Możesz to zrobić spieniaczem, blenderem albo w wąskim wysokim naczyniu mikserem typu żyrafa. Rozlej spienione mleko do 2 szklanek.
4. Zaparz kawę piernikową i wlej ją do mleka. Osłodź do smaku i ewentualnie udekoruj bitą śmietaną i posyp startą czekoladą albo odrobiną przyprawy do piernika.
Skąd pochodzą przyprawy korzenne
Cynamon, goździki, wanilia i gałka muszkatołowa przywożone przez kupców z Wysp Korzennych (indonezyjski archipelag noszący obecnie nazwę Moluki) od wieków były (dosłownie i w przenośni) na wagę złota. Najpierw zaczęli je stosować Arabowie, do Europy goździki i gałka muszkatołowa trafiły dopiero na przełomie XI i XII wieku wraz z uczestnikami wypraw krzyżowych. Także tutaj stały się synonimem luksusu, a europejska szlachta i arystokracja lubiły chełpić się swoim bogactwem zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia. Z dworów i pałaców korzenne przyprawy trafiły też do klasztorów. W XV wieku mnisi z klasztoru Marienthal we Francji, zaczęli wypiekać na Boże Narodzenie pierniki (pain d’épices) z dodatkiem przypraw korzennych. I tak już zostało do dziś.
Kawa piernikowa.
O wow!! Wiedziałaś kiedy wrzucić taki post. Ale chcę takiej kawy:-)
OdpowiedzUsuńKawa wygląda przepysznie ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam kawę w takim wydaniu :-) jest aromatyczna i od razu kojarzy się ze świętami i czasem spędzanym z najbliższymi. Przygotowanie nie jest trudne, ale najlepiej trzymać się przepisu, bo wszystko idealnie komponuje się ze sobą. Sprawdza się zwłaszcza w okresie zimowym. Nie tylko świetnie smakuje, ale również ciekawie wygląda :-)
OdpowiedzUsuńKawy możemy modyfikować na różne sposoby. Przede wszystkim możemy zmieniać ich smak pod nasze upodobania i dozować ich moc. Kawa to napój od którego uzależnionych jest wiele osób - nic dziwnego skoro jest taka pyszna i daje energie.
OdpowiedzUsuń