Krajanka piernikowa
Krajanka piernikowa przepis na miękkie i szybkie pierniczki bez leżakowania.
Krajanka piernikowa przepis na miękkie pierniczki bez leżakowania. Domowa krajanka piernikowa kojarzy mi się z czasami dzieciństwa. Krajanka piernikowa to kawałki ciasta piernikowego obtoczone w lukrze. Uwielbiamy ją oboje i pieczemy niezależnie od pory roku. W Internecie znajdziesz różne przepisy na miękkie pierniczki i pierniki, świąteczne ciasta i ciasteczka czy przepis na keks świąteczny, ale przepis na krajankę piernikową jest dla mnie wyjątkowy. Na krótko przed Bożym Narodzeniem, kiedy czas jest dla wszystkich towarem deficytowym, krajanka z ciasta piernikowego jest doskonałym rozwiązaniem. Mimo dość długiej listy składników jej przygotowanie zajmie ci, łącznie z upieczeniem, nie więcej niż 40 minut.
Poznaj nasze najlepsze przepisy na ciasta na Boże Narodzenie oraz inne przepisy na pierniki.
piernik staropolski dojrzewający
Tradycyjna krajanka piernikowa (kostka piernikowa) w glazurze.Prosta krajanka piernikowa – składniki
- 250 g płynnego miodu naturalnego,
- 1 szklanka drobnego cukru,
- 125 g masła,
- 1 łyżka kakao,
- 1 łyżeczka cynamonu mielonego,
- duża szczypta mielonej gałki muszkatołowej,
- 2 łyżki przyprawy piernikowej, to zazwyczaj 1 całe opakowanie przyprawy do piernika,
- 500 g mąki pszennej uniwersalnej (typ 500)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 duże jajko,
- 2 łyżki rumu, ale w ostateczności można zastąpić kilkoma kroplami aromatu rumowego albo ekstraktem migdałowym,
- opcjonalnie marcepan i powidła śliwkowe do przełożenia krajanki.
Domowa krajanka piernikowa przepis – jak zrobić krajankę piernikową babci?
Nagrzewanie piekarnika i przygotowanie formy 20x30cm. Rozgrzej piekarnik do temperatury 175-180 stopni (góra-dół, bez termoobiegu). Formę do ciasta posmaruj cienko masłem i wyłóż papierem do pieczenia.
Wymieszaj wszystkie składniki suche. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, kakao i przyprawami do aromatycznego ciasta piernikowego (2 łyżki przyprawy piernikowej, mielony cynamon, goździki, mielony czarny pieprz i szczypta gałki muszkatołowej) i przesiej przez sitko do misy miksera lub dużego garnka (musi się w nim zmieścić jeszcze mieszanina miodu, cukru, masła).
Podgrzewanie składników. Miód, masło i cukier umieść w rondelku z grubym dnem. Podgrzewaj, aż cukier i masło całkowicie się rozpuszczą, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Wyłącz płomień.
Przygotowanie ciasta piernikowego na krajankę. Ciepłą miksturę miodową wlej powoli do mąki i dokładnie wymieszaj ręcznie lub mikserem. Kiedy nieco przestygnie, dodaj jajko i mieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Dodaj rum lub aromat migdałowy albo rumowy i wymieszaj. Powstanie dość gęsta pasta, którą łatwo można formować w dłoniach. To właśnie nasze aromatyczne ciasto piernikowe.
Czas pieczenia krajanki. Ułóż ciasto w miarę równą warstwą o grubości około 18-20 milimetrów w przygotowanej wcześniej formie do pieczenia. Piecz przez około 20 -22 minuty, ciasto znacznie urośnie, będzie miało jasnozłoty kolor i będzie bardzo miękkie. Czasu pieczenia krajanki nie powinien przekraczać 25 minut, zbyt długie pieczenie spowoduje, że będzie twarda.
Lukrowanie kostki piernikowej. Po wyjęciu z piekarnika ciasto troszkę opadnie. Nie wyjmuj go z formy, dopóki nie ostygnie. Zimną krajankę pokrój w małe prostokąty lub romby i z każdej strony obtocz w lukrze piernikowe kostki.
Glazura do krajanki piernikowej – przepis na lukier do krajanki piernikowej
- 1 szklanka cukru pudru
- 4 łyżki gorącej wody
- kilka kropli aromatu rumowego lub Twojego ulubionego
Wymieszaj razem wszystkie składniki i przygotuj rzadki lukier. Lukier powinien być bardziej płynny niż standardowo. Obtocz w lukrze piernikowe kostki z każdej strony. Kawałki ciasta piernikowego obtaczane w lukrze ułóż na kratce.
Udostępnij nasz najlepszy przepis na krajankę piernikową
Szukasz przepisu na pierniki które można jeść od razu? Nasza domowa krajanka piernikowa (od babci) będzi idealna. Spraw nam trochę radości i zostaw komentarz albo udostępnij przepis na krajankę piernikową na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami – co ją wyróżnia?
Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami to smak i zapach dzieciństwa, świąt i chwil, które chcemy zapamiętać.
Domową krajankę piernikową z marcepanem i powidłami przygotujesz z tego samego ciasta piernikowego i takich samych proporcji, jak podałam w przepisie powyżej. Przepis jest prosty, ale wymaga trochę serca i odrobinę więcej cierpliwości.
Żeby zrobić krajankę z marcepanem i powidłami będziesz dodatkowo potrzebować składniki na masę marcepanową i powidła śliwkowe.
Przygotowanie kostki piernikowej z marcepanem i powidłami. Po przygotowaniu ciasta podziel je na 2 części. Każdą z nich rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 20x30 cm. Ułóż w formie pierwszy blat rozwałkowanego ciasta piernikowego, posmaruj go masą marcepanową, a następnie powidłami śliwkowymi. Przykryj drugą warstwą rozwałkowanego ciasta piernikowego i dociśnij brzegi. Piecz przez około 20 -22 minuty, ciasto znacznie urośnie, będzie miało jasnozłoty kolor i będzie bardzo miękkie. Dalej postępuj jak w przepisie na samo ciasto piernikowe.
Masa marcepanowa i powidła śliwkowe do przełożenia krajanki
- 250 g pokrojonej na małe kawałki masy marcepanowej, tutaj znajdziesz przepis na domowy marcepan,
- 60 g mąki pszennej
- 1 duże jajko
- 2 łyżki likieru Amaretto lub soku z cytryny albo rumu,
- dodatkowo około 300 g powideł śliwkowych.
Krajanka piernikowa – przechowywanie: jak długo przechowywać krajankę piernikową
Kostkę piernikową możesz przygotować już teraz i być pewna, że ta pyszna kostka z ciasta piernikowego nie stwardnieje do Świąt. Domową piernikową krajankę przechowujemy w metalowych puszkach lub szczelnych pojemnikach wytrzyma około 3 miesięcy. Do puszki warto włożyć skórkę z dokładnie wyszorowanej pomarańczy.
Magia przypraw korzennych – co daje przyprawa do piernika?
Co sprawia, że domowa krajanka piernikowa jest tak wyjątkowa? Odpowiedź jest prosta: przyprawy korzenne. Cynamon mielony, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i imbir albo gotowa przyprawa piernikowa nie tylko nadają ciastu charakterystyczny smak i aromat, ale również mają właściwości prozdrowotne. Cynamon wspomaga metabolizm, imbir rozgrzewa, a goździki działają przeciwbakteryjnie – krajanka piernikowa to więc nie tylko uczta dla podniebienia, ale też wsparcie dla organizmu!
Kostka piernikowa – najczęściej zadawane pytania
Czy ciasto na krajankę wymaga leżakowania? Nie, to aromatyczne ciasto piernikowe nie musi dojrzewać, a gotowa krajanka piernikowa nadaje się do jedzenia zaraz po upieczeniu.
Jakie nadzienie najlepiej pasuje do krajanki? Najczęściej stosuje się marcepan i powidła śliwkowe, które równoważą słodycz piernika. Można też użyć konfitury z czarnej porzeczki.
Czy można zrobić krajankę piernikową bez glutenu? Tak, bezglutenowa krajanka piernikowa będzie tak samo smaczna.
Krajanka piernikowa
Krajanka pernikowa jest pyszna. I u mnie się ją robiło. Tylko zastanawia mnie kakao do piernika...Nigdy go nie dodawaliśmy.
OdpowiedzUsuńPrzypomniałaś mi o niej. O matko jakie to było pyszne. Po świętach będę robić-) Ten smakołyki pachnące w tym okresie są takie cudowne. I smaki, które przypominają dzieciństwo...:-)
OdpowiedzUsuńWielkie dzieki, z radoscia zrobię to juz jutro...do tej pory zawsze....tak! O zgrozo , przez lata pierniczki takie kupowalismy na Tamce u Cieslikowskiego az...sie zlikwidowali i otworzyli duzy zaklad na Okeciu przy ulicy Szyszkowej rog Dzwonkowej, gdzie maja sklep firmowy.... a wreszcie zrobie dzieki Tobie sam!!!!!
OdpowiedzUsuńTwoja krajanka wygląda świetnie :)
OdpowiedzUsuńWitam jak przechowywać tą krajankę?
OdpowiedzUsuńW szczelnie zamkniętym pojemniku, żeby nie wysychała
UsuńA ile taka krajanka może poleżeć
OdpowiedzUsuń