Pączki serowe w 5 minut
Pączki serowe w 5 minut
Prosty przepis na pączki bez drożdży.
Pączki serowe w 5 minut to prosty przepis na pączki bez drożdży. Nie znam nikogo, kto nie lubi pączków, ale nie wszyscy mają czas i ochotę na pieczenie takich smakołyków jak tradycyjne pączki drożdżowe z marmoladą czy pączki na zakwasie pszennym.
Te łatwe pączki serowe możesz zrobić zarówno z sera z wiaderka, jak i trzykrotnie zmielonego sera sernikowego. Żeby przygotować pączki z twarogu potrzebna Ci będzie mąka, ser, jajka, proszek do pieczenia, trochę cukru pudru i 5 minut pracy.
Pączki serowe w 5 minut
- 250 g twarogu "z wiaderka"
- 3 małe jajka
- 280 g mąki pszennej tortowej
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ćwierć łyżeczki sody
- szczypta soli
- kilka kropel ekstraktu waniliowego
- olej do smażenia w głębokim tłuszczu
- cukier puder do posypania
Pączki serowe w 5 minut przepis
1. Ser przełóż do miski. W drugiej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i sodą.
2. Jajka ubij z cukrem na jasny, puszysty krem.
3. Do masy jajecznej dodaj ser i zmiksuj do połączenia składników. Dodaj mąkę, ekstrakt waniliowy i ponownie zmiksuj. Ciasto będzie miękkie i klejące.
2. Rozgrzej olej do temperatury 180 stopni. Ja użyłam multicookera Crock-Pot (to te nowe modele z funkcją wolnowaru). Wlałam do naczynia olej na wysokość około 4 cm i ustawiłam temperaturę. To w zupełności wystarczy, aby usmażyć pączki. Jeżeli nie masz multicookera ani termometru, to w naczyniu z grubym dnem nagrzewaj olej przez około 3-5 minut, wrzuć kawałek ciasta. Jeśli ciasto od razu wypłynie i zacznie się smażyć, to oznacza, że olej ma już odpowiednią temperaturę.
3. Natłuść dłonie olejem i formuj kuleczki o średnicy około 3 cm. Smaż pączki z każdej strony na złoty kolor. Zajmuje to około 4-5 minut. Nie wrzucaj jednorazowo zbyt wielu pączków, aby nie obniżać za bardzo temperatury oleju.
4. Usmażone pączki przełóż na papierowy ręcznik i poczekaj aż przestygną. Na koniec posyp cukrem pudrem.
Skąd się wzięły pączki
Małe kawałki ciasta drożdżowego smażone w głębokim tłuszczu nie są bynajmniej nowym przepisem. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą z arabskich książek kucharskich z XIII wieku i dotyczą przepisu na luqmat al-qadi (kąski sędziego). Pojawiają się także w Księdze tysiąca i jednej nocy. W krajach Zatoki Perskiej, m.in. w Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich do dziś przepis na te małe pączki, często polewane miodem lub syropem z dodatkiem wody różanej niewiele się różni od swojego pierwowzoru z XIII wieku. Także pączki tureckie lokma bazują na tym samym przepisie. Arabskie pączki trafiły do Europy na początku XV wieku i szybko zyskały popularność w Anglii, Niemczech i Holandii.
Według Michaela Krondla, historyka żywności i autora książki „The Donut: History, Recipes and Lore od Bostonu po Berlin”, także starożytni Grecy i Rzymianie jedli małe ciasta smażone i maczane w miodzie. Jednak słowo pączek pojawiło się najprawdopodobniej około 1750 roku. To właśnie wtedy wydrukowano pierwszy przepis, zgodnie z którym „kawałki ciasta wielkości orzecha włoskiego” smażono w głębokim tłuszczu. Podobno początkowo pączki były mało znaną brytyjską specjalnością przyrządzaną przez mieszkańców Hertfordshire na Tłusty Wtorek. Imigranci z Hertfordshire i okolic byli jednymi z pierwszych, którzy przywieźli przepis na pączki do Ameryki.
Paczki z nadzieniem zawdzięczamy najprawdopodobniej Holendrom. Przepis na olykoek, czyli smażone kulki ciasta wypełnione słodyczami - mieszanką migdałów, rodzynek, posiekanych jabłek i cynamonu - został po raz pierwszy opublikowany w 1667 roku w holenderskiej książce kucharskiej zatytułowanej „The Sensible Cook”. Kiedy w XVII wieku holenderscy imigranci osiedlili się w dolinie rzeki Hudson, wraz z nimi na kontynent amerykański trafił przepis na pączki z nadzieniem.
Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce dopiero w XVI wieku. Wcześniej pączki nadziewano słoniną. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.
Pączki serowe w 5 minut
Zjadłabym...Są łatwe i zawsze się udaja. Ale 5 minut to nie wystarczy - hihi...
OdpowiedzUsuńJestem w szoku, że tradycja pączków wywodzi się z tamtych rejonów. Byłam przekonana, że to bardziej n europejski smakołyk:-) No cóż człowiek się ciągle uczy. A pączki serowe moim wnukom na pewno w tym karnawale zrobię.
OdpowiedzUsuńNo proszę człowiek ciagle się czegoś uczy. Nie dość ze smaczny to i pouczający wpis.
OdpowiedzUsuńSzybkie i smaczne pączki serowe ;)
OdpowiedzUsuń