Domowa ciabatta
Domowa ciabatta
przepis na włoski chleb ciabatta.
Domowa ciabatta jest lekka, miękka w środku i z idealnie chrupiącą skórką. Bułka ciabatta najlepiej smakuje świeża, posmarowana masłem albo jako pieczywo do zupy. Przepis na włoski chleb ciabatta nie jest skomplikowany, ale musimy pamiętać, aby dzień wcześniej przygotować starter tzw. bigę, zajmie to mniej niż 5 minut. Ciasto na oryginalną włoską ciabattę jest wyjątkowo miękkie i będzie się kleiło do rąk. Jest to naturalne zjawisko i pod żadnym pozorem nie należy dodawać mąki do ciasta na ciabattę, jeśli chcecie uzyskać taką strukturę pieczywa jak na zdjęciach.
Mam nadzieję, że nasza domowa ciabatta Wam zasmakuje.
Domowa ciabatta
zaczyn tzw. biga
przygotowujemy 12-16 godzin przed wyrabianiem ciasta- 130 g zimnej wody
- 170 g mąki pszennej uniwersalnej o wysokiej zawartości białka (wyjaśnienie poniżej)
- 1/4 łyżeczki suchych drożdży
ciasto
- cały zaczyn
- 130 g letniej wody
- 170 g mąki pszennej uniwersalnej o wysokiej zawartości białka
- pół łyżeczki suchych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1,5 łyżki oliwy do natłuszczenia pojemnika
Domowa ciabatta przepis
1. Dzień przed pieczeniem przygotowuję zaczyn. Drożdże rozpuszczam w zimnej wodzie, dodaję mąkę, mieszam na jednolitą masę, przykrywam luźno folią spożywczą i pozostawiam na kuchennym blacie na 12-16 godzin2. Następnego dnia drożdże rozpuszczam w wodzie, wlewam do zaczynu i mieszam przy pomocy mieszadła (na tym etapie nie używam haka do ciasta), do chwili uzyskania jednolitej konsystencji.
3. Mąkę mieszam z solą i dodaję do rozwodnionego zaczynu. Zakładam hak do ciasta i wyrabiam na najniższych obrotach przy pomocy haka do ciasta przez 6-8 minut.
3. Zwiększam obroty miksera do średnich i wyrabiam ciasto przez kolejne 3-4 minuty. Ciasto będzie bardzo miękkie i lepkie.
4. Pojemnik (plastikowy lub szklany) z pokrywką natłuszczam oliwą, przekładam do niego ciasto, nakładam pokrywkę i odstawiam do wyrośnięcia na około 2 i pół godziny. W połowie czasu wyrastania kilkakrotnie składam ciasto, tak jak to widzicie na filmie poniżej (tego ciasta nie ugniatamy). Nie wyjmuję ciasta na stolnicę, składam je w pojemniku. Jeśli nie jestem zbyt zajęta to powtarzam składanie co 30 minut czyli 4 razy w trakcie wyrastania.
5. Wyrośnięte ciasto przekładam na bardzo obficie podsypaną mąką stolnicę, formuję w prostokąt i przecinam go na 2 lub 3 równe części.
6. Przekładam ciabatty na posypany mąką papier do pieczenia, przykrywam ściereczką i pozostawiam do ponownego wyrośnięcia na około 90 do 120 minut.
7. Na około 30 minut przed pieczeniem nagrzewam piekarnik do 250 stopni, grzałka góra - dół. Na 10 minut przed pieczeniem wstawiam na dno piekarnika żeliwną patelnię albo pustą formę do pieczenia.
8. Chlebki oprószam mąką, przekładam na rozgrzaną w piekarniku blachę (pieczemy na samej blasze, bez papieru do pieczenia). Do rozgrzanej patelni lub formy wlewam około 300 ml wrzącej wody. Piekę ciabatty przez 5 minut w temperaturze 250 stopni. Po 5 minutach otwieram piekarnik, wyjmuję naczynie z wodą, wypuszczam parę i obniżam temperaturę do 220 stopni. Piekę kolejne 18 do 20 minut, aż ciabatta nabierze złotego koloru. Pieczenie z parą wodną sprawia, że ciabatta ma super chrupiącą skórkę.
9. Po upieczeniu uchylam drzwiczki piekarnika i pozostawiam ciabattę jeszcze na około 15 minut w wyłączonym piekarniku.
Przepis na włoską bułkę ciabatta
1. Dzień wcześniej przygotowuję zaczyn. Drożdże rozpuszczam w zimnej wodzie, dodaję mąkę, mieszam na jednolitą
masę, przykrywam luźno folią spożywczą i pozostawiam na kuchennym blacie
na 12-16 godzin
3. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej
Domowa ciabatta
Piękna w przekroju. Cudne dziury. Uwielbiam!
OdpowiedzUsuńAle cudne dziury. Po mistrzowsku wypiek Ci się udał ☺️
OdpowiedzUsuńUwielbiam taki rodzaj pieczywa!
OdpowiedzUsuńSuper ciabata Ci wyszła ;)
OdpowiedzUsuń