Japoński chleb mleczny Hokkaido
Japoński chleb mleczny Hokkaido
Przepis na chleb tostowy lub kanapkowy długo świeży.
Japoński chleb mleczny Hokkaido przepis na chleb na zasmażce wodnej tangzhong. Japoński chleb mleczny Hokkaido zachowuje świeżość znacznie dłużej niż inne chleby pszenne. Pod tym względem dorównuje mu jedynie chleb orkiszowo konopny. Przepis na chleb mleczy Hokkaido jest długi, ale to dlatego, że starałam się wszystko bardzo dokładnie opisać. Japoński chleb na zaczynie tangzhong jest w rzeczywistości bardzo łatwy do przygotowania. Jeśli zawsze żyjesz w biegu i na wszystko brakuje Ci czasu, skorzystaj z przepisu na nocny chleb mleczny Hokkaido. Znajdziesz go na końcu artykułu.
Chleb mleczny na zasmażce wodnej tangzhong jest bardzo miękki i puszysty.Co to jest tangzhong
Tangzhong znana jako zasmażka wodna, to pasta z mąki gotowanej w wodzie lub mleku. Pasta zatrzymując wilgoć, powoduje, że chleb mleczny nie traci świeżości przez kilka dni i zachowuje miękką, puszystą strukturę. Żeby zrobić tangzhong, wymieszaj jedną część mąki z pięcioma częściami płynu (wody lub mleka). Następnie podgrzewaj mieszaninę w rondelku, aż osiągnie 65 stopni i konsystencję gęstego budyniu. Zasmażkę wodną możesz przechowywać w lodówce do 3 dni. Tangzhong można dodawać do większości wypieków m.in. bułek, chlebów kanapkowych i tostowych czy bułeczek cynamonowych.
Zasmażka wodna tangzhong zatrzymuje wodę i wydłuża świeżość pieczywa.Japoński chleb mleczny Hokkaido przepis
Zasmażka wodna tangzhong
- 60 g wody
- 60 g mleka
- 24 g mąki pszennej tortowej, ale możesz też użyć mąki typ 500 lub 550 lub 650
Składniki na ciasto chlebowe
- cała zasmażka wodna tangzhong w temperaturze pokojowej,
- 120 g mleka 3,2% tłuszczu lub więcej
- 7 g suchych drożdży
- 30 g cukru + 1 łyżeczka do zaczynu drożdżowego
- 15 g mleka w proszku, ale możesz pominąć,
- 1 jajko
- 350 g mąki pszennej tortowej, takiej samej jak do zasmażki wodnej.
- ważna uwaga odnośnie mąki: do tego chleba najlepsze są mąki o wysokiej zawartości białka (minimum 11%) Informacje o tym znajdziesz na opakowaniu. Doskonale sprawdza się mieszanka w proporcjach 175 g mąki pszennej tortowej i 175 g mąki manitoba
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 60 g bardzo miękkiego masła
Jak zrobić chleb mleczny na zasmażce wodnej tangzhong.
Dzień przed pieczeniem przygotuj zasmażkę wodną na chleb mleczny Hokkaido.
1. Do małego rondelka wlej wodę. Dodaj mąkę i mieszaj do chwili, aż uzyskasz jednolitą konsystencję bez żadnych grudek. Dodaj mleko i ponownie wymieszaj. Ciągle mieszając, podgrzewaj na średnim ogniu do temperatury 65 stopni, czyli do chwili, aż mieszanina zgęstnieje tworząc gęsty, szklisty budyń. Uważaj, aby nie zagotować zasmażki wodnej. Jeśli dysponujesz termometrem kuchennym, to sprawdzaj temperaturę podczas podgrzewania.
2. Pozwól zasmażce ostygnąć, a następnie przykryj folią, żeby nie obsychała. Pozostaw na kuchennym blacie na minimum godzinę, a najlepiej na całą noc.
W dniu pieczenia przygotuj japońskie ciasto na chleb mleczny.
1. Do misy miksera wlej letnie mleko, dodaj 1 łyżkę cukru i wymieszaj, aż się rozpuści. Dodaj 1 łyżkę mąki (z tej przygotowanej na ciasto chlebowe) i wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj drożdże i ponownie wymieszaj. Pozostaw zaczyn drożdżowy na około 15- 20 minut, aż drożdże zaczną pracować. Zaczyn lekko się spieni i podrośnie.
2. Do zaczynu drożdżowego dodaj mleko w proszku (jeśli używasz), pozostały cukier, zasmażkę wodną tangzhong, rozbełtane jajko, mąkę i na koniec sól. Za pomocą łopatki wymieszaj ciasto, aby połączyć składniki.
3. Wyrabiaj hakiem do ciasta przez około 5 minut na niskiej obrotach miksera. Początkowo ciasto będzie bardzo lepkie, i będzie przywierało do boków misy.
4. Nie przerywając ugniatania ciasta dodaj w 3-4 porcjach miękkie masło i wyrabiaj ciasto chlebowe przez kolejne 5-7 minut. Gdy całe masło zostanie wchłonięte, wyrabiaj jeszcze 2 minuty. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i łatwo odchodzić od ścianek naczynia.
5. Uformuj ciasto w kulkę i pozostaw w misie miksera na około 90-120 minut do wyrośnięcia. Misę z ciastem przykryj ściereczką i ustaw w ciepłym miejscu. Ciasto powinno podwoić objętość. Alternatywnie, włóż miskę do lodówki i pozwól ciastu wyrastać przez około 12 godzin.
6. Keksówkę o długości 28 cm posmaruj cienko masłem i oprósz mąką i odłóż na bok.
7. Wyjmij ciasto na lekko posypaną mąką stolnicę i uderz kilka razy dłonią, aby pozbyć się nadmiaru powietrza.
Uformuj japoński chlebek Hokkaido
1. Podziel ciasto na 4 równe porcje. Rozwałkuj każdą porcję ciasta na prostokąt. Złóż przeciwległe boki w kierunku środka. Zwiń ciasto w roladę zaczynając od krótszego boku. Staraj się zwijać ciasto dość ściśle. Umieść zwinięte ciasto w formie do ciasta, łączeniem do dołu. Powtórz to samo ze wszystkimi porcjami ciasta.
2. Przykryj chleb ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją wielkość. Może to zająć około 1-2 godzin, w zależności od temperatury otoczenia. Ciasto powinno wyrosnąć tuż poniżej krawędzi keksówki.
Upiecz chlebek Hokkaido
1. Nagrzej piekarnik do temperatury 180 ° C.
2. Wyrośnięty chleb posmaruj mlekiem (dla uzyskania bardziej matowej skórki) lub rozbełtanym jajkiem (dla błyszczącej skórki).
3. Piecz przez około 30 - 35 minut. Jeśli chleb zbyt szybko się rumieni, przykryj wierzch folią aluminiową.
4. Upieczony chleb mleczny wyjmij z piekarnika i zostaw na kuchennym blacie w keksówce na kilka minut. Następnie wyjmij na kratkę i pozostaw do ostygnięcia. Chleb ten jest łatwiejszy do krojenia w temperaturze pokojowej, ale można go również spożywać na ciepło.
Nocny chleb mleczny Hokkaido
1. Przygotuj zasmażkę wodną tangzhong, zgodnie z podanym wyżej przepisem. Pozostaw tangzhong do całkowitego wystudzenia na minimum godzinę, ale im dłużej tym lepiej.
2. Przygotuj ciasto na japoński chleb mleczny Hokkaido.
- Do misy miksera wlej letnie mleko, dodaj 1 łyżkę cukru, drożdże i wymieszaj, aż się rozpuści. Dodaj 1 łyżkę mąki (z tej przygotowanej na ciasto chlebowe) i wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Pozostaw zaczyn drożdżowy na około 15- 20 minut, aż drożdże zaczną pracować. Zaczyn lekko się spieni i podrośnie.
- Do zaczynu drożdżowego dodaj mleko w proszku (jeśli używasz), pozostały cukier, zasmażkę wodną tangzhong, rozbełtane jajko, mąkę i na koniec sól. Za pomocą łopatki wymieszaj ciasto, aby połączyć składniki.
- Wyrabiaj hakiem do ciasta przez około 8 minut na niskiej obrotach miksera. Początkowo ciasto będzie bardzo lepkie, i będzie przywierało do boków misy.
- Nie przerywając ugniatania ciasta dodaj w 3-4 porcjach miękkie masło i wyrabiaj ciasto chlebowe przez kolejne 8-10 minut. Gdy całe masło zostanie wchłonięte, wyrabiaj jeszcze 2 minuty. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i łatwo odchodzić od ścianek naczynia.
- Uformuj ciasto w kulkę. Misę z ciastem przykryj podziurkowaną folią spożywczą i wstaw do lodówki na około 12 godzin.
3. Wyjmij wyrośnięte ciasto z lodówki i pozostaw na blacie na około 1 godzinę.
4. Keksówkę o długości 28 cm posmaruj cienko masłem, oprósz mąką i odłóż na bok.
5. Wyjmij ciasto na lekko posypaną mąką stolnicę i uderz kilka razy dłonią, aby pozbyć się nadmiaru powietrza z ciasta.
6. Uformuj i upiecz japoński chleb mleczny Hokkaido, tak, jak opisałam w przepisie powyżej.
Japoński chleb mleczny Hokkaido
Ładny chlebek. Bardzo lubię pieczywo wykonane tą metodą.
OdpowiedzUsuńPiękny chlebek, opis fakt długi ale sam chleb nie wydaje się być skomplikowany w przygotowaniu.
OdpowiedzUsuńSuper puszysty chlebek ;)
OdpowiedzUsuńŚwietny wypiek!
OdpowiedzUsuńA czy można ten chlebek zrobić na świeżych drożdżach? Jakoś nie mam zaufania do suszonych. Wypieki na takich suszonych jakoś mi sie nie udają...
OdpowiedzUsuńOczywiście, możesz go upiec na świeżych drożdżach
UsuńZnam przepis i potwierdzam, że przygotowanie nie jest trudne, a sam chleb jest niesamowicie smaczny! Przynajmniej moim zdaniem:D
OdpowiedzUsuńMieszkam w Japonii. W internecie krążą przepisy na japonski chleb.Jednak nikt nie zna tu nazwy tangzhong. To oczywiste. Bo to jest chiński! To tak jakbyśmy mówili na polski barszcz - polski borść! To z innego kraju prawda? Poprawnie nazywa się to yudane- yu czyli gorącą woda i tane(dane) ziarno czyli tutaj ciasto początkowe,zaczyn. Yudane się nie gotuje, dodaje się do mąki wrzącą wodę w proporcjach 1:1! Nie mleko! Istnieje oczywiście chleb na mleku, ale jedno i drugie nie ma ze sobą nic wspólnego. Nie wiadomo kogo winić za te błędne informacje bo przepisy na "mleczny chleb hokkaido"(?) krąży już po całym świecie. No ale skoro jest taki pyszny, no to czemu nie, tylko chociaż proszę zmieńmy tą dziwną nazwę!
OdpowiedzUsuńMasz rację, w Japonii używa się yudane, ale ta nazwa i ten sposób przygotowania weszły na stałe do kulinarnego nazewnictwa
UsuńCzy można z tego przepisu upiec bułeczki z nadzieniem?
OdpowiedzUsuńBez nadzienia można, z nadzieniem nie próbowałam
Usuń