TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Kiszona papryka chili

Przepis na fermentowane papryczki.

Kiszona papryka chili to świetny dodatek do kanapek, burgerów i pieczonego mięsa, ale też baza do wielu ostrych sosów. Począwszy od popularnego tabasco po rewelacyjny przepis na sos sriracha. Cudownie aromatyczny miąższ kiszonej papryczki chili po utarciu z przyprawami przekształcisz w półpłynną pikantną pastę. Możesz ją dodawać do sosów, zup, indyjskich i tajskich curry czy marynat do mięsa i sosów do sałatek. Wystarczy niewielka ilość, aby nadać twoim posiłkom niepowtarzalny smak. 

Żeby przygotować fermentowane papryczki chili będziesz potrzebowała papryki habanero, pepperoni lub innej, którą kupisz w większości marketów oraz soli i cukru.

kiszona-papryka-chili
Przepis na kiszone papryki chili znalazłam z wydanej niedawno książce Sielskie smaki, które autorką jest Olia Hercules, ale dostosowałam go do naszych upodobań. Więcej informacji na temat tej książki i oryginalny przepis znajdziesz na końcu artykułu. 
 

Kiszona papryka chili

  • 150 g papryczek chili habanero,
  • 1 czubata łyżeczka niejodowanej soli kłodawskiej
  • 2 łyżeczki brązowego cukru
  • około 300 ml wody 
  • opcjonalnie kilka gałązek selera, kilka ziarenek pieprzu, 2 ząbki czosnku.

Jak zrobić kiszone chili

1. W rondelku zagotuj wodę z solą i cukrem. Kiedy sól i cukier się rozpuszczą, wyłącz płomień i odstaw zalewę do przestudzenia. Powinna mieć temperaturę pokojową.

2. Papryczki umyj, odkrój zielone części. Jeśli kisisz papryczki w całości to ponacinaj każdą w kilkunastu miejscach, aby zalewa mogła dostać się do środka.  Zalej papryczki solanką.

3. Przełóż papryczki do słoika lub pojemnika próżniowego i zalej papryczki solanką. Zakręć pokrywkę i ustaw papryczki w temperaturze pokojowej, ale w zacienionym miejscu. Raz dziennie otwórz pojemnik, aby pozbyć się gazów powstających podczas kiszenia. Zazwyczaj kiszę przetwory w pojemnikach próżniowych (ten na zdjęciu poniżej to pojemnik Food Saver). To wygodna metoda, która zapobiega powstawania pleśni i przyśpiesza kiszenie.

4. Po 5-6 dniach sprawdź, czy kiszonka jest już odpowiednio kwaśna i czy pojawiły się już bąbelki świadczące o tym, że proces kiszenia przebiega prawidłowo. Jeśli nie przedłuż fermentację o kilka dni, ale nie dłużej niż do 10-12 dni. 

kiszona-papryka-chili

Ostre papryczki kiszone 

oryginalny przepis na kiszoną paprykę chili z książki Olii Hercules "Sielskie smaki".

  • 20 g soli morskiej 
  • 200 g czerwonych lub zielonych papryczek chili, dowolnego gatunku,
  • 200 g liści selera naciowego i/lub lubczyku, opłukanych
  • 1 łodyga selera naciowego w razie potrzeby
  •  opcjonalnie możesz dodać pokrojony na plasterki czosnek oraz ulubione zioła o intensywnym smaku, np. estragon

1. Do rondla wlej 1 litr wody, dodaj sól i doprowadzić do wrzenia. Mieszaj, aż sól się rozpuści. Zdejmij z ognia i odstawić, by solanka ostygła do temperatury pokojowej. 

2. Papryki i liście włóż do wyparzonego dwulitrowego słoja z zakrętką i zalej solanką. Jeżeli papryczki  wypływają na wierzch, należy wetknąć łodygę selera w poprzek otworu słoja, by utrzymywał je pod powierzchnią. Papryki powinny być całkowicie zakryte solanką. 

3. Zakręcić słój i przechowuj przez kilka dni w temperaturze pokojowej, od czasu do czadu zdejmując zakrętkę, aby wypuścić nadmiar gazów fermentacyjnych. 

4. Następnie wstaw papryki do lodówki. Można je przechowywać przez wiele miesięcy. Z czasem nabiorą bardziej kwaskowatego i pikantnego smaku.

kiszona-papryka-chili

Inspiracją to przygotowania kiszonych papryczek chili była najnowsza książka Olii Hercules. "Sielskie smaki", to już trzecia, po "Kaukasis" i "Mamuszce", wydana w Polsce książka tej pochodzącej z Ukrainy autorki. Przepisy  na proste, smaczne posiłki,  przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami o codziennym życiu pozwalają nam zajrzeć do rodzinnego domu Olii. To wszystko sprawia, ze za każdym razem, kiedy sięgam po jej książki, mam wrażenie, jakbyśmy były dobrymi przyjaciółkami. 
 
kiszona-papryka-chili
 "Sielskie smaki" także mnie nie zawiodły. To zbiór 100 doskonale opracowanych i pięknie zilustrowanych   przepisów mamy i babuszki autorki. Czasem także wzbogaconych o składniki, które zdobyły sobie na Ukrainie uznanie całkiem niedawno. Wbrew temu, co wielu osobom mogłoby się wydawać, kuchnia ukraińska, to nie tylko ziemniaki, kapusta i buraki. To przede wszystkim bogactwo sezonowych warzyw przyrządzanych na setki sposobów, aromatycznych ziół, pożywnych zup, jak słynny na całym świecie barszcz, chleby na zakwasie, pierogi,wspaniałe ciasta i oczywiście mięsa i ryby. I właśnie takie  dania znajdziecie w tej książce.

Spodobał Ci się przepis na kiszoną paprykę chili ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #Czteryfajery.  

kiszona-papryka-chili
Kiszona papryka chili.

Komentarze

  1. W tym roku przygotowalam sporo kiszonek ( jak zresztą co roku). Niemniej jeszcze do tej pory nie miałam okazji przygotować kiszonej papryczki chili. Kisiłam papryki kilka lat temu, nie smakowały mi za bardzo. Może z tego powodu, ze były trochę mdłe w smaku? Coś takiego jednak nie powinno dotyczyć papryczki chili, która jest jednak bardzo intensywna jeśli chodzi o wrażenia smakowe.

    Tak więc postaram się ją w najbliższym czasie przygotować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kisiłam papryki według przepisu z tej książki i bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie i ja taką przygotuję. Kusi mnie bardzo. Ostrej papryki jeszcze nigdy nie kisiłam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam kilka krzaczków papryki ostrej które sama wychodowalam z nasionek.
    Nie miałam pomysłu na zbiory , wypróbuję przepis i dam znać jak wyszło....za jakiś czas ,dopiero mi kwitną papryki .


    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych