Kompot z gruszek
Kompot z gruszek
Prosty przepis na kompot gruszkowy do słoików na zimę.
Kompot z gruszek przepis na gruszki z cynamonem i goździkami. Taki kompot gruszkowy to pyszny i zdrowy dodatek do każdego obiadu. Kompoty z gruszek jest super łatwy do zrobienia. Podobnie jak nasz kompot z śliwek oraz kompot z jabłek wymaga tylko kilku składników i będzie gotowy w mniej niż 30 minut. Ten przepis na kompot gruszkowy to idealny pomysł, jeśli zastanawiasz się, co zrobić z dużą ilością gruszek. Dla ułatwienia podaję proporcje przypraw na 1 kilogram gruszek. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przeliczyć składniki na kompot z gruszek do słoików.
Żeby zrobić najlepszy kompot z gruszek na zimę będzie potrzebowała świeżych dojrzałych gruszek, cukru, kwasku cytrynowego i trochę aromatycznych przypraw, zwłaszcza cynamonu i goździków.
Najlepszy kompot z gruszek do słoików na zimę.Kompot gruszkowy do słoików
proporcje na 3 słoiki o pojemności 850-900 ml
- 1 kg twardych gruszek,
- pół szklanki cukru lub więcej do smaku,
- około 1 litr wody,
- pół łyżeczki kwasku cytrynowego do zakwaszenia wody
- 1 lub 2 łyżeczki soku z cytryny,
- pół laski wanilii, ale możesz zastąpić ekstraktem waniliowym,
- 1 laska cynamonu,
- 6-9 goździków.
Przepis na kompot z gruszek na zimę
1. Słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem, do każdego słoika włóż po 2-3 goździki.
2. Z wody, cukru, cynamonu i ewentualnie wanilii ugotuj syrop. Pod koniec gotowania dodaj do syropu sok z cytryny.
3. Gruszki obierz ze skórki. Pokrój małe gruszki na połówki, a duże na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Włóż gruszki (na czas, gdy inne nie zostały jeszcze obrane) do wody zakwaszonej 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Dzięki temu gruszki zachowają swój biały kolor.
3. Gdy już wszystkie gruszki są gotowe, wyjmij je z wody, przełóż do starannie umytych słoików i zalej gorącym syropem, zostawiając około 1 cm odstępu pomiędzy brzegiem słoika a poziomem syropu.
4. Zakręć słoiki, wstaw wyłożonego ściereczką garnka. Do garnka wlej wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoików. Woda powinna sięgać do 4/5 wysokości słoików.
5. Pasteryzuj około 20-30 minut od momentu zagotowania wody na niedużym ogniu. Czas gotowania uzależniamy od wielkości i gatunku gruszek. Wyjmij słoiki z garnka, sprawdź czy są zamknięte i ewentualnie dokręć. Odstawy słoiki do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia.
Szybki i prosty kompot z gruszek
proporcje na 3 słoiki o pojemności 850-900 ml
- 1 kg twardych gruszek,
- po 2 łyżki cukru na każdy słoik lub więcej do smaku,
- pół łyżeczki kwasku cytrynowego do zakwaszenia wody
- 6-9 goździków.
Przepis na szybki kompot z gruszek do słoików na zimę
1. Słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem, do każdego słoika włóż po 2-3 goździki.
2. Gruszki obierz ze skórki. Pokrój małe gruszki na połówki, a duże na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Włóż gruszki (na czas, gdy inne nie zostały jeszcze obrane) do wody zakwaszonej 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Dzięki temu gruszki zachowają swój biały kolor.
3. Gdy już wszystkie gruszki są gotowe, wyjmij je z wody, przełóż do starannie umytych słoików. Do każdego słoika wsyp 2 łyżki stołowe cukru. Zalej gruszki wodą, zostawiając około 1 cm odstępu pomiędzy brzegiem słoika a poziomem syropu.
4. Zakręć słoiki, wstaw wyłożonego ściereczką garnka. Do garnka wlej wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoików. Woda powinna sięgać do 4/5 wysokości słoików.
5. Pasteryzuj około 20-30 minut od momentu zagotowania wody na niedużym ogniu. Czas gotowania uzależniamy od wielkości i gatunku gruszek. Wyjmij słoiki z garnka, sprawdź czy są zamknięte i ewentualnie dokręć. Odstawy słoiki do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia.
Jakie są najlepsze gruszki do przetworów
Przygotowując gruszki do słoików na zimę wybieraj, twarde, jędrne owoce. Do tego przepisu na kompot z gruszek na zimę, najlepiej sprawdzą się gruszki, takich odmian jak Paryżanka, na którą sezon rozpoczyna się w październiku oraz Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Konferencja i Lukasówka.
Skąd się wzięły gruszki
Według wszelkiego prawdopodobieństwa gruszki przybyły z Persji przez Armenię i Azję Mniejszą do Grecji, gdzie już na 1000 lat p.n.e. należały do ulubionych owoców. Homer donosi, że np. w ogrodzie Alkinoosa rosły najwspanialsze grusze. Z Grecji grusza (a z nią gruszki) trafiła do Rzymu, gdzie musiała mieć silne poparcie, bowiem ni mniej ni więcej, ale sam Juliusz Cezar zarządził, aby bergamotkę zasadzono w zdobytej Anglii. I choć wiadomo, że wódz ów miał politycznie, militarnie i literacko wiele roboty, to jednak znalazł czas, aby zajmować się gruszką! Co niewątpliwie świadczy o wielkości i potędze (jego jako wodza, który miął czas na wszystko), i gruszki, która była dlań tak ważna. Z czasem grusza przekroczyła Alpy i dotarła również do nas, gdzie zresztą spotkała swoje krewniaczki: gruszki leśne, ulęgałki.
W tradycji literackiej, językowej, historycznej jak i kulinarnej, ba, nawet religijnej, gruszka przez długi czas ustępowała jabłku. Obecnie wygląda na to, że powolutku zaczyna te zaległości odrabiać, choć nie idzie jej to lekko, bowiem jabłko też nie zasypia gruszek w popiele i prezentuje coraz to nowe, coraz to smaczniejsze i lepsze odmiany... Mimo to jednak pełne równouprawnienie tego owocu, to nie ( jak się mówi) gruszki na wierzbie, lecz realna i dość niedaleka przyszłość.I choć istnieje obecnie już ponad 1500 odmian gruszki, to trawestując Majakowskiego można by powiedzieć: „wszystkich odmian gruszek nie jesteś w stanie posmakować, ale próbować trzeba...”
Przepis na kompot z gruszek na zimę (wzbogacony o dodatek wanilii) oraz informacje o tym jak gruszki trafiły do Polski pochodzą z książki Alicji i Pauliny Fedak "Owoce na każdą okazję". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Watra w 1988 roku.
Spodobał Ci się przepis na kompot z gruszek na zimę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.Kompot z gruszek.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych