Leczo do słoików na zimę
Leczo do słoików na zimę – najlepszy przepis na leczo w słoikach.
Leczo do słoików na zimę to przepis sprawdzony od wielu lat, który nigdy nas nie zawiódł. Leczo na zimę przygotowujemy dokładnie tak samo, jak leczo z cukinii albo leczo z kiełbasą do szybkiego zjedzenia, ale bez smalcu i wędliny. Właśnie takie leczo z papryki w słoikach, ratowało nas niejednokrotnie, kiedy pojawili się niezapowiedziani, ale bardzo głodni goście. Smaczne i kolorowe gorące leczo w słoikach jest gotowe dosłownie w piętnaście minut i sprawdza się o każdej porze roku. Leczo z papryki w słoikach na zimę to leczo wegetariańskie, usmażoną kiełbasę i boczek dodajemy dopiero przed podaniem. Czasami podkręcamy smak leczo, dodając już na talerzu odrobinę ostrych przypraw, takich jak sos sriracha.
Leczo do słoików na zimę – składniki
Nasze domowe leczo na zimę robimy bez wędliny i smalcu, to wielokrotnie sprawdzony przepis. Można też zrobić leczo do słoików z kiełbasą. Moim zdaniem leczo z kiełbasą należy jednak przechowywać bardzo krótko i najlepiej w lodówce.
Proporcje na 5–7`słoików o pojemności ok. 1 litra.
- 3 kg różnokolorowej papryki (w naszym przypadku 2 kg czerwonej i po 0,5 kg żółtej i zielonej papryki),
- 3 kg pomidorów malinowych lub Lima,
- 1,5 kg cebuli
- opcjonalnie 2 kg cukinii, najlepiej młodej z delikatną skórką,
- pół łyżeczki papryki ostrej mielonej lub słodkiej papryki albo wędzonej papryki w zależności od preferencji,
- opcjonalnie 1 płaska łyżka stołowa cukru dla podbicia smaku
- 5–6 łyżek oleju do smażenia
- 2 płaskie łyżeczki soli lub więcej do smaku,
- pół łyżki pieprzu lub do smaku,
Jak zrobić leczo do słoików na zimę?
Przygotowanie papryki i pomidorów. Paprykę umyj, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paseczki. Sparz pomidory, wkładając je na minutę do wrzątku. Obierz pomidory ze skóry i pokrój w kostkę. Cebulę obierz i pokrój w cienkie półplasterki. Cukinie umyj i pokrój w półplasterki i grubości około 1 cm.
Gotowanie leczo na zimę. W dużym garnku rozgrzej niewielką ilość oleju. Dodaj pokrojoną cebulę i podsmażaj, aż zrobi się szklista. Dodaj pomidory (ewentualnie także cukier) i gotuj około 5 minut. Następnie dodaj pokrojoną paprykę cukinię. Gotuj na wolnym ogniu do czasu, aż papryka będzie na w pół miękka. Nie gotuj dłużej, ponieważ trzeba jeszcze zawekować leczo i papryka wówczas zmięknie.
Przyprawy do leczo. Do garnka dodaj przyprawy: 1–2 łyżeczki papryki ostrej mielonej lub słodkiej papryki albo wędzonej papryki w zależności od tego, jaką lubisz. Doprawić do smaku solą i pieprzem i gotuj jeszcze 5 minut.
Wekowanie. Gorące leczo przekładamy do czystych, wyparzonych słoików. Słoiki dokładnie zamknij.
Przed przełożeniem leczo do słoików, warto sprawdzić smak leczo i w razie potrzeby dodać więcej soli, cukru lub pieprzu, a następnie krótko zagotować..
Jak pasteryzować leczo z papryki? Umieść słoiki z gorącym leczo w garnku z gorącą wodą, doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz płomień, żeby woda tylko lekko bulgotała i pasteryzuj słoiki przez 20–25 minut od chwili zagotowania wody. Wyjmij słoiki, odstaw do góry dnem i pozostaw do wystudzenia. Po zapasteryzowaniu leczo przechowuję w piwnicy.
Inne sposoby na pasteryzowanie. Możesz zawekować leczo także w inny sposób. Bardzo wygodne jest pasteryzowanie przetworów w piekarniku. Słoiki z zimnym leczo wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę 130°C grzałka góra – dół albo 120°C w przypadku termoobiegu. Słoiki powinny pozostać w piekarniku aż do zagotowania się zawartości, zajmuje to 30–40 minut. Gorące leczo w słoikach wstawiamy do gorącego piekarnika. Po zakończeniu pasteryzacji i wyłączeniu piekarnika zostaw słoiki w lekko uchylonym piekarniku na dodatkowe 30 minut.
Podawanie leczo. Po otwarciu słoika do tak przygotowanego leczo wystarczy dodać podsmażoną kiełbaskę lub boczek i obiad gotowy.
Udostępnij przepis na leczo do słoików
Spodobał Ci się przepis na leczo do słoików na zimę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Przygotowanie słoików do leczo w piekarniku
Zawsze zaczynam od dokładnego umycia i wyparzenia słoików oraz nakrętek. To bardzo ważne, bo zapewnia długą trwałość naszych przetworów. Często wyparzam słoiki w piekarniku – ustawiam piekarnik na 100 stopni Celsjusza i pozostawiam słoiki na 10-15 minut. Nakrętki zanurzam na kilka minut we wrzątku. Dzięki temu mam pewność, że słoiki leczo są idealnie czyste i sterylne.
Przyprawy do leczo
Przyprawy do leczo sprawiają, że staje się aromatyczne i wyraziste. Węgierskie klasyczne leczo nie wymaga wielu przypraw, wystarczy mielona ostra lub słodka papryka albo papryka wędzona oraz sól i pieprz. Dodatkowe przyprawy, które można znaleźć w węgierskich przepisach na leczo do słoików to czosnek i papryczki chili. W Polsce często dodaje się do leczo także oregano lub zioła prowasalskie oraz ziele angielskie i liść laurowy. My dodajemy czasami także paprykę pul biber.
Dlaczego warto przygotować leczo na zimę?
Leczo z papryką wywodzi się z kuchni węgierskiej, ale zyskało popularność w całej Europie. Jest idealne na zimowe dni, kiedy nie ma zbyt wielu świeżych warzyw albo ich ceny zwalają z nóg. Leczo na zimę w słoikach to świetny pomysł na szybki obiad lub kolację – wystarczy podgrzać zawartość słoika, dorzucić ulubione dodatki i gotowe! Leczo słoikach nie straci smaku przez wiele miesięcy, jeśli słoiki przechowujemy w chłodnym miejscu.
Leczo do słoików na zimę.
Chetnie skorzystam z przepisu, juz czas przygotowac zapasy na zime:)
OdpowiedzUsuńUwielbiam leczo, ale ja jestem żarłok to robię do litrowych słoików :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy leczo, ale na zimę go nie robię. Jemy tylko w sezonie ze świeżych warzyw.
OdpowiedzUsuńZbawienne takie leczo w słoikach, jak się wraca z pracy i szybko można zrobić obiad 🙂😍😋
OdpowiedzUsuńFajnie, że przypomnieliście mi o tej potrawie. Zapomniało mi się onniej.
OdpowiedzUsuń