Przepis na pieprz ziołowy z PRL
Przepis na pieprz ziołowy z PRL
Domowy pieprz ziołowy.
Przepis na pieprz ziołowy z PRL powstał w okresie, kiedy czarny pieprz był dobrem luksusowym, a pomarańcze jadało się tylko na Boże Narodzenie. To kolejny przykład kreatywności naszych mam i babć. W czasach PRL pieprz ziołowy stanowił zamiennik naturalnego pieprzu. Co ciekawe, nie zawiera nawet jednego ziarenka czarnego pieprzu. Przepis na domowy pieprz ziołowy z PRL ma różny skład i setki wariantów, ale bez problemu przygotujesz go w domu i zmielisz tak jak lubisz - na proszek lub nieco grubiej. Eksperymentuj z proporcjami, dodawaj swoje ulubione przyprawy i ciesz się niepowtarzalnym smakiem pieprzu ziołowego. To przyprawa tak samo uniwersalna jak domowa sól selerowa .
Pieprz ziołowy z PRL
Pieprz ziołowy może mieć różny skład, zmieniaj proporcje przypraw w zależności od swoich upodobań.
- 2 łyżki ziaren białej gorczycy
- 2 łyżeczki ziaren kolendry
- 1 łyżka nasion kminku,
- 3 łyżeczki majeranku,
- 1 łyżka mielonej słodkiej papryki
- 1,5 łyżeczki ostrej papryki mielonej lub chili
- 1 łyżeczka ziaren kozieradki, ale pomiń jeśli nie masz,
- 2 średnie liście laurowe,
- Jeśli masz w domu, to możesz też dodać
- po 1 łyżeczce cząbru i lubczyku,
- 1 łyżeczkę mielonego, suszonego chrzanu,
- 1 łyżeczkę tureckiej papryki w płatkach pul biber albo czarnego
tureckiego pieprzu Antep Isot, kupisz je bez problemu w Internecie.
Przepis na pieprz ziołowy z PRL
1. Na suchej patelni podpraż przez około 1 minutę ziarna gorczycy, kolendry, nasiona kminku i ewentualnie kozieradki. Zdejmij z ognia i pozostaw na kilkanaście minut, aby ostygły.
2. Uprażone przyprawy wymieszaj z pozostałymi składnikami i utrzyj w moździerzu lub zmiel na proszek w młynku do kawy lub blenderze. Pieprz ziołowy przechowuj w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiczku w ciemnym miejscu.
Poniższe przepis na ostry i łagodny pieprz ziołowy pochodzą z wydanej po angielsku książki "Polish Heritage Cookery".
Łagodny pieprz ziołowy
- 2 łyżeczki cząbru
- 1 łyżeczka kminku
- 2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżeczka suszonego chrzanu w proszku
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przechowuj w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiczku w ciemnym miejscu.
Ostry pieprz ziołowy
- 1 łyżeczka cząbru
- 1 łyżeczka ziaren białej gorczycy
- 1 łyżeczka ziaren czarnej gorczycy
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu cayenne
Na suchej patelni podpraż przez około 1 minutę ziarna białej i czarnej gorczycy oraz
kolendry. Zdejmij z ognia i
pozostaw na kilkanaście minut, aby ostygły.
Uprażone przyprawy wymieszaj z pozostałymi składnikami i utrzyj w moździerzu lub zmiel na proszek w młynku do kawy lub blenderze. Pieprz ziołowy przechowuj w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiczku w ciemnym miejscu.
Co to jest pieprz ziołowy
Pieprz ziołowy, wbrew temu co sugeruje nazwa, pieprzem nie jest. To mieszanka aromatycznych przypraw, która powstała najprawdopodobniej w czasach PRL i stanowiła namiastkę pieprzu naturalnego. Zazwyczaj w skład pieprzu ziołowego wchodzą gorczyca biała, kminek, kolendra, majeranek i pieprz turecki czyli turecka papryka w płatkach pul biber lub nieco łagodniejszy Antep Isot czyli czarna papryka o delikatnym, lekko słodkawym aromacie - można je bez problemu kupić w Internecie m.in. w TureckiSklep.pl). Czasami dodawano do pieprzu ziołowego także kozieradkę i suchy, zmielony korzeń chrzanu i liść laurowy. Kolor i smak zależy od proporcji użytych przypraw.
Pieprzem ziołowym możesz przyprawić niemal wszystkie dania mięsne, potrawy z grzybów, jajek na twardo. Jest aromatycznym dodatkiem do zup (zwłaszcza kapuśniaku i grochówki), sosów ziołowych, surówek i sałatek. Świetnie pasuje do świątecznego bigosu, farszu do pierogów i ryb.
Jak stosować pieprz ziołowy
W zależności od rodzaju potrawy pieprz ziołowy dodajemy na różnych etapach gotowania,
- na początku - do wszelkiego rodzaju mięs i ryb,
- pod koniec gotowania - do zup i sosów
Dostępne w sklepach gotowe mieszanki przypraw pieprz ziołowy mają różny skład w zależności od producenta. Dlatego warto przygotować własny domowy pieprz ziołowy zgodnie ze swoimi upodobaniami
- Kamis - gorczyca biała, kolendra, papryka słodka, kminek, majeranek, chili, liście laurowe
- Prymat - gorczyca biała, kolendra, kminek, papryka ostra, czosnek, kozieradka, majeranek
- Cykoria - gorczyca, kolendra,. kminek, papryka ostra, chrzan, cykoria, majeranek.
- Kotanyi - kolendra, kminek, gorczyca, majeranek, kurkuma, liście laurowe, pieprz cayenne.
- Dary Natury (podlaski pieprz ziołowy) - papryka ostra, majeranek, gorczyca biała, chrzan, lubczyk, kminek, kolendra, pieprz czarny, czarnuszka.
- Appetita - gorczyca, kminek, kolendra, papryka słodka, czosnek, chilli, chrzan, majeranek.
Nie miałam pojęcia że pieprz ziołowy nie ma nic wspólnego z pieprzem, za to na tak ciekawy i aromatyczny skład.
OdpowiedzUsuńTa ziołowa przyprawa podbiła kuchnie w PRLu, chociaż nie pamiętam, żeby był problem z czarnym pieprzem. Gdybym zrobiła, to na pewno taką grubszą fakturę. Bardzo podoba mi się ta góra aromatów.
OdpowiedzUsuńO a mój komentarz gdzieś wcięło...Bardzo ciekawy post. Używam pieprzu ziołowego jako gotowej mieszanki To teraz zrobię sobie przyprawę:-)
OdpowiedzUsuńOla muszę bo się uduszę
OdpowiedzUsuń:) powinnaś wydać książkę kucharską albo jakaś taką podobną, orientalną ;) masz cudowne zdjęcia które aż się chce oglądać w takiej książce do tego tyle ciekawych rzeczy... jestem pełna podziwu...
Dzis kolejna ciekawostka wskoczyła na Waszą stronę, o której powinniśmy widzieć :)
Często używam pieprzu ziołowego, uwielbiam jego aromat i smak. Ciekawa jestem bardzo Twojego przepisu, więc przy okazji wypróbuję.
OdpowiedzUsuńUwielbiam domowe przyprawy, przygotowane z sercem. Nigdy nie robiłam pieprzu ziołowego, ale dzięki Tobie chętnie spróbuję :-) Mam nadzieję, że będzie wyglądał tak pięknie jak na Twoich zdjęciach :-)
OdpowiedzUsuńPieprz ziołowy jest dla mnie o niebo lepszy niż ten zwykły. Jestem zaskoczona tym że kilka firm może mieć różny skład!Teraz już rozumiem że tak naprawdę każdy sobie może zrobić sam swój pieprz ziołowy ujmując lub dodając czegokolwiek. Zrobię sobie ,bo w tym sklepowym którego używam Czegoś mi brakuje może to jest właśnie nawet niewłaściwa firma
OdpowiedzUsuńNo i po raz kolejny przekonuje się jak mało wiem o kucharzeniu. Ciekawa sprawa z tym PRL pieprzem a właściwie wyborna mieszanka ziół. Dzięki za przepis, na pewno go wykorzystam.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Do tej pory sama przygotowuję pieprz ziołowy, podobnie jak sól ziołową. Z tym, że moja mieszanka jest nieco inna, ale taki już urok pieprzu ziołowego, że można wrzucić do niego swoje ulubione przyprawy :)
OdpowiedzUsuńO wow! Nie wiedziałam!
OdpowiedzUsuń