TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Sałatka z ogórka z sosem tahini

Sałatka z ogórka z sosem tahini

Szybka sałatka z ogórków z sezamem i przepis na sos tahini do warzyw. 

Sałatka z ogórka z sosem tahini to przepis z książki "Smak" Yotama Ottolenghi i Ixta Belfrage. Podobnie jak sałatka z ogórka z imbirem jest bardzo łatwa do przygotowania. Połączenie świeżego ogórka i cebuli z czarnym sezamem, pastą tahini i przyprawami świetnie podkreśla smak każdego dania. Sałatkę ogórkową z tahini możesz podawać do potraw z warzyw, dań z ryb czy pieczonego kurczaka. Równie dobrze smakuje z pszenną bagietką maczaną w sosie tahini. Ta prosta sałatka z ogórków do obiadu łączy w sobie to co najlepsze w kuchni Bliskiego Wschodu z dalekowschodnim akcentem. Jestem przekonana, że będzie Ci smakowała, ponieważ Yotam Ottolenghi to niekwestionowany mistrz sztuki kulinarnej. 

salatka-z-ogorka-z-sosem-tahini
Prosty przepis na sałatkę z ogórka z pastą tahini.  

Sałatka ogórkowa z tahini 

składniki na 4 porcje 

  • 2-3 ogórki, łącznie około 700 g
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki soku z limonki
  • 2 łyżeczki wina ryżowego, ale moim zdaniem możesz zastąpić wytrawnym sherry,
  • 3 łyżki oleju słonecznikowego, 
  • 2 cebule dymki, ale zastąpiłam 1 czerwoną cebulą
  • 2 łyżeczki soli morskiej w płatkach (dodałam 1 płaską łyżeczkę zwykłej soli morskiej), 
  • pół łyżki czarnego sezamu.

Sałatka z ogórka z sosem tahini przepis

1.  Ogórki przekrój wzdłuż na pół, wydrąż nasiona  i pokrój ogórki na kawałki o grubości około 2 cm. Cebule pokrój na cienkie półplasterki, a czosnek zmiażdż lub przeciśnij przez praskę. 

2. Do miski wrzuć ogórki, dodaj czosnek, ocet, sok z limonki i sól. Wymieszaj rękami, lekko rozgniatając w palcach kawałki ogórka. 

3. Do małego rondelka wlej olej i podgrzewaj na małym ogniu około 2 minut. Ciepłym olejem polej ogórki i odstaw na 30 minut do zamarynowania. Nie pozostawiaj ogórków w marynacie dłużej nież 2 godziny.

4. Sos tahini do warzyw (przepis na sos znajdziesz poniżej) wlej na środek płytkiej miski. Odsącz i odciśnij ogórki, marynatę wylej, nie będzie już potrzebna.. Wyłóż ogórki na sos, posyp sezamem i piórkami cebuli. Podawaj od razu jako dodatek do warzyw, mięsa lub z pszenną bagietką. 

salatka-z-ogorka-z-sosem-tahini

Sos tahini do warzyw

  • 60 g pasty sezamowej tahini, to mniej więcej 5 łyżek stołowych,
  • 2 łyżki sosu sojowego,
  • półtorej łyżki mirinu lub syropu klonowego,
  • półtorej łyżki octu ryżowego, ale dobrym zamiennikiem jest ocet z białego wina,
  • 1 łyżka wody. 

Jak zrobić sos tahini do warzyw

W małej misce umieść wszystkie składniki sosu i wymieszaj trzepaczką na gładką, płynną emulsję, o konsystencji gęstej śmietany. Mieszanina początkowo się rozwarstwi i jest to naturalne zjawisko. Po 2-3 minutach mieszania uzyskasz jednolity, gęsty sos. Sos możesz przygotować nawet tydzień wcześniej i przechowywać w lodówce.Przed użyciem wystarczy go zamieszać, a w razie potrzeby rozrzedzić odrobiną wody. 

Co to jest tahini

Tahini to pasta ze zmielonych nasion sezamu. Ma bogaty, lekko orzechowy smak i kremową konsystencję, ale może się rozwarstwiać i jest to naturalne zjawisko. Często jest porównywana do maseł orzechowych. W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej tahini przygotowuje się z lekko podprażanych nasion sezamu, dzięki czemu jest bardziej aromatyczna. We wschodniej Azji tahini produkowane jest z niełuskanych nasion sezamu i ma lekko gorzkawy smak. Najstarsza pisana wzmianka o paście sezamowej tahini pochodzi z XIII-wiecznej arabskiej książce kucharskiej,

Pasta sezamowa (choć nie nazywana tahini) jest również używana w niektórych kuchniach Azji Wschodniej, m.in jest składnikiem wielu potraw chińskich i japońskich. Pasta sezamowa jest też popularna w kuchni indyjskiej.

Tahini używam m.in do hummusu, do sałatek, dressingów, a nawet deserów, takich jak tureckie ciasto z tahini.

salatka-z-ogorka-z-sosem-tahini
Pasta sezamowa tahini może się różnić smakiem w zależności od kraju pochodzenia i metody przygotowana.  

Książka Yotama Ottolenghi Smak

Smak jest kolejną książką Yotama Ottolenghi w naszej kulinarnej biblioteczce. To 320 stron ilustrowanych wspaniałymi zdjęciami przepisów na dania z warzyw. Dzięki nim wydobędziesz z warzyw wszystko to co najlepsze. Niebanalne połączenia składników oraz wiele porad jak pogłębić smak i w jaki sposób  przyrządzać warzywa przydadzą się każdemu z nas. Właśnie za dopracowane do perfekcji przepisy oraz dodatkowe informacje i wskazówki dotyczące samych składników najbardziej cenię książki Yotama Ottolenghi. Pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób techniki kulinarne, przyprawy czy nieoczywiste połączenia produktów, mogą wpływać na smak potraw.

Ottolenghi Smak, to również wiele inspiracji i podpowiedzi, w jaki sposób urozmaić nasz codzienny jadłospis. Kopalnią wiedzy kulinarnej jest dział zatytułowany "20 składników smaku", wśród których znalazły się m.in. kwiaty hibiskusa i moja ulubiona  papryka pul biber (chili aleppo), którą kupuję od wielu lat w TureckiSklep.pl Bardzo mnie ucieszyło, że choć nieświadomie, to jednak stosuję się do porad autora książki, aby tego typu przyprawy kupować w sklepach z regionalną żywnością, bo "to gwarancja najlepszej jakości za rozsądną cenę"

salatka-z-ogorka-z-sosem-tahini

Książka jest podzielona na trzy główne działy.

  • Proces – prezentuje sposoby przyrządzania, które pozwalają wydobyć z warzyw maksimum smaku 
  • Połączenie – to dział poświęcony łączeniu składników danej potrawy z produktami o wyrazistym smaku (kwaśnym, słodkim, ostrym) lub tłuszczem, będącym nośnikiem smaku. 
  • Produkty – to składniki, które bez zbytniej ingerencji ze strony kucharza wzmacniają smak potraw. Znalazły się wśród nich m.in. cebula, grzyby, cukier oraz orzechy i nasiona.

Niewątpliwą zaletą jest układ książki. Gotowe menu na różne okazje, czytelny indeks przepisów oraz lista łatwych do przygotowania dodatków określanych jako "bomby smaku" pozwalają szybko znaleźć pomysł na szybki posiłek, kolację czy danie jednogarnkowe gotowe w 30 minut. 

Pisząc o "Smaku" nie mogę pominąć walorów estetycznych. Książka "Ottolenghi Smak" jest, jak zawsze w przypadku Wydawnictwa Filo, pięknie wydana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. To  idealna książka na świąteczny prezent. Egzemplarz recenzencki udostępniło Wydawnictwo Filo.

Spodobał Ci się przepis na sałatkę z ogórka z sosem tahini ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

salatka-z-ogorka-z-sosem-tahini
Sałatka z ogórka z sosem tahini.

Komentarze

  1. Sałatka, zdjęcia i książka cudo! Przy tej szaroburej aurze chłonę kolory z twoich zdjęć. Na pewno sałatka będzie zrobiona, a książkę? Może napiszę list do Mikołaja:-)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne i nietypowe połączenie. Mam pastę tahini wiec chętnie ją wypróbuje. Przepis brzmi zachęcająco.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię takie sałatki w sezonie. A sos tahini przygotowuję dość często. Także połączenie udane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Biorę w ciemno tę sałatkę! Książkę też biorę w ciemno, mówią że nie ocenia się niczego po okładce, ale ja to wszystko biorę ze względu na przepiękny fioletowy kolor który uwielbiam ta sałatka do mnie przemawia między innymi ze względu na dodatek czerwonej cebuli, a okładka wręcz pływa w moich ulubionych odcieniach! Nigdy nie uczyniłam własnoręcznie sosu tahini. Proszę bardzo mam gotowy przepis!

    OdpowiedzUsuń
  5. Przyznam, że wygląda obłędnie, więc może się skuszę

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe połączenie składników :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawe, nigdy nawet bym nie wpadła na takie połączenie smaków ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych