Placki z kiszonej kapusty
Placki z kiszonej kapusty
Ukraiński przepis na fuczki bieszczadzkie.
Placki z kiszonej kapusty nazywane fuczki to smaczne i tanie danie kuchni ukraińskiej i polskiej popularne w Bieszczadach. Proste placki z kapusty kiszonej i ciasta naleśnikowego są dobrą alternatywą dla placków ziemniaczych. Fuczki to zarazem doskonały pomysł na szybki i tani obiad, bo zrobisz je błyskawicznie, ale zjesz jeszcze szybciej. Placki z kiszonej kapusty smaży się na patelni, tak samo, jak inne placki warzywne albo syrniki - rosyjskie placki z serem. Najczęściej podawane są ze śmietaną albo sosem. Przepis na placki z kiszonej kapusty pochodzi z książki O!Ukraina Weroniki Marczuk. Jak napisała, pochodząca z Ukrainy, autorka, to "najszybciej pożyczany i adaptowany przepis w Polsce". Ja również wprowadziłam drobne zmiany i przystosowałam przepis na fuczki do naszych smaków. Warto zaznaczyć, że placuszki z kiszonej kapusty to potrawa należąca do klasyki kuchni ukraińskiej.
Przepis na placki z kiszonej kapusty czyli fuczki jest bardzo prosty. Wystarczy posiekać kiszoną kapustę i cebulę, wymieszać je z ciastem naleśnikowym i usmażyć.
Bieszczadzkie fuczki z kiszonej kapusty są popularnym daniem kuchni ukraińskiej i polskiej.Placki z kiszonej kapusty - bieszczadzkie fuczki
moja szklanka ma 250 ml pojemności.
- 300 g kapusty kiszonej
- 1 cebula
- 1 jajko, ale możesz pominąć,
- 210-250 ml wody, ale możesz zastąpić mlekiem,
- 1 szklanka mąki pszennej,
- olej do smażenia
- po około pół płaskiej łyżeczki soli i mielonego czarnego pieprzu,
- kmin rzymski do smaku (można go kupić w Internecie np. w Kuchniach Świata),
- natka pietruszki i śmietana do podania
Placki z kiszonej kapusty przepis
1. Kapustę odciśnij lekko z nadmiaru soku i posiekaj. .
2. Cebulę drobno pokrój lub zetrzyj na tarce.
3. W misce wymieszaj widelcem lub zmiksuj mąkę z jajkiem i wodą lub mlekiem, żeby powstało luźne ciasto jak na naleśniki. Jeśli ciasto na placuszki z kiszoną kapustą jest zbyt gęste, to dodaj więcej wody.
4. Do miski z ciastem dodaj kapustę, cebulę, kmin rzymski albo kminek, sól, pieprz i wymieszaj.
5. Na patelni rozgrzej olej. Łyżką nakładaj niewielkie placki, wyrównaj na całej powierzchni i smaż z każdej strony do zarumienienia. Zajmuje to średnio około 2-3 minut.
6. Podawaj ze śmietaną i zieleniną albo z sosem np. grzybowym lub jako dodatek do mięsa.
Uwaga: pokrojoną kapustę kiszoną możesz wcześniej podgotować przez około pół godziny w wodzie z odrobiną soli, a następnie odcisnąć i pozostawić do wystudzenia. Dzięki temu placuszki z kiszonej kapusty są bardziej miękkie, ale też mniej wyraziste w smaku. Ja zazwyczaj tego nie robię, ale wybór należy do ciebie
Fuczki co to jest
Fuczki to tradycyjne bieszczadzkie placki z kiszonej kapusty i ciasta naleśnikowego, popularne zarówno w kuchni polskiej, jak i ukraińskiej. Kojarzone są głownie z Łemkami i Bojkami, zamieszkującymi Beskid Niski i Bieszczady do 1939 roku. Trudne warunki sprawiały, że na przednówku wielu rodzinom często zaglądał w oczy głód. Kuchnia tego regionu jest więc prosta, oparta na tanich produktach, często postna. Przygotowane z łatwo dostępnych składników fuczki są dobrym pomysłem na smaczny i tani obiad. Najczęściej podawane są ze śmietaną lub sosem grzybowym jako samodzielne danie, ale możesz je także potraktować jako dodatek do gulaszu.
Placuszki z kiszonej kapusty możesz przygotować z surowej lub podgotowanej kiszonej kapusty. Obie wersje są bardzo dobre, jednak fuczki z surowej kiszonej kapusty są, moim zdaniem, bardziej wyraziste w smaku.
O! Ukraina- Weronika Marczuk
Przepis na ukraińskie fuczki czyli placki z kiszonej kapusty pochodzi z niedawno wydanej książki Weroniki Marczuk - O!Ukraina. Urodzona w Kijowie i mieszkająca w Polsce od ponad ćwierćwiecza Weronika Marczuk jest Ci zapewne dobrze znana ze świata mediów. Tym razem wcieliła się w rolę przewodniczki po swojej ojczyźnie. Z dużą dawką humoru, poprzez smakowite przepisy, opowieści i rozmowy ze znanymi osobistościami z Polski i Ukrainy, autorka pokazuje swój kraj, takim, jakim jest w rzeczywistości. Dowiesz się m.in. co to jest "surżyk" i instytucja kumów oraz co Czesław Mozil, którego ojciec pochodzi ze Lwowa, sądzi o ukraińskiej kuchni.
Książka O!Ukraina to także możliwość poznania oryginalnych przepisów kulinarnych naszych sąsiadów. Nie mogło więc w niej zabraknąć zielonego ukraińskiego barszczu, kotletów po kijowsku czy wspomnianych wyżej placków z kiszonej kapusty nazywanych fuczkami. Proste przepisy na tradycyjne i okolicznościowe potrawy, dania wegetariańskie i słodycze pozwalają rozsmakować się w Ukrainie.
O!Ukraina Weroniki Marczuk to zarazem doskonała książka na prezent. Pięknie albumowe wydanie w twardej oprawie na spirali zamiast szycia czynią z niej pozycję wyjątkową, która przetrwa najbardziej intensywne użytkowanie.
Spodobał Ci się przepis na placki z kiszonej kapusty ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.Placki z kiszonej kapusty.
Pyszne placki. Jadamy je chętnie będąc na Roztoczu czy w Beskidzie Niskim.
OdpowiedzUsuńMam w beczce jeszcze trochę kiszonej kapusty, może w końcu usmażę te placuszki :-)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię kuchnię ukraińską i znam ją doskonale, bo moja babcia była Ukrainką . Chętnie zaznajomię się z książką. Zapowiada się ciekawie🤗
OdpowiedzUsuńUwielbiam placki, nie wiedzialam, ze mozna je zrobic takze z kiszonej kapusty, sprobuje :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie jadłam takich placków i jestem ciekawa ich smaku.
OdpowiedzUsuńWygladaja przepysznie, ale narobilas mi smaku, chyba wiem, co przygotuje na obiad. Dzieki za inspiracje. Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska
OdpowiedzUsuńBardzo lubię fuczki. To też jeden z przysmaków łemkowskiej kuchni.
OdpowiedzUsuńwyglądają wspaniale! Od dłuższego czasu się do nich zabieram, a przecież zima to idealny czas na pyszności z kiszonek :) na pewno w końcu skorzystam z przepisu :)
OdpowiedzUsuń