TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Nalewka ratafia wieloowocowa

Nalewka ratafia wieloowocowa

Najlepsza domowa nalewka z różnych gatunków owoców. 

Nalewka ratafia wieloowocowa to słodka nalewka z różnych gatunków owoców sezonowych. Dlatego staropolska ratafia często określana jest jako sezonówka lub nalewka sezonowa. Najlepszy przepis na ratafię wymaga nieco cierpliwości, ponieważ do tej słodkiej nalewki wieloowocowej, owoce dodawane w kolejności dojrzewania. Przygotowanie nalewki ratafia zaczynamy, kiedy pojawiają się truskawki, a kończymy późną jesienią. Potrzebny też będzie rozcieńczony wodą spirytus, cukier i bardzo duży słoik. Wieloowocowa nalewka ratafia jest dość słodka i niemal za każdym razem ma inny smak, który jest uzależniony od proporcji i stopnia dojrzałości owoców. Jednak ratafię można też przygotować w wersji wytrawnej pomijając cukier lub zmniejszając jego ilość.

nalewka-ratafia-wieloowocowa
Ratafia czyli nalewka z różnych gatunków owoców uważana jest za królową nalewek staropolskich.
 

Nalewka ratafia wieloowocowa

  • po 200-300 gramów owoców dodawanych w kolejności dojrzewania
    • truskawki, 
    • maliny, 
    • jeżyny, 
    • czerwone porzeczki,
    • czarne porzeczki, 
    • mirabelki,
    • wiśnie, 
    • śliwki węgierki,
    • Jabłka Grójeckie oczyszczone z pestek i pokrojone na średniej wielkości kawałki
    • twarde gruszki np. Konferencja, oczyszczone z pestek i pokrojone na średniej wielkości kawałki
  • po około 2-3 łyżki cukru na każdą warstwę owoców 
  • około 1,5 litra spirytusu
  • 450 ml wody
  • opcjonalnie 1 laska cynamonu, 2-3 goździki, kilka migdałów. 

Kupując cynamon zwróć uwagę na kraj pochodzenia. Najlepszy jest cynamon cejloński, opisałam to kilka lat temu w artykule Jak rozróżnić dobry i zły cynamon. Cynamon cejloński jest dostępny m.in. w sklepie Kuchnie Świata

Nalewka wieloowocowa ratafia przepis

1. Spirytus rozcieńcz wodą do około 70%, wystarczy wymieszać 1 litr spirytusu z 300 ml wody.

2. Do dużego słoja włóż umyte owoce, jako pierwsze zazwyczaj są to truskawki.  Zasyp je 2-3 łyżkami cukru i wlej rozcieńczony spirytus, tak aby owoce były całkowicie zakryte. Zakręć słój i odstaw w jasne miejsce. Raz dziennie potrząśnij słojem, aby cukier się rozpuścił.

3. W miarę dojrzewania kolejnych gatunków owoców dodawaj je do słoja, zasypuj 2-3 łyżkami cukru i dolewaj rozcieńczony spirytus, tak aby zakrywał owoce.

4. Nalewka ratafia wieloowocowa będzie gotowa do rozlania do butelek po około 2 miesiącach, od dodania ostatnich owoców. Jeśli jest zbyt słaba lub za mało słodka, możesz przed rozlaniem do butelek dodać nieco spirytusu lub cukru. Najlepiej przecedzić ratafię 2 razy przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr do kawy. 

5. Rozlaną do butelek nalewkę ratafia odstaw na minimum miesiąc w chłodne, ciemne miejsce. Ratafia najlepiej smakuje po roku leżakowania.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na nalewkę ratafia ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
nalewka-ratafia-wieloowocowa

Z jakich owoców zrobić ratafię

Do przygotowania ratafii najlepsze są owoce miękkie, dodawane w kolejności dojrzewania: truskawki, czarne jagody, poziomki, wiśnie i czereśnie bez pestek, porzeczki czerwone i czarne, maliny, jeżyny, śliwki węgierki. Czasem także dodaje się połówki moreli i pokrojone na mniejsze kawałki jabłka i gruszki. Wszystko zależy od tego do jakich owoców mamy dostęp. Można też dodać migdały i rodzynki oraz korzenne przyprawy, takie jak cynamon czy goździki.

Co to jest ratafia

Nalewka ratafia wieloowocowa to słodka nalewka z różnych gatunków owoców, której przygotowanie można zacząć już wiosną, kiedy pojawiają się pierwsze truskawki. Ostatnie owoce - jabłka, gruszki i śliwki dodajemy późną jesienią. Nazwa ratafia  pochodzi od toastu wygłaszanego przez Kreolów pochodzenia francuskiego - „Rata fiat!” (niech będzie zgoda). W Polsce popularna jest też nazwa tutti frutti albo sezonówka. Klasyczny przepis na ratafię staropolską polega na układaniu owoców warstwami, przesypywaniu ich cukrem i zalewaniu spirytusem rozcieńczonym wodą do 70%. W okolicach Łodzi słynna jest ratafia z Eufeminowa (gmina Rogów). Pierwotnie, zgodnie z recepturą, do nalewki ratafia dolewano araku, który aromatyzował nalewkę dodając jej szlachetności. Obecnie zamiast araku często dodawany jest rum.  To nawiązanie do bawarskiego rumptofa. Słowo rumtopf w dosłownym tłumaczeniu oznacza garnek z rumem. Przygotowuje się go od wiosny, kiedy pojawiają się pierwsze owoce, do Bożego Narodzenia, zasypując kolejne warstwy owoców cukrem i zalewając 54% rumem, najczęściej austriackim Stroh. 

Ratafia nie jest wyłącznie polska specjalnością. Popularna jest zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Mieszkańcy północnych rejonów Katalonii organizują targi, na których odbywają się degustacje ratafii, a przepis na nalewkę ratafía przekazywany jest z ojca na syna. W Aragonii ratafia jest przyrządzana przynajmniej od XVIII wieku, ale pod nazwą „retacía”.

nalewka-ratafia-wieloowocowa
Nalewka ratafia wieloowocowa.

Komentarze

  1. Słyszałam o tej nalewce wieloowocowej, ale nie miałam okazji jej próbować. Warto zabrać się za nią, póki truskawki jeszcze są :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych