Buraczki tarte na zimę
Buraczki tarte na zimę
Przepis na tarte buraki do słoików.
Buraczki tarte na zimę przepis na tarte buraki do słoików to już tradycja w naszym domu, podobnie jak konfitura z czerwonych buraków. Chociaż przepis na buraki tarte do słoików na zimę jest znacznie starszy od nas, to wciąż uważam go za najlepszy. Przygotowanie tartych buraków nie jest tak pracochłonne, jak mogłoby się wydawać, ale lepiej użyj robota kuchennego albo gumowych rękawiczek, bo domycie rąk proste nie jest. Kiedy pierwszy raz samodzielnie robiłam tarte buraczki w słoikach na zimę nasza kuchnia wyglądała jak po ataku wampirów, ale to było bardzo dawno temu. Dziś już takich błędów nie popełniam. A czerwone buraki na zimę po prostu być muszą.
Przepis na buraczki tarte w słoikach na zimę wymaga tylko czterech składników: buraków, cukru, octu i soli. Możesz dodać do buraków odrobinę oleju, który sprawia, że będą delikatniejsze. Olej, jak każdy tłuszcz, jest zarazem nośnikiem smaku.
Tarte buraki do słoików na zimę są prostsze do przygotowania i mniej pracochłonne, niż to się z pozoru wydaje.Buraki tarte na zimę
- 4 kg buraków mniej więcej tej samej wielkości, waga przed obraniem,
- pół szklanki cukru
- pół szklanki octu 10%
- 1 leciutko czubata łyżka stołowa soli kamiennej niejodowanej
- opcjonalnie 3 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego.
Jak zrobić tarte buraczki na zimę
Kupując buraki staraj się wybierać jak najświeższe i mniej więcej tej samej wielkości. Dzięki temu wszystkie buraki ugotują się w tym samym czasie. Na końcu przepisu podałam też przybliżony czas gotowania buraków w zależności od wielkości.
1. Umyj buraki zimną wodą, nie obieraj ich i przełóż do garnka. Wlej tyle wody, aby wszystkie buraki były zakryte. Gotuj pod przykryciem do miękkości. W zależności od wielkości buraków może to zająć od około 40 minut do 1,5 godziny od chwili zagotowania wody. Najlepiej sprawdzić co pewien czas widelcem czy buraki są już miękkie.
2. Odlej wodę i pozostaw buraki, aby nieco przestygły. Kiedy będą już na tyle chłodne, że nie będą parzyły cię w dłonie odetnij końcówki z obu stron i obierz buraki ze skórki. Od tego momentu najlepiej pracować w lateksowych rękawiczkach, bo domycie rąk bywa nieco kłopotliwe.
3. Zetrzyj buraki na tarce o grubych oczkach albo użyj tarczy do wiórkowania, jeśli Twój robot ma taką przystawkę.
4. Przełóż starte buraki do dużego naczynia. Dodaj mniej więcej połowę przypraw (soli, cukru i octu 10%) dokładnie wymieszaj i sprawdź czy smak Ci już odpowiada. Jeśli nie, to stopniowo zwiększaj ilość soli, cukru i octu za każdym razem próbując. Możesz też dodać 2-3 łyżki oleju roślinnego i pół łyżeczki mielonego pieprzu, ale nie jest to konieczne.
5. Słoiki i zakrętki dokładnie umyj i wyparz wrzątkiem. Przełóż buraki do słoików, staraj się nie pozostawić pęcherzyków powietrza. Buraki najwygodniej przekładać do słoików łyżką stołową i każdą kolejną porcję lekko docisnąć. Pozostaw około 2 cm wolnego miejsca od krawędzi słoika.
6. Zakręć słoiki. Na
dno garnka połóż ściereczkę, ustaw na niej słoiki z buraczkami na zimę. Wlej wodę do wysokości około 2 cm poniżej pokrywki. Słoiki o pojemności 500 ml pasteryzuj na
średnim ogniu około 20 minut od chwili
zagotowania wody, większe słoiki wymagają 25-30 minut pasteryzacji.
7. Wyjmij słoiki, postaw do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.
Udostępnij przepis na buraczki tarte na zimę
Spodobał Ci się przepis na buraki tarte na zimę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Do czego pasują tarte buraczki
Przygotowane według tego przepisu tarte buraczki na zimę mogą stanowić wspaniały dodatek do obiadu. Pasują zarówno do wołowiny i wieprzowiny, jak i do dań z drobiu. Tarte buraczki smakują wyśmienicie na ciepło i na zimno. Po wyjęciu ze słoików do buraczków możesz dodać podsmażoną cebulkę albo starte na tarce jabłko. Tarte buraczki są też ciekawym uzupełnieniem wielu sałatek.
Jak ugotować buraki do słoików na zimę
Robiąc zakupy staram się wybierać buraki podobnej wielkości, dzięki temu wszystkie są ugotowane w tym samym czasie.
Buraczki dokładnie umyj, ale nie obieraj. Przełóż buraczki do garnka, zalej zimną wodą i gotuj do miękkości.
Czas gotowania buraków
- około 60 minut - małe buraczki
- od 80 do 90 minut - buraki średniej wielkości
- około 120 minut - duże buraki
- szybkowarze lub multicookerze z funkcją szybkowaru - czas gotowania wynosi wówczas do 15-25 minut
- piekarniku (przed pieczeniem każdy buraczek zawijamy w folię aluminiową) - pieczemy w zależności od wielkości buraków od 60 do 90 minut w temperaturze 180-190 stopni
Spodobał Ci się przepis na buraczki na zimę do słoików ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #Czteryfajery.Buraczki tarte na zimę.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych