Jak przechowywać suszone grzyby
Jak przechowywać suszone grzyby
Sprawdzone sposoby na przechowywanie grzybów.
Jak przechowywać suszone grzyby. Jak zabezpieczyć suszone grzyby przed molami. Co zrobić, żeby suszone grzyby nie spleśniały. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przechowywać suszone grzyby, aby długo cieszyć się ich smakiem.
Niezależnie od tego, czy masz borowiki, podgrzybki czy kurki, suszone grzyby są niezastąpionym składnikiem polskiej kuchni. Dodają smaku zupom, krokietom, pierogom, sosom i wielu innym daniom. Odpowiednio przechowywane suszone grzyby powinny przetrwać w domowych warunkach do trzech lat. W praktyce zazwyczaj zużywamy je znacznie szybciej, jako dodatek do wielu tradycyjnych potraw, m.in. takich jak zupa grzybowa. Jeśli zdecydujesz się przechowywać je przez dłuższy czas, od czasu do czasu sprawdzaj, czy grzyby nie są spleśniałe lub czy nie dostały się do nich mole spożywcze. W takim przypadku grzyby należy natychmiast wyrzucić.
Żeby uniknąć takich przykrych niespodzianek przede wszystkim upewnij się, że grzyby są dokładnie wysuszone, a po zakończeniu suszenia pozwól im ostygnąć. Gdy osiągną temperaturę pokojową, możesz przełożyć je do pojemników próżniowych lub szklanych słoików.
Jak przechowywać suszone grzyby
Najpopularniejszym sposobem przechowywania grzybów jest zamykanie ich w hermetycznych szklanych słoikach. Zawsze sprawdzaj, czy słoiki są całkowicie suche przed umieszczeniem w nich grzybów. Jeśli nie, odpowiednio je wysusz, aby grzyby nie spleśniały. Zawsze szczelnie zamykaj słoiki z suszonymi grzybami i przechowuj je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Dodatkowo na dno każdego słoja możesz wysypać kilka ziarenek ryżu, który pochłonie ewentualną wilgoć. Wilgoć, wysoka temperatura i światło mogą powodować utratę smaku i aromatu.
Grzyby przechowywane próżniowo
Jeszcze lepszą metodą przechowywania suszonych grzybów są pojemniki do przechowywania próżniowego, wykonane z tworzywa, które nie reaguje z żywnością. Ta metoda najskuteczniej chroni suszone grzyby
przed pleśnią i molami spożywczymi oraz przed
utratą smaku i zapachu. Poprzez usunięcie powietrza i szczelne zamknięcie pojemnika z suszonymi grzybami, zabezpieczasz zawartość przed dostępem wilgoci, kurzu, moli spożywczych czy bakterii. Do tego niezbędna jest oczywiście pakowarka próżniowa, jednak to urządzenie znajdzie w Twojej kuchni także wiele innych zastosowań. Pakowanie próżniowe przedłuża nawet kilkukrotnie trwałość produktów żywnościowych zarówno świeżych, jak i suszonych. Oprócz suszonych grzybów zapakować próżniowo możesz także owoce i warzywa, sery i mięso, kawy, przeprawy i wiele innych produktów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zamieszczonych na blogu artykułach Chroń jedzenie i oszczędzaj oraz Zgrzewarki próżniowe - do czego się przydają.
Nigdy nie przechowuj grzybów w papierowych torebkach ani woreczkach z tkaniny, ponieważ w ten sposób ułatwisz molom spożywczym dostęp do grzybów. Mole odstrasza zapach liści laurowych, ale pochłoną go również grzyby. Do przechowywania grzybów nie są również odpowiednie torebki foliowe, w których grzyby mogą spleśnieć
Suszone grzyby możesz również przechowywać w zamrażarce. W tym przypadku także niezbędny jest hermetyczny pojemnik, ponieważ największym wrogiem suszonych grzybów jest wilgoć. Pojemniki na suszone grzyby powinny być szczelne, dlatego te do przechowywania próżniowego są doskonałym rozwiązaniem.
Jak długo przechowywać suszone grzyby
Przechowywane w chłodnym miejscu suszone grzyby nie stracą swoich walorów przez najbliższe dwa lata, a zamknięte w pojemnikach próżniowych nawet trzy lata lub dłużej
Do czego używać suszonych grzybów
Suszone grzyby podkreślą smak bigosu, są też niezastąpione do przyrządzenia kapusty z grzybami, ale największą sławę zyskały jako składnik wigilijnej zupy grzybowej. Dodaję je także do zupy zalewajka i krupniku.
Udostępnij artykuł
Spodobał Ci się artykuł jak przechowywać suszone grzyby ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.Jak przechowywać suszone grzyby.
Świetne te pojemniki, ja w słoiku przechowuję od lat. Jestem zainteresowana tymi pojemnikami - świetna sprawa
OdpowiedzUsuńW tym roku jak tylko będą grzyby to będę je przechowywać w takich pojemnikach. Rewelacyjny pomysł :-)
OdpowiedzUsuńA ja suszone grzyby przechowuję w słoikach z zakrętką typu "klik" które następnie pasteryzuję w piekarniku (mam taki z opcją pasteryzacji, ale też można w zwykłym). Pasteryzuję krótko, tak ok. 10 minut w temp. 100-120 stopni C. Aby tylko wieczka się zassały. Słoiki przechowuję w chłodnej piwnicy. Są tak mocno zamknięte, że często muszę angażować do otwierania mojego męża.
OdpowiedzUsuńTeż tak robię od kilku lat. Przechowują się super. Żadna wilgoć i mole im nie straszne.
UsuńJa swoje przechowuje w sporzywczych plastikowych pojemnikach. Przechowuje je tak od lat i wszystko jest z nimi ok :)
OdpowiedzUsuńZawsze przechowuję w szklanym wyparzonym słoiku. Dodaję jeszcze listki laurowe, które chronią przed ewentualnymi molami spożywczymi.
OdpowiedzUsuńUwielbiam pojemniki próżniowe, poniewaz żywotność produktów spożywczych zwielokrotnia się! Kocham grzyby i z utęsknieniem czekam na zupę grzybową,która aż kipi od grzybów w wigilijną noc. Uwielbiam również zwykłą ziemniaczaną zupę ,do której mój dziadek dodawał suszonych grzybów mielonych w młynku, z dużą ilością czosnku. Grzyby suszone kojarzą mi się z rodziną.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje akurat tuż przed sezonem grzybowym.
OdpowiedzUsuńŚwietne te pojemniki. Ja od zawsze przechowuję grzyby w szklanych słojach.
OdpowiedzUsuńPrzechowuję w słoikach dodaję liść laurowy
OdpowiedzUsuńJa przechowuję w zamkniętych pojemnikach ale obowiązkowo kilka lisci laurowych. Jest super
OdpowiedzUsuńA czy mozna przechowywac w woreczkachbprozniowych? Mam maszynke ale uzywam tylko woreczkow nie mam pojemnikow
OdpowiedzUsuńMożna, chociaż pojemniki są znacznie lepsze do przechowywania grzybów, bo nic się nie pogniecie
UsuńDziękuję wszystkim za świetne porady. Będę tutaj częściej zaglądać :)
OdpowiedzUsuń