TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Zbiteń rosyjski napój zimowy

Zbiteń rosyjski napój zimowy

Przepis na rosyjski napój na przeziębienie, grypę i pasożyty oraz wzmocnienie organizmu.

Zbiteń rosyjski napój zimowy przepis na tradycyjny napój z miodu, korzennych przypraw, a czasem także ziół i soku owocowego. Słysząc po raz pierwszy nazwę zbtień i określenie "rosyjski napój zimowy" wiele osób zastanawia się ile kropli soku żurawinowego dodać do spirytusu. Ale nic bardziej mylnego. Przepis na zbiteń nie zawiera ani jednej kropli alkoholu, a mimo to napój wspaniale rozgrzewa. Zbiteń to wzmacniający napój na zimę dla całej rodziny. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy oraz kaszel.

 Zbiteń na przeziębienie, grypę i pasożyty.

Rozgrzewający rosyjski napój zimowy zbiten ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, tonizujące i regenerujące. Gorący zbiteń rozgrzewa i wzmacnia organizm. Pomaga również odzyskać siły po chorobach, operacjach i urazach oraz pozbyć się pasożytów. Zimny zbiten świetnie gasi pragnienie i przywraca równowagę wodną organizmu. Zbiten zawiera też przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom układu krążenia.

Nie ma jednego przepisu na zbiteń, w zależności od zasobności portfela i dostępności dodawano do niego różne zioła i przyprawy. Niezmiennym składnikiem pozostaje tylko miód. W niektórych przepisach miód i zbiten (przyprawy, soki owocowe, zioła) są gotowane oddzielnie, a następnie łączone i ponownie gotowane. W innych wszystkie składniki gotuje się razem. Istnieje też alkoholowa wersja zbitenu, w przypadku której wodę zastępuje się czerwonym wytrawnym winem. 

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy
Rosyjski zbiten można pić na gorąco lub na zimno. Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie.
 

Zbiteń rosyjski napój zimowy 

  • 200 g miodu
  • 1 litr wody lub czerwonego wytrawnego wina, 
  • 1 Jabłko Grójeckie,
  • 2 laski cynamonu
  • 2 cm kawałek imbiru
  • 6-7 goździków
  • 5-10 ziaren czarnego pieprzu
  • możesz też dodać sok z cytryny oraz niesłodzony sok jabłkowy, sok z jagód lub malin

Zbiteń przepis 

1. Imbir obierz i pokrój na plasterki.

2. Zagotuj wodę. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień do minimum. Dodaj pokrojone na ósemki jabłko, cynamon, goździki, pieprz i imbir.

3. Nałóż pokrywkę i gotuj przez około 20 minut. Wyłącz kuchenkę i pozostaw zbiteń do zaparzenia na 5-10 minut. Po tym czasie dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Możesz też dodać sok z cytryny lub sok z jagód lub malin.

4. Przecedź napój przez sitko i pij gorący.

Zbiteń na przeziębienie

  • 200 g łagodnego miodu, np. lipowego,
  • 1 litr wody,
  • 2 laski cynamonu
  • 2 cm kawałek imbiru
  • 6-7 goździków
  • 2 łyżki kwiatostanów lipy
  • 2 łyżki korzenia prawoślazu
  • możesz też dodać sok z cytryny oraz niesłodzony sok jabłkowy, sok z jagód lub malin

Jak zrobić zbiteń na przeziębienie

1. Imbir obierz i pokrój na plasterki.

2. Zagotuj wodę. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień do minimum. Dodaj cynamon, goździki i imbir.

3. Nałóż pokrywkę i gotuj przez około 20 minut. Następnie wyłącz kuchenkę.

4. Dodaj kwiatostany lipy i korzeń prawoślazu i pozostaw do zaparzenia napoju na 20 minut. Po tym czasie dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Możesz też dodać sok z cytryny lub sok z jagód albo malin.

5. Przecedź napój przez sitko i pij gorący. W razie potrzeby podgrzej.  

Udostępnij przepis na zbiteń rosyjski napój zimowy

Spodobał Ci się przepis na zbiteń rosyjski napój zimowy ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy

Co to jest zbiteń

Zbiteń to tradycyjny rosyjski napój zimowy na bazie miodu, wody i przypraw, który często zawiera również zioła lecznicze oraz  sok owocowy. Skład i sposób przygotowania zbiten różni się w zależności od regionu i dostępności produktów, niezmiennym składnikiem pozostaje jedynie miód. Zbiten może być również podawany na zimno w okresie letnim lub dodany do herbaty lub kawy. 

Napój miodowy zbiteń był bardzo popularny w Rosji od XII do XIX wieku, kiedy został zastąpiony przez kawę i herbatę. Można go było kupić na targach, jarmarkach, festynach, a po ulicach większych miast Imperium Rosyjskiego krążyli zbitennicy - uliczni sprzedawcy z gorącym zbitenem. 

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy

W XVIII i XIX wieku rosyjscy marynarze pili zbiten zmieszany z sokiem z cytrusów lub imbirem, jak lek na szkorbut. W 2018 roku Władimir Putin kupił butelkę zbitenu na targu we Władywostoku i podarował ją swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi.

Najprostszy przepis na zbiteń: we wrzącej wodzie rozpuść miód i dodaj ulubione przyprawy. Mogą to być zioła (np. kwiat lipy, dziurawiec, szałwia, mięta, liść laurowy), chmiel, żurawina albo przyprawy korzenne: imbir, cynamon, goździki, pieprz czarny, anyż, kardamon  i inne ulubione do smaku. Gotuj przez 30 minut. Podawaj na ciepło i pij jak herbatę  z różnymi smakołykami: piernikami, plackami, ciasteczkami.

Zbiten właściwości

Zbiten w zależności od użytych składników może być bogaty w witaminy (m.in. A, B, PP, C, E, H), minerały (cynk, miedź, mangan, fosfor, jod, fluor, kobalt, sorbet, potas, magnez, wapń, sód), a także kwasy organiczne i błonnik pokarmowy. 

Główny składnik - miód - zawiera ważne dla organizmu enzymy, cukry, białka i aminokwasy. Podczas gotowania traci część swoich właściwości, ale jak informuje na swoim portalu Hajduczek Naturalnie, działa rozgrzewająco i ułatwia usuwanie flegmy.  Cynamon ma działanie przeciwgrzybicze, stymuluje aktywność mózgu i normalizuje poziom cukru we krwi. Goździki mają właściwości antyseptyczne i łagodzące, a kardamon koi nerwy, zwiększa apetyt i zmniejsza napięcie; Szałwia, tymianek, ziele dziurawca  koją system nerwowy, leczą przeziębienia, obniżają gorączkę, łagodzą objawy zatruć pokarmowych, korzystnie wpływają na serce i układ nerwowy.

Rosyjski napój zimowy zbiten pomaga zapobiegać niedokrwistości, zaburzeniom metabolizmu i   chorobom serca. Jeśli zawiera imbir, łagodzi objawy zatrucia alkoholem. Zbiten zawiera też przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom układu krążenia. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, tonizujące i regenerujące. Zimny zbiten świetnie gasi pragnienie i  przywraca równowagę wodną organizmu. Gorący rozgrzewa i wzmacnia organizm. Pomaga również odzyskać siły po chorobach, operacjach i urazach.

Zbiten gdzie szukać informacji

1. Українська виробнича асоціація живих напоїв, https://web.archive.org/web/20150225083042/http://uvazhno.org.ua/ua/drinks/zbiten
2. Zbiteń – korzenny napój miodowy, Hajduczek Naturalnie, https://www.hajduczeknaturalnie.pl/zbiten-korzenny-napoj-miodowy/
3. Збитень: рецепт приготування в домашніх умовах, особливості та відгуки, https://ukr.drinkpinkonline.com/4280939-sbiten-homemade-recipe-features-and-reviews  
4. Czy miód dodany do gorącej herbaty działa jak trucizna?,  https://fakehunter.pap.pl/raport/53335c07-bee9-48ac-9438-863042e727f9
5. Як приготувати збитень в домашніх умовах, http://vkusnoo.com.ua/1863-zbiten-retsepti-prigotuvannya-napoyu-v-domashnikh-umovakh.html 

Rycina: Николай Алексеевич Богатов Типы Москвы. Сбитеньщик, Wikipedia.ru

 
zbiten-rosyjski-napoj-zimowy
Zbiteń rosyjski napój zimowy.

Komentarze