Orkisz-zboże dobre na wszystko
Orkisz - zboże dobre na wszystko
Orkisz to wyjątkowe zboże. Stanowi źródło cennych składników odżywczych, w tym takich, których nie znajdziemy w żadnym innym zbożu. Ma szereg prozdrowotnych właściwości, które doceniane są od stuleci. Chociaż orkisz był przez dekady zapomniany w naszym kraju, teraz powraca wraz z modą na dietę św. Hildegardy z Bingen. Sprawdź dlaczego warto sięgać po orkisz i gdzie znaleźć jego najlepsze odmiany.
Pradawny orkisz
Stwierdzenie, że orkisz to prozdrowotna roślina nie jest żadnym odkryciem. Doceniano jej działanie już w starożytności. W średniowieczu zainteresowała się nim święta mistyczka Hildegarda z Bingen. Twierdziła, że orkisz jest dla dorosłego człowieka tym, czym dla dziecka jest mleko matki – pełnowartościowym pożywieniem. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, rozgrzewa organizm i jest łagodny dla żołądka. Trzeba podkreślić, że orkisz ma uniwersalne zastosowanie w kuchni. Z tego składnika można przyrządzić wiele smacznych potraw. Jest tylko jeden warunek wykorzystania prozdrowotnych właściwości orkiszu w swojej diecie – trzeba sięgać po pradawne odmiany, o których przeczytasz tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/prastare-odmiany-orkiszu-sw-hildegardy-z-bingen .
Mąka orkiszowa
Ziarna orkiszu można ugotować i przyrządzić z nich pożywne śniadanie, jednak najczęściej w kuchni wykorzystuje się kasze i mąki. Mąka orkiszowa biała może całkowicie zastąpić mąkę pszenną. Różnica w smaku jest praktycznie niewyczuwalna, za to różnica w zawartości składników odżywczych – kolosalna. W specjalistycznych sklepach można znaleźć mąkę orkiszową tortową do wypieku biszkoptów i gofrów, a także mąkę typu 630, która nadaje się do przygotowywania makaronów, klusków, naleśników i innych dań mącznych. Z kolei mąka razowa nadaje się do wypieku domowego chleba na zakwasie, który długo zachowuje świeżość i walory smakowe. Pamiętaj, że mąka pełnoziarnista, choć zdrowsza niż biała, bardziej obciąża żołądek, więc warto wypiekać chleb z mieszanki mąki białej i ciemnej.
Gdzie kupić prawdziwy orkisz
Żyjemy w czasach, w których niemal cała przyroda skażona jest działaniem ludzkim. Nie inaczej jest z orkiszem. Choć w sklepach można znaleźć wiele produktów określanych jako „orkiszowe”, niestety znaczna większość z nich nie została wyprodukowana z czystego orkiszu, ale z połączenia tego zboża z pszenicą. Tego rodzaju odmiany nie mają takich właściwości odżywczych jak prawdziwy orkisz. Trzeba sięgać po pradawne odmiany, a zatem: Ostro, Oberkulmer, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn i Altgold-Rotkorn. Niestety są one trudno dostępne nawet w sklepach ze zdrową żywnością. Prawdziwy orkisz możesz kupić przede wszystkim w sklepach hildegardiańskich. Na szczęście wiele z nich prowadzi sprzedaż online, więc produkty są łatwo dostępne dla wszystkich internautów, nie trzeba nigdzie jeździć. Wystarczy kilka kliknięć, żeby zamówić zdrową, pełnowartościową żywność.
Czy orkisz jest lepszy od pszenicy
Tak, wielu naukowców podkreśla, że orkisz jest bardziej odżywczy dla człowieka niż pszenica. Zawiera więcej błonnika, witamin i minerałów. W ziarnie orkiszu znajdują się witaminy: A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, a także pierwiastki: potas, fosfor, żelazo, miedź, magnez i krzem. Koniecznie trzeba wspomnieć o rodanidzie. To substancja uważana za naturalny antybiotyk. Poza orkiszem obecny jest w mleku matki. Niektórzy badacze uważają, że ma on również właściwości antynowotworowe. Pszenica nie zawiera tej cennej substancji.
1 kg mąki orkiszowej – cena
Czy każdego stać na wprowadzenie do swojej diety pradawnego orkiszu? Można nawet stwierdzić, że nikogo nie stać, żeby zrezygnować z orkiszu. Choć kilogram mąki z pradawnych odmian tego zboża to koszt kilkunastu złotych, tak naprawdę jest to inwestycja w swoje zdrowie. Stosując zdrową dietę, minimalizujesz ryzyko rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych. Tymczasem, jeśli oszczędzasz na żywności i wybierasz gorszą żywność, prędzej czy później zaoszczędzone pieniądze najprawdopodobniej trzeba będzie wydać na leki i kosztowne zabiegi. Orkisz to niezbędny składnik zdrowej diety. Na długo zapewnia uczucie sytości, pomaga wzmocnić odporność, dostarcza wielu składników odżywczych i jest dobry dla żołądka. Warto sięgać po to zboże jak najczęściej.
Materiał zewnętrzny reklamowy
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych