Majonez bez jajek
Majonez bez jajek
Przepis na fit majonez na mleku krowim lub roślinnym.
Majonez bez jajek przepis na fit majonez na mleku krowim lub roślinnym. Majonez bez jajek to nie tylko propozycja dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą spożywać jajek. Majonez na bazie mleka ma także około 30-40% mniej kalorii. Domowy majonez bez jaj jest więc idealny przy różnych ograniczeniach dietetycznych, w tym dla osób, które szukają porad Co jeść po zawale . Wegański majonez bez jajek jest kremowy, idealnie sprawdza się jako dodatek do sałatek i kanapek oraz oczywiście na Wielkanoc. Przygotowanie tego fit majonezu nie zawierającego jajek jest w rzeczywistości bardzo łatwe i zajmie Ci zaledwie 3-4 minuty. Możesz go zrobić także w wersji wegańskiej na bazie mleka sojowego. Po przygotowaniu majonez z mleka i oleju jest niemal zupełnie biały. Jeśli chcesz uzyskać kolor zbliżony do tradycyjnego majonezu kupionego w sklepie dodać odrobinę kurkumy. Gęstość i kaloryczność zależą od tego ile oleju dodasz, jeśli zależy Ci natomiast na typowym jajecznym smaku dodaj do niego pół łyżeczki kala namak (tzw. czarna sól).
Przepisy na majonez są niezwykle popularne na całym świecie, jednym z nich jest nasz prosty przepis na majonez bez jajek. Możesz go przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce przez około 7 dni. Pamiętaj, że przygotowany majonez zgęstnieje w lodówce.
Majonez bez jajek przepis na fit majonez na mleku roślinnym lub krowim.Majonez bez jajek
Mleko powinno być dobrze schłodzone
- 125 ml schłodzonego mleka krowiego o zawartości tłuszczu 3,2% lub mleka sojowego,
- 1 łyżka białego octu winnego lub octu jabłkowego lub soku z cytryny,
- 1 czubata łyżeczka musztardy Dijon albo Rosyjskiej lub więcej do smaku,
- opcjonalnie 2 łyżki płatków drożdżowych,
- 150 - 250 ml oleju o neutralnym smaku i zapachu - rzepakowy, słonecznikowy lub ryżowy, ilość zależy od tego, jak gęsty majonez chcesz uzyskać,
- sól do smaku,
- pół łyżeczki cukru pudru i ewentualnie 1/8 łyżeczki kurkumy "dla koloru",
- opcjonalnie pół łyżeczki czarnej soli kala namak
Czarna sól czyli kala namak kosztuje około 4 zł (cena ze sklepu internetowego Kuchnie Świata aktualna na dzień publikacji tego przepisu). 100 g opakowanie wystarcza na bardzo długo i zdecydowanie nadaje lepszy smak majonezom bez jajek i innym daniom, w przypadku których jajeczny smak jest pożądany.
Majonez bez jajek przepis
1. Aby uzyskać optymalny efekt miksuj mleko z octem przez około 3 minuty blenderem typu żyrafa lub blenderem kielichowym.
2. Nie przerywając miksowania dodaj musztardę, sól, pieprz i cukier oraz ewentualnie płatki drożdżowe, kala namak i kurkumę. Blenduj przez kolejne 4-5 minut.
3. Cały czas miksując, bardzo, bardzo powoli wlewaj cienkim strumieniem olej. To ważne aby olej wlewać powoli, bo dzięki temu uzyskasz gładką, aksamitną konsystencję. Zacznij od 150 ml oleju i ewentualnie dodaj pozostałe 50-100 ml jeśli zależy Ci na uzyskaniu gęstego majonezu, ale pamiętaj, że po wstawieniu do lodówki majonez nieco zgęstnieje. Przełóż majonez do czystego słoika i przechowuj w lodówce do 7 dni.
Udostępnij przepis na majonez bez jajek
Spodobał Ci się przepis na majonez bez jajek ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Przepis na majonez bez jajek dla robota gotującego Kohersen CY021
1. Jeśli korzystasz z robota gotującego Kohersen CY021 wszystkie składniki z wyjątkiem oleju umieść w naczyniu gotującym i miksuj na obrotach 9 przez około 1 minutę.
2. Nie przerywając miksowania, bardzo, bardzo powoli wlewaj cienkim strumieniem olej. Zacznij od 150 ml oleju i ewentualnie dodaj pozostałe 50-100 ml jeśli zależy Ci na uzyskaniu gęstego majonezu, ale pamiętaj, że po wstawieniu do lodówki majonez nieco zgęstnieje. Czas miksowania wynosi około 2-3 minut. Przełóż majonez do czystego słoika i przechowuj w lodówce do 7 dni.
Dlaczego ważny jest czas i szybkość miksowania
Majonez to emulsja czyli mieszanina dwóch płynów, których normalnie nie
da się połączyć. Klasycznym przykładem emulgowania jest połączenie
oleju i wody. Podczas przygotowywania majonezu emulgowanie polega na
powolnym dodawaniu jednego składnika do drugiego i jednoczesnym bardzo szybkim
mieszaniu. Tradycyjny jajeczny majonez przygotujesz bez większych problemów nawet ręcznie lub blenderem typu "żyrafa", ale majonez bez jaj jest nieco bardziej wymagający. Im mocniejszy sprzęt i większa ilość obrotów tym łatwiej jest uzyskać optymalny efekt i konsystencję taką, jak ma np. majonez z gotowanych jajek (przepis), który jest gęsty i kremowy. Ze sprzętów, które posiadam do przygotowania majonezu na bazie mleka i oleju najlepiej sprawdził się wspomniany wyżej robot Kohersen CY021. 10000 obrotów i 2000W pozwalają skrócić czas pracy i przygotować nie tylko idealny majonez. Dzięki bogatemu wyposażeniu, programom automatycznym, wymiennym ostrzom i bazie przepisów robot gotujący Kohersen umożliwia również bezproblemowe przyrządzenie nieskończonej ilości potraw.
Historia powstania majonezu
Majonez, który znamy dzisiaj — emulsja oleju, jajka i soku z
cytryny i/lub octu oraz przypraw — został opracowany przez przypadek. Jednemu z szefów kuchni francuskiej zabrakło śmietany, więc zastąpił ją oliwą z oliwek. W ten sposób na skutek kulinarnego eksperymentu powstał genialny, kremowy sos, który, na cześć zwycięskiej bitwy o port Mahón, został nazwany sosem Mahonnaise.
Wiele lat później inny francuski szef kuchni Marie-Antoine Carême (1784-1833),
twórca koncepcji haute cuisine, złagodził oryginalny przepis, zastępując oliwę z oliwek olejem słonecznikowym. To jego przepis zasłynął w całej
Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Majonez jest jednym z pięciu głównych sosów
macierzystych, do których należą również sos espagnole, sos pomidorowy,
beszamel, velouté i hollandaise.
W 1905 roku sprzedaż majonezu wyrabianego przez swą żonę rozpoczął mieszkający w Nowym Jorku imigrant z Niemiec - Richard Hellmann. Majonez Hellmannsów wytwarzany był w dwóch odmianach i pakowany w drewniane korytka stosowane ówcześnie do ważenia masła (dla odróżnienia jedno z nich oznaczano niebieską wstążeczką). Popularność wyrobu sprawiła, że w 1912 roku Hellmann założył wytwórnię pakując już majonez w szklane słoiki z etykietą oznaczoną niebieską wstążką.
Materiał reklamowy, powstał we współpracy ze sklepem internetowym Kuchnia Świata.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych