Bengalska przyprawa 5 smaków
Bengalska przyprawa 5 smaków
Przepis na panch phoron
Bengalska przyprawa 5 smaków przepis na Panch Phoron. Bengalska przyprawa 5 smaków ma prosty skład, wystarczy Ci kumin, brązowa gorczyca, kozieradka, czarnuszka (kalonji) i koper włoski. Ta bengalska mieszanka pięciu przypraw stosowana jest zwłaszcza w kuchni wschodnich i północno-wschodnich Indii, na Sri Lance i w Nepalu. Przyprawa pięciu smaków Panch Phoron jest oczywiście jedną z podstawowych mieszanek przypraw stosowanych w kuchni bengalskiej. Przyprawy praży się na suchej patelni lub smaży na oleju albo maśle ghee, aby wydobyć ich smak. Przyprawa 5 smaków występuje w kuchniach wielu krajów, w Polsce najbardziej znana jest chińska przyprawa 5 smaków (przepis).
Bengalska przyprawa 5 smaków przepis na Panch Phoron.Bengalska przyprawa 5 smaków
- 2 łyżki nasion kuminu
- 2 łyżki nasion brązowej gorczycy
- 2 łyżki nasion kopru włoskiego tzw. fenkuł
- 2 łyżki nasion kalonji lub indyjskiej czarnuszki (ma nieco inny, bardziej orzechowy smak niż polska czarnuszka),
- 2 łyżeczki nasion kozieradki (tzw. methi) lub mniej do smaku.
- nie ma tego w przepisie, ale czasami dodaję też 1 łyżeczkę cukru, jeżeli przeznaczam tę przyprawę do marynat i nacierania mięsa.
Panch Phoron bengalska przyprawa 5 smaków przepis
1. Wsyp wszystkie przyprawy na suchą patelnię i podgrzewaj na średnim ogniu często mieszając, aż zaczną wydzielać aromat. Zajmuje to zazwyczaj około 2 minut, uważaj żeby nie przypalić przypraw. Zdejmij przyprawy z patelni i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
2. W oryginalnym przepisie podprażone przyprawy pozostawia się w całości, ale jeśli używam ich do marynat albo nacierania mięsa to preferuję wersję sproszkowaną. Przekładam wówczas uprażone przyprawy do małego blendera i mielę na drobny proszek. Przechowuję w szczelnym słoiczku w ciemnym miejscu. Przyprawa 5 smaków zachowuje aromat nawet przez rok.
Przygotowując domową przyprawę 5 smaków lub jakąkolwiek inną mieszankę przyprawową najlepiej jest ją posmakować i dostosować proporcje do własnych preferencji. Jeśli uznasz, że któregoś składnika jest zbyt mało, możesz zwiększyć jego ilość.
Udostępnij przepis na bengalską przyprawę 5 smaków.
Spodobał Ci się oryginalny przepis przyprawę 5 smaków bengalską i indyjską ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.Materiał powstał we współpracy ze sklepem internetowym Kuchnie Świata.
Bengalska przyprawa 5 smaków do czego
Mieszanka 5 przypraw dodaje wspaniałego aromatu potrawom na bazie mięsa i warzyw, jest świetnym dodatkiem do pieczonych ziemniaków, ryb oraz zup i innych potraw na bazie soczewicy. Używana jest także jako dodatek do pieczywa, zwłaszcza chlebków naan. Możesz ją stosować do doprawiania curry i warzyw. Zmielona bengalska przyprawa 5 smaków stosowana jest także do przyprawiania zup i marynat oraz nacierania mięsa przed pieczeniem. Przyprawę należy dodawać w bardzo małej ilości ponieważ ma bardzo intensywny smak i aromat.
Bengalska przyprawa 5 smaków skład
Wszystkie przyprawy wchodzące w skład panch phoron to nasiona. Zazwyczaj panch phoron
składa się z nasion kozieradki, nasion czarnuszki, nasion kuminu, nasion
gorczycy czarnej i nasion kopru włoskiego w równych częściach.
Niektórzy kucharze, i ja również, używają mniejszej ilości nasion kozieradki ze
względu na ich lekko gorzkawy smak. Zgodnie z tradycją bengalska mieszanka 5 przypraw nigdy nie powinna być mielona, w Indiach i Bangladeszu jest smażona w maśle ghee
lub na oleju albo prażona na sucho na patelni bezpośrednio przed użyciem. Jednak w domowych warunkach, do nacierania mięsa wolę używać zmielonej przyprawy.
W języku bengalskim „panch” oznacza pięć, a „phoron” hartowanie. Tak więc pięć aromatycznych przypraw praży się na suchej patelni albo smaży na maśle ghee lub oleju, aż zaczną trzeszczeć i uwalniać swój aromat. Ta technika hartowania przypraw jest również znana jako tadka. Przeczytasz o niej w artykule co to jest tadka indyjska.
Artykuł reklamowy powstał we współpracy ze sklepem internetowym Kuchnie Świata.
Pierwsze słyszę! Na pewno wykorzystam przy najbliższej okazji ;)
OdpowiedzUsuń