Galaretka z aronii
Galaretka z aronii
Przepis na galaretkę aroniową z jabłkami.
Galaretka z aronii przepis na galaretkę aroniową z jabłkami. Tej pysznej galaretki nie kupisz w sklepie, ale możesz ją błyskawicznie przygotować w domu. Jest tak samo pyszna jak galaretka z pigwy (przepis). Zarówno aronia, jak i jabłka mają wysoką zawartość pektyny, więc jeśli chcesz zrobić miękką galaretkę z aronii wystarczy dodać cukier i sok z cytryny lub pomarańczy. Ten przepis łączy w sobie cierpkość aronii i słodycz jabłek z korzennymi aromatami i cytrusową nutą. Galaretka z aronii zawsze robi furorę, podana z krakersami i serem, ale równie dobrze możesz ją dodać do swojej ulubionej zimowej herbaty albo deseru. Przekonasz się, że przetwory z aronii na zimę są niezastąpione.
Galaretka z aronii przepis
Dla ułatwienia podaję proporcje na 1 kg owoców aronii- 1 kg aronii
- 500 ml wody
- sok z 1 dużej cytryny lub 2 pomarańczy
- od 0,5 do 1,5 kg Jabłek Grójeckich, patrz uwaga poniżej,
- 400-600 g cukru na każdy litr płynu, który uzyskasz,
- maleńka szczypta soli,
- 1 duża laska cynamonu,
- 3 goździki,
- opcjonalnie pektyna, żelfix lub inny środek żelujący (dodaj zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
Uwaga: Ilość jabłek zależy od Twoich preferencji smakowych. Zazwyczaj na 1 kg aronii dodaję od 0,5 do 1 kg Jabłek Grójeckich, ale możesz zmienić proporcje według własnego uznania. Jeśli masz dużo jabłek to warto przygotować mus jabłkowy na zimę.
Galaretka z aronii przepis
1. Przed przygotowywaniem przetworów włóż aronię na minimum 24 godziny do zamrażalnika. Przemrożone owoce aronii umyj, oczyść z ogonków i przełóż do garnka. Jabłka oczyść z gniazd nasiennych, pokrój na małe kawałki i dodaj do aronii.
2. Wlej wodę i gotuj na niewielkim ogniu około 35-45 minut, a następnie wyłącz ogień. Odcedź sok.
Pulpę owocową możesz przetrzeć przez gęste sitko lub wycisnąć w wyciskarce i dodać do soku, ale wówczas galaretka nie będzie klarowna. Nie lubię marnować owoców, więc zazwyczaj przecieram owoce i dodaję powstały mus do soku. Dodatkowo, aby uzyskać jedwabiście gładką galaretkę, miksuję całość blenderem ręcznym.
3. Do soku (lub soku wymieszanego z musem owocowym) dodaj cukier (około 400-600 g na każdy litr płynu), maleńką szczyptę soli, sok z cytryny lub pomarańczy, cynamon i goździki.
4. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj, dość często mieszając, do uzyskania takiej konsystencji, jaką lubisz. Jeśli chcesz, żeby galaretka szybciej zgęstniała możesz dodać pektynę lub inny środek żelujący zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
5. Wyjmij cynamon i goździki. Przełóż gorącą galaretkę do czystych, wyparzonych wrzątkiem słoików i odwróć je do góry dnem albo pasteryzuj przez około 10 minut.
Udostępnij przepis na galaretkę z aronii
Spodobał Ci się przepis na galaretkę z aronii ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery
Jak sprawdzić czy galaretka ma już odpowiednią konsystencję - test talerzykowy
Włóż mały talerzyk do zamrażalnika na 10-15 minut. Na dobrze schłodzony talerzyk nałóż około 1 łyżeczki galaretki i włóż talerz z powrotem do zamrażarki na 4-5 minut. Jeżeli w tym czasie galaretka nie stwardnieje do pożądanej konsystencji, kontynuuj gotowanie jeszcze kolejne 10 minut i powtórz próbę.
Z jakimi owocami łączyć aronię
Z aronii robi się galaretki, dżemy, wino i syropy. Bardzo dobra jest też nalewka z aronii. Chociaż smak aronii jest dość specyficzny, to bardzo dobrze komponuje się z wiśniami, malinami, jabłkami, gruszkami, pigwą, sokiem z pomarańczy lub cytryny. Do przetworów z aronii można też dodać imbir, odrobinę ekstraktu z migdałów i korzenne przyprawy takie jak goździki lub cynamon. Jeśli połączysz aronię z jabłkami możesz też dodać nieco przyprawy do piernika.
Sok z aronii właściwości
Aronia jest dobrym źródłem błonnika, witamin A i C, witaminy E, witamin z grupy B, oraz potasu. Owoce aronii są również bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić organizm przed chorobami. Również sok z aronii ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa m. in. przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Ponadto sok z aronii:
- wzmocnienia układ odpornościowy,
- poprawia trawienie i może pomóc w zapobieganiu zaparciom,
- wspiera układ sercowo - naczyniowy. Przeciwutleniacze zawarte w owocach aronii mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów. Sok aroniowy jest również dobrym źródłem potasu – elektrolitu, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.
- poprawia funkcjonowania mózgu w tym pamięć i koncentrację.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych