Kawa chałwowa
Kawa chałwowa
Przepis na chałwową latte
Kawa chałwowa przepis na chałwową latte, która smakuje jak turecka baklawa. Kawa chałwowa to pyszne połączenie wyrazistego espresso, najlepszej tureckiej chałwy, mleka, miodu i kardamonu. Przepis na kawę chałwową jest łatwy w przygotowania i nadaje zwykłej kawie niesamowity smak. Chałwowa latte z miodem to bardziej deser niż poranna kawa, jest cudownie kremowa i bardzo aromatyczna. Żeby przygotować kawę chałwową nie są potrzebne wymyślne składniki. Wystarczy aromatyczne espresso zmieszane z mlekiem chałwowym i posypane prażonymi nasionami sezamu lub płatkami migdałów i pokruszoną chałwą. Leniwe popołudnie z kubkiem pachnącej kawy chałwowej jest tym, co uwielbiamy. Jeśli więc szukasz nowego, pysznego napoju kawowego, którym możesz się delektować spróbuj tej kawy z chałwą i kardamonem.
Kawa chałwowa przepis na chałwową latte, która smakuje jak turecka baklava. Mleczna kawa chałwowa to pyszne połączenie wyrazistego espresso, mleka, najlepszej tureckiej chałwy, miodu i kardamonu.Kawa chałwowa przepis
składniki na dwie porcje
- 2 porcje espresso albo 120 ml mocnej kawy,
- 1 szklanka mleka, możesz użyć mleka krowiego, sezamowego lub migdałowego,
- 100 g tureckiej chałwy sezamowej,
- 1/4 łyżeczki mielonego kardamonu,
- 2 łyżeczki miodu lub do smaku,
- opcjonalnie podprażone płatki migdałowe do dekoracji.
Składniki kawy chałwowej
- Mleko – do tej kawy możesz użyć zwykłego mleka krowiego albo mleka roślinnego. Jeśli zdecydujesz się na mleko roślinne, to serdecznie polecam sezamowe lub migdałowe. Kawa chałowa z mlekiem sezamowym ma bardzie wyrazisty smak.
- Chałwa – wybierz oryginalną turecką chałwę sezamową. To istotne ponieważ w sklepach jest też dostępna produkowana w Ukrainie chałwa słonecznikowa oraz grecka chałwa często przygotowywana na bazie kaszy manny.
- Miód - najlepszy do kawy jest miód o łagodnym smaku np. wielokwiatowy albo akacjowy.
- Kawa – najlepsza będzie świeżo zmielona kawa ziarnista,użyj swojej ulubionej kawy.
Kawa chałwowa jak zrobić
1. W rondelku podgrzej mleko, dodaj kardamon i 80 g pokruszonej chałwy (pozostałą chałwę wykorzystasz do dekoracji). Mieszaj do chwili, aż chałwa całkowicie się rozpuści.
2. Rozlej gorące mleko chałwowe do filiżanek i dodaj świeżo zaparzoną gorącą kawę.
3. Osłódź do smaku miodem i udekoruj pokruszoną chałwą.
Udostępnij przepis na kawę chałwową
Spodobał Ci się nasz przepis jak zrobić kawę chałwową ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Co to jest chałwa
Chałwa to tradycyjny bliskowschodni wyrób cukierniczy. Arabskie słowo chałwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „słodycz”. Niepowtarzalny, lekko orzechowy smak i krucha konsystencja chałwy sprawiają, że jest ona wyjątkowo pyszną przekąską. Najpopularniejsze są chałwy przyrządzane z tahini (pasty sezamowej), nasion słonecznika lub kaszy manny albo mąki z pszenicy durum (semolina). Współcześnie istnieje około stu rodzajów chałwy, i jeszcze więcej wariantów tego słodkiego przysmaku. Zazwyczaj chałwę podaje się w temperaturze pokojowej, ale można ją również podawać na ciepło.
Czy chałwa jest zdrowa
Chałwa to jeden ze zdrowszych deserów. Chałwa jest zawsze robiona z masy nasion, zawiera ważne dla człowieka witaminy i minerały, błonnik i pochodzące z nich białka. Chociaż jest produktem bogatym w tłuszcze, to są to głównie korzystne dla zdrowia jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas linolowy, który skutecznie obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Obecne w chałwie składniki mineralne i witaminy spowalniają proces starzenia, obniżają wysokie ciśnienie krwi, a także wzmacniają odporność na choroby i zapobiegają zaćmie. Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na układ nerwowy, wspomagają pamięć i wspierają organizm w walce z depresją.
Kawa chałwowa doprawiona szczyptą kardamonu jest bardzo aromatyczna i nabiera delikatnego kwiatowego posmaku.
Ile kardamonu do kawy
Istnieje wiele rodzajów kardamonu, ale najpopularniejszą wersją i tą, którą należy dodawać do kawy, są zielone strąki kardamonu, które można znaleźć na półkach większości sklepów spożywczych. Zielony kardamon ma kwiatowy zapach i smak, który może nadać Twojej kawie deserowy smak.
W krajach arabskich zazwyczaj na 1 porcję kawy (około 40 ml) dodaje się 1/8 łyżeczki mielonego kardamonu. Jednak na początek polecam zacząć od mniejszej ilości kardamonu. Zacznij od dodania dużej szczypty kardamonu, aby uzyskać subtelną nutę pikanterii. Jeśli uznasz, że wolisz bardziej intensywny smak, możesz stopniowo zwiększać ilość tej aromatycznej przyprawy.
Dlaczego warto dodać kardamon do kawy
Kardamon uznawanyjest za króla wszystkich przypraw ze względu na jego właściwości lecznicze i zastosowanie w aromatyzowaniu potraw od najdawniejszych czasów. Jest także trzecią najdroższą przyprawą świata, po wanilii i szafranie. Istnieją dwa rodzaje kardamonu: zielony i czarny. Zielony kardamon jest powszechnie stosowany w kuchni bliskowschodniej i indyjskiej, szczególnie w słodkich potrawach. Wynika to z jego lekko słodkiego smaku w przeciwieństwie do czarnego kardamonu, który ma bardziej dymny, ostry smak.
Na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej od dawna dodaje się do kawy kardamon. To tak samo naturalne, jak dodawanie w Europie mleka do kawy. Kardamon to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej, jednak od wieków stanowi jeden z głównych składników kawy po arabsku. Dodaje kawie kwiatowego posmaku, a w połączeniu z mlekiem i cukrem tworzy kremowy, gładki i pyszny napój.
Oprócz niesamowitego smaku, kardamon ma szereg właściwości zdrowotnych. Zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jest również pełen przeciwutleniaczy. Kardamon w kawie może pomóc zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie. oraz wypłukać wszelkie toksyny, a tym samym poprawić metabolizm i ogólny stan zdrowia. Pomaga też złagodzić problemy trawienne, dzięki czemu jest czymś więcej niż tylko aromatycznym dodatkiem do kawy arabskiej.
Kawa chałwowa.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych