TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Gęś pieczona

Przepis na soczystą gęś z piekarnika

Gęś pieczona to danie, które na polskich stołach pojawia się najczęściej w święta lub podczas ważnych okazji. Nie da się ukryć, że gęś pieczona w całości prezentuje się imponująco, a przy tym jest niesamowicie pyszna. Często sięgam po tradycyjny przepis na pieczoną gęś, ale lubię też eksperymentować z gęsiną. Przygotowanie dania z gęsi to dla mnie zawsze wyjątkowe chwile, pełne zapachów i smaków. Najłatwiej jest przyrządzić gęś w piekarniku, ale możesz też spróbować innych metod. Mam nadzieję, że zachęcę Was do tego, aby przepisy na pieczoną gęś na stałe weszły do waszego kulinarnego repertuaru.

Przepis na pieczoną gęś może początkowo wydawać się trudny, ale nie różni się zbytnio od pieczenia  indyka czy kaczki. Moim zdaniem pyszna gęś pieczona jest znacznie smaczniejsza niż indyk, który czasami jest dość suchy. Jednak piekąc tuszkę gęsi, też trzeba uważać, żeby gęsi nie przesuszyć.  

Jeśli masz ochotę na kaczkę, sprawdź przepis kaczka pieczona w ziołach lub kaczka z pomarańczami i jabłkami. Na blogu znajdziesz też dużo  ciekawych przepisów na kurczaka, to m.in. aromatyczny kurczak curry czy szybki obiad z piersi kurczaka. Miłośnikom kuchni arabskiej zasmakuje shawarma z kurczaka oraz tureckie szaszłyki drobiowe Sis Tavuk.

ges-pieczona

Pieczona gęś z jabłkami

  • 1 młoda gęś ok. 4,5 – 5 kg (waga po oczyszczeniu z podrobów),
  • 1 kg kwaskowych jabłek,
  • 1 pomarańcza,
  • 2 płaskie łyżki soli lub do smaku,
  • 1 łyżka świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
  • 2 łyżki majeranku lub więcej do smaku,
  • 2 łyżki masła,
  • 500 ml bulionu drobiowego lub warzywnego albo wody,
  • 100 ml białego wina (opcjonalnie).

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić gęś, odwiedź internetowy sklep kurczakpastwiskowy.pl

Przepis na pyszną gęś pieczoną w całości

Gęś nadziewana jabłkami to klasyczne danie, które doskonale sprawdzi się na specjalne okazje i świąteczne spotkania. Aromatyczne mięso, wzbogacone delikatnymi nutami jabłek, pomarańczy i ziół, jest po prostu pyszne. Soczysta gęś faszerowana jabłkami o chrupiącej skórce będzie prawdziwą ozdobą stołu.

Najlepiej kupić gęś świeżą, ale nie zawsze jest dostępna. Jeśli kupisz mrożoną, to najpierw trzeba powoli rozmrozić gęś, w lodówce zajmuje to średnio 2 doby.

Przygotuj tuszkę gęsi do pieczenia. Wyjmij z wnętrza gęsi podroby. Dokładnie umyj i osusz ptaka. Z wnętrza tuszki gęsi usuń tłuszcz (to tzw. tłuszcz trzewny, możesz go później wykorzystać, aby przygotować zdrowy gęsi smalec). Odetnij szyję, która przyda się do ugotowania rosołu i ewentualnie kuper.

Marynowanie. Natrzyj gęś w środku majerankiem, solą i pieprzem, a na zewnątrz tylko solą i pieprzem. Przykryj i odstaw do lodówki na co najmniej 3 godziny, najlepiej na całą noc.

Nadziewanie. Obierz pomarańczę i pokrój na ćwiartki. Jabłka umyj (nie obieraj ich), pokrój na ćwiartki i oczyść z gniazd nasiennych. Wnętrze gęsi wypełnij kawałkami jabłek i pomarańczy i zszyj lub zepnij wykałaczkami, aby nadzienie nie wypadło.

Przygotowanie gęsi do pieczenia. Gęś posmaruj roztopionym masłem. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180  stopni, grzałka góra–dół. Skrzydła zawiń pod spód ptaka, aby się nie przypaliły.

Pieczenie. Umieść tuszkę gęsi piersią do dołu w nasmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym z pokrywą lub w gęsiarce. Piecz gęś w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 3,5-4 godziny. Co 30-40 minut polewaj ptaka wytopionym tłuszczem gęsim z naczynia, aby mięso gęsi było soczyste, a skórka chrupiąca.

Zrumień skórkę. Pod koniec pieczenia, jeśli skórka nie jest wystarczająco chrupiąca, zwiększ temperaturę do 220–240, albo przestaw piekarnik na funkcję grill na ostatnie 10–20 minut i piecz bez pokrywy, aż skórka będzie złocista.

Jeśli masz termometr kuchenny, sprawdź, czy gęś jest gotowa. Wbij termometr w najgrubsze miejsce uda. Temperatura powinna wynosić co najmniej 75°C.

Pozwól gęsi odpocząć. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw gęś pod przykryciem (np. pod luźno nałożoną folią aluminiową) i pozwól jej odpocząć przez około 15–20 minut. Dzięki temu soki równomiernie rozprowadzą się po mięsie.

W międzyczasie przygotuj sos. Przelej tłuszcz gęsi (będzie go dość dużo) do innego naczynia. 5–6 łyżek tłuszczu wlej na patelnię, dodaj 1 łyżkę mąki i mieszając, podsmażaj, aż powstanie zasmażka. Następnie dodaj bulion i mieszaj, aż sos zgęstnieje. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Pozostały wytopiony tłuszcz gęsi możesz wykorzystać, żeby zrobić konfitowane soczyste gęsie nóżki albo zdrowy gęsi smalec.

Serwowanie gęsiny. Gęś podawaj na dużym półmisku, otoczoną upieczonymi owocami z nadzienia. Soczyste mięso najlepiej smakuje na ciepło.

Udostępnij przepis na gęś pieczoną w piekarniku

Jeśli spodobał Ci się nasz sposób na gęś w całości z piekarnika? Zostaw komentarz i podziel się nim w mediach społecznościowych, oznaczając nas tagiem @Czteryfajery na Instagramie lub Facebooku. Chętnie dowiemy się, jakie są Twoje ulubione marynaty do gęsiny i czy wolisz przyrządzić gęś w piekarniku, czy inną metodą.

ges-pieczona

Idealne marynaty do gęsiny

Gęsina to mięso, które dobrze komponuje się z różnorodnymi ziołami i przyprawami. Majeranek lub świeże zioła, takie jak rozmaryn czy tymianek nadają jej wyjątkowego smaku. Używając tych ziół, przygotujesz bardzo aromatyczne marynaty do gęsiny. My często pieczemy gęś z jabłkami i pomarańczami, podczas pieczenia jabłka karmelizują się i doskonale komponują z soczystą gęsiną. Tych przypraw i ziół warto użyć, jeśli zamierzasz przyrządzić gęś w piekarniku.

Ile piec gęś – czas i temperatura

Jak przygotować pieczoną gęś oraz jak długo piec gęś? – to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli chcesz zrobić doskonałą pieczoną gęś, musisz uzbroić się w cierpliwość. Upieczona w niskiej temperaturze przez dłuższy czas miękka gęś jest soczysta, a jej skórka jest idealnie chrupiąca. Ważne jest, aby co jakiś czas polewać mięso wytopionym tłuszczem, dzięki temu jest smaczniejsze. Można jednak skrócić czas pieczenia gęsi, ustawiając wyższą temperaturę. Jeśli przygotowuję gęsinę na przysłowiową „ostatnią chwilę”, to albo piekę gęś w kawałkach, albo rozgrzewam piekarnik do 180 stopni. Zazwyczaj upieczenie tuszki gęsi o wadze 4,5 kg zajmuje wówczas około 3 godzin. Jeszcze szybsza do zrobienia jest gęś pieczona w kawałkach, równie smaczna i soczysta, jak gęś pieczona w całości.
Można przyjąć, że czas pieczenia wynosi w przybliżeniu od 45 do 60 minut na każdy kilogram gęsi z farszem.

Czas pieczenia gęsi

  • Gęś pieczona w całości w niskiej temperaturze: temperatura 140 stopni, grzałka góra – dół, czas pieczenia około 7 godzin.
  • Gęś w całości „na szybko”: ustaw temperaturę 180 stopni, grzałka góra – dół, czas pieczenia około 3–3,5 godziny.
  • Gęsia pierś pieczona w rękawie: przed umieszczeniem mięsa gęsi w rękawie trzeba je obsmażyć przez około 5–10 (do zrumienienia), najpierw od strony skóry, a następnie krótko z drugiej strony. Przełóż podsmażoną gęsinę do rękawa do pieczenia, dodaj ulubione przyprawy i piecz przez około 60 minut w temperaturze 180 stopni, grzałka góra–dół. W ten sposób zrobisz też gęsie nóżki.
  • Gęś pieczona w kawałkach, na przykład soczyste gęsie nóżki, to wygodna alternatywa dla pieczenia całego ptaka, szczególnie jeśli przygotowujesz posiłek dla mniejszej liczby osób lub chcesz skrócić czas pieczenia do maksymalnie 2 godzin. Gęś w kawałkach jest równie smaczna i soczysta, jak gęś w całości z piekarnika.

ges-pieczona

Z czym podawać gęś pieczoną? – pomysły na serwowanie gęsiny

Doskonała gęś pieczona, podana z modrą kapustą i kluskami śląskimi, to klasyka, która nigdy nie zawodzi. Delikatne w smaku kluski śląskie bardzo dobrze podkreślają smak pieczonej gęsiny. Modra kapusta, duszona z dodatkiem jabłek i przypraw, dodaje lekko kwaskowaty akcent, który równoważy smak mięsa, a pełen smaku sos z pieczenia, jest idealnym dodatkiem do klusek. To tradycyjny, popularny na Śląsku sposób, w jaki możesz podawać pieczoną gęś.
Możesz również eksperymentować i podawać pieczoną gęś z takimi dodatkami jak pieczone ziemniaki czy brukselka. Pieczone ziemniaki, chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku i gęś nadziewana jabłkami smakują rewelacyjnie. Brukselka, szczególnie gdy jest delikatnie zrumieniona i doprawiona, świetnie kontrastuje z bogatym smakiem gęsi.

Aromatyczne dodatki – zioła i przyprawy do gęsi

Pyszna gęsina to mięso o wyrazistym smaku, które dobrze komponuje się z różnorodnymi ziołami i przyprawami. Majeranek lub świeże zioła, takie jak rozmaryn czy tymianek nadają gęsinie wyjątkowego aromatu. My często pieczemy gęś z jabłkami i pomarańczami, podczas pieczenia jabłka karmelizują się i doskonale komponują z soczystą gęsiną. Oto kilka przypraw i ziół, których warto użyć, jeśli zamierzasz przyrządzić gęś w piekarniku.

Sól i pieprz to podstawa przyprawienia, która podkreśli naturalny smak mięsa gęsi.

Czosnek – możesz przyprawić gęś posiekanymi ząbkami świeżego czosnku lub czosnkiem granulowanym. Czosnek nadaje głęboki aromat i smak.

Majeranek to tradycyjna przyprawa do gęsi, która dodaje mięsu wyrazistego smaku. Jest niezastąpiony, jeśli chcesz piec gęś z jabłkami.

Tymianek świeży lub suszony idealnie komponuje się z gęsiną, dodając jej aromatu i delikatnego smaku.

Rozmaryn – jego intensywny, ziołowy smak  też pasuje do gęsiny. Najlepiej używać świeżych gałązek, które można włożyć do wnętrza gęsi.

Jabłka i cebula – pokrojone jabłka i cebula dodane do wnętrza gęsi podczas pieczenia dodają mięsu soczystości i delikatnej słodyczy.

Goździki możesz włożyć kilka do środka gęsi lub dodać je do sosu, w którym będzie się piekła. Goździki nadają mięsu korzenny, ciepły smak.

Imbir świeży lub w proszku dodają gęsinie nieco pikantności i egzotycznego aromatu.

Pomarańcze dodają mięsu świeżości i delikatnej cytrusowej nuty.

Gałka muszkatołowa – szczypta tej przyprawy dodaje głębi smaku i lekko korzennego aromatu.

Miód – można użyć miodu do glazurowania skóry gęsi pod koniec pieczenia, co nada jej delikatnej słodyczy i złocistego koloru.

Wszystkie te zioła i przyprawy możesz wykorzystać, aby stworzyć aromatyczną marynatę do gęsiny i upiec soczystą gęś, która zasmakuje wszystkim domownikom i gościom. Najczęściej wykorzystywane u nas składniki do przygotowania gęsi pieczonej z nadzieniem to jabłka cebula, pomarańcze.

ges-pieczona

Tradycyjne dania z gęsiny – międzynarodowe inspiracje

Choć gęś pieczona kojarzy się głównie z Polską, jest również popularna w innych krajach. W Niemczech gęś podaje się z knedlami i czerwoną kapustą. Niemieckie tradycyjne dania z gęsiny, takie jak Martinsgans to klasyka wśród potraw na św. Marcina i Boże Narodzenie.
Możesz też przygotować pieczoną gęś po alzacku, danie popularne w regionie Alzacji we Francji. Jest to gęś nadziewana jabłkami, ziemniakami i cebulą. W niektórych wersjach używa się foie gras jako nadzienia. Podawana jest z ziemniakami, warzywami lub kiszoną kapustą.
W Wielkiej Brytanii jest tradycyjnym daniem świątecznym. W Stanach Zjednoczonych pieczona gęś faszerowana czasami zastępuje indyka na Święto Dziękczynienia. W krajach skandynawskich, takich jak Dania, julegås to popularne jesienno–świąteczne danie. Gęś faszerowana jabłkami, śliwkami, cebulą i tymiankiem, podawana jest z pieczonymi ziemniakami. Oczywiście we wszystkich tych krajach popularna i lubiana jest również gęś w kawałkach.

Gęsina w kuchni polskiej

Pyszna gęś pieczona ma długą historię w polskiej kuchni. W starych książkach kucharskich znajdziesz wiele sposobów przygotowania gęsi pieczonej. Tradycja jej spożywania sięga czasów staropolskich. Polska gęś w kawałkach lub w całości była symbolem dostatku i gościnności oraz obowiązkowym elementem na stołach szlacheckich, także podczas ważnych świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc.
W wielu regionach Polski, szczególnie na Śląsku, gęś pieczona na św. Marcina jest symbolem zakończenia prac polowych i początku zimowego odpoczynku. Jest to także czas, kiedy gęś jest najsmaczniejsza. Nieco mniej znana jest polska gęś po kaszubsku, pieczona z dodatkiem jabłek i śliwek.

Najlepsze przepisy na gęś w kawałkach

Wyjątkowo smaczne mięso gęsi, zajmuje szczególne miejsce w kuchniach różnych krajów. Gęś w kawałkach zyskuje na popularności głównie dzięki temu, że kawałki gęsi łatwiej przygotować. Od tradycyjnych polskich przepisów, przez wykwintne francuskie specjały, aż po egzotyczne chińskie dania, pieczona gęś w kawałkach zachwyca bogactwem smaków i aromatów.  Najbardziej znane przepisy na gęś pieczoną w kawałkach to:

  • Confit z gęsi – francuskie danie, gdzie nóżki gęsi (lub inne kawałki) są wolno gotowane we własnym tłuszczu, aż do uzyskania miękkości.
  • Gęś w winie – kawałki gęsi są duszone w czerwonym winie z dodatkiem warzyw i przypraw.
  • Gęsie pipki czyli gęsie szyjki faszerowane to tradycyjne danie żydowskie. Szyjki gęsi są nadziewane, a następnie pieczone.

ges-pieczona

Zdrowotne właściwości gęsiny – dlaczego warto jeść gęś?

Polska gęś jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa. Mięso gęsi zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo, cynk oraz zdrowe tłuszcze. Gęsina kaloryczna co prawda jest, ale jej zdrowotne właściwości sprawiają, że to doskonały wybór na świąteczny obiad, który nie tylko zaspokoi nasze kubki smakowe, ale także dostarczy wielu cennych składników. Wybór ptaków pochodzących z ekologicznych hodowli również wpływa na jakość i smak mięsa.

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić gęś, odwiedź internetowy sklep Gospodarza Tomka Majdy, gdzie dostępny jest drób ekologiczny. Tomasz prowadzi rodzinne Gospodarstwo, gdzie wspólnie z synami, żoną i córką dbają od pisklęcia o kaczki, kurczaki, perliczki oraz gęsi. Na blisko 42 ha certyfikowanych łąk pasą się codziennie i odżywiają świeżą zieloną trawą zwierzęta w swoich mobilnych kurnikach. Mięso gęsi kołudzkiej od Tomka ma wyjątkowy smak, a wartością dodatkową jest to, że Tomasz samodzielnie kupując ekologiczne zboża, tworzy karmę dla ptaków.

Wkrótce dostępne na stronie: kurczakpastwiskowy.pl będą również przetwory w puszkach.

ges-pieczona
Gęś pieczona

G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze

  1. Muszę wypróbować przepis na gęsinę po przeczytaniu tego przepisu nabrałam chęci na wypróbowanie gęsiny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych