TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jaki osuszacz powietrza do domu?

Jaki osuszacz powietrza do domu?  Jak suszyć pranie w domu, żeby nie było wilgoci?

Zastanawiasz się jaki osuszacz powietrza do domu wybrać? Jak suszyć pranie w domu, żeby nie było wilgoci? Takie pytania powtarzają się niezależnie od pory roku. Nadmierna wilgotność w domu często skutkuje pojawieniem się, zagrażającej zdrowiu, pleśni i zapachem stęchlizny. Dobry osuszacz powietrza nie tylko usuwa nadmiar wilgoci, ale też zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju pleśni i bakterii, poprawiając ogólną jakość powietrza i komfort życia domowników. Osuszacz powietrza z powodzeniem zastępuje suszarkę bębnową do ubrań, nie niszcząc odzieży.

Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz osuszacza lub zastanawiasz się jaki osuszacz powietrza do domu będzie odpowiedni, przeczytaj nasz poradnik.
jaki-osuszacz-powietrza-do-domu
Zastanawiasz się jaki osuszacz powietrza do domu jest najlepszy? Przeczytaj i wybierz taki, który spełni Twoje oczekiwania.
 

Co to jest osuszacz powietrza. Dlaczego warto mieć go w domu?

Wysoka wilgotność w mieszkaniu jest uciążliwa, utrudnia oddychanie i zagraża zdrowiu domowników. Często prowadzi do przeziębień,  alergii, a nawet astmy, nie wspominając już o utrzymującym się nieprzyjemnym zapachu stęchlizny. Osuszacze powietrza, zarówno elektryczne, jak i nieelektryczne, to urządzenia, które służą temu samemu: usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza w mieszkaniu, piwnicy lub w pomieszczeniach gospodarczych i biurowych. W ten sposób zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów oraz osadzaniu się wody na ścianach, szybach i lustrach czy meblach. Więcej o tym, jak uniknąć wilgoci w domu, przeczytasz w artykule Domowe sposoby na wilgoć w domu.

Jak działa osuszacz powietrza?

Elektryczne osuszacze składają się z wentylatora, sprężarki, czynnika chłodniczego i zbiornika na wodę (niektóre modele mogą być również wyposażone w gumowy wąż odprowadzający wodę bezpośrednio do odpływu). Wentylator zasysa powietrze z pomieszczenia, następnie przechodzi ono przez system chłodzący. Powoduje to skraplanie pary wodnej, która jest odprowadzana do zbiornika na wodę. 

jaki-osuszacz-powietrza-do-domu
 

Jaki osuszacz powietrza do domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Prawdopodobnie miałaś już do czynienia z osuszaczami powietrza, często błędnie nazywanymi pochłaniaczami wilgoci. W wielu marketach można, za stosunkowo niedużą kwotę, kupić absorpcyjne pochłaniacze wilgoci. To bardzo przydatne urządzenia, idealne do stosowania w bardzo małych pomieszczeniach lub w szafach, aby zachować świeżość ubrań i chronić je przed nieprzyjemnym zapachem. 

Musisz jednak wiedzieć, że wbrew zapewnieniom niektórych sprzedawców, pochłaniacz wilgoci nie jest osuszaczem powietrza i nie pomoże Ci w zapewnieniu odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu, ani tym bardziej w suszeniu prania.
Osuszacze elektryczne, dzięki zaawansowanym funkcjom, są nie tylko bardzo skuteczne, mogą również zapewnić wiele innych korzyści. Dowiedz się, czym są osuszacze, w jaki sposób można ich używać oraz jaki osuszacz powietrza do domu wybrać.

Wybór osuszacza powietrza do domu zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, poziom wilgotności, budżet oraz preferowane przez Ciebie funkcje. W przypadku małych pomieszczeń, takich jak sypialnia, kuchnia czy łazienka, dobrym wyborem może być osuszacz o mniejszej wydajności, na przykład do 10 litrów na dobę. W przypadku większych pomieszczeń należy wybrać model o wydajności około 20 litrów na dobę

Jeśli Twoje mieszkanie jest dobrze izolowane i wilgotność powietrza nie jest wysoka, osuszacz o mniejszej wydajności może okazać się wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli jednak często wyczuwasz wilgoć w domu, lepszym wyborem będzie zakup osuszacza o wydajności 18-20 litrów na dobę.

Zastanawiając się jaki osuszacz powietrza do domu wybrać, aby spełniał Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje. Dobry osuszacz powietrza może posiadać m.in. timer, higrostat czy możliwość zainstalowania filtrów HEPA. Ważne jest również sprawdzenie zużycia energii i poziomu hałasu generowanego przez urządzenie, aby móc korzystać z niego także w nocy, a jednocześnie zapewnić komfort domownikom.

 

Osuszacz powietrza zamiast suszarki do prania

Wiele osób szuka sposobów na obniżenie rachunków, czy to poprzez używanie frytkownicy albo wolnowaru zamiast tradycyjnego piekarnika, czy też poprzez poszukiwanie alternatywnych sposobów suszenia ubrań, zamiast korzystać z naszej suszarki bębnowej. Ponadto suszenie prania w domu, zwłaszcza dla dużej rodziny, mocno podnosi poziom wilgotności i zużycie energii elektrycznej.

W zależności od mocy urządzenia, wykorzystanie osuszacza do suszenia odzieży pozwala obniżyć koszty energii nawet o 20-30%.

Osuszacz, usuwając nadmiar wilgoci, sprawia, że ubrania schną dużo szybciej, a jednocześnie nie niszczy odzieży. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz ograniczyć zużycie prądu.

Jeśli chcesz zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną, przeczytaj także nasz artykuł poświęcony wolnowarom: Jaki wolnowar wybrać.

jaki-osuszacz-powietrza-do-domu

Jaki osuszacz powietrza do suszenia prania w domu?

Jeśli masz problemy z suszeniem ubrań, szczególnie poza miesiącami letnimi, zakup osuszacza powietrza jest bardzo dobrym pomysłem. W przeciwieństwie do suszarek bębnowych nie niszczy delikatnych tkanin, pobiera znacznie mniej prądu i bez problemu zmieści się nawet w niewielkiej łazience.

Wiele nowoczesnych osuszaczy jest wyposażonych w specjalny tryb suszenia prania, którego zadaniem jest optymalizacja procesu suszenia. Użycie tej funkcji gwarantuje, że osuszacz będzie pracował na takich ustawieniach, które zapewniają efektywne i energooszczędne suszenie ubrań w pomieszczeniach.

Wybierając osuszacz, zwróć więc uwagę czy posiada on tryb suszenia prania (Laundry), zaprojektowany specjalnie do tego celu. Tryb ten zwiększa prędkość wentylatora, aby zapewnić szybszą cyrkulację powietrza i szybsze usuwanie wilgoci. To rozwiązanie jest bardzo przydatne, gdy nie ma możliwości suszenia prania na świeżym powietrzu.

W tryb suszenia prania (Laundry) jest wyposażony m.in. osuszacz Lukas Stadler Form. Urządzenie wykorzystuje funkcję swing, aby równomiernie rozprowadzić powietrze w całym pomieszczeniu, susząc pranie w iście ekspresowym tempie. Cicha praca oraz tryb nocny, umożliwiają korzystanie z tego modelu, nawet wówczas gdy domownicy już śpią, zapewniając odpowiedni poziom wilgotności i komfortowe warunki do nocnego wypoczynku. Więcej informacji na temat tego modelu można znaleźć na stronie stadler-form.pl

Jeśli Twój osuszacz nie ma dedykowanego trybu suszenia prania, to ustaw docelowy poziom wilgotności na elementach sterujących na 30-40% i włącz urządzenie.

Używanie osuszacza do suszenia ubrań pomaga również zapobiegać problemom ze stęchlizną i pleśnią, które mogą pojawić się w wilgotnym środowisku.

Porównując suszenie za pomocą osuszacza z tradycyjnymi suszarkami bębnowymi, należy wziąć pod uwagę zalety i wady każdej z tych metod. Suszenie za pomocą osuszacza zapewnia lepszą efektywność energetyczną i mniejszy wpływ na środowisko. Tradycyjne suszarki bębnowe mogą wysuszyć pranie w nieco krótszym czasie, ale zużywając więcej prądu.

Jak wybrać osuszacz powietrza do suszenia prania?

  • Osuszacz o wydajności do 10 litrów na dobę sprawdzi się w przypadku suszenia prania 2-osobowej rodziny;
  • Urządzenie o wydajności od 15 do 20 litrów na dobę to dobry wybór, aby wysuszyć pranie dla 4 lub więcej osób.

jaki-osuszacz-powietrza-do-domu

Zalety osuszaczy powietrza – kiedy warto ich użyć?

Osuszacze, zwłaszcza elektryczne, oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgotności, oferują także inne korzyści, które sprawiają, że te niewielkie urządzenia stają się niezbędnym elementem wyposażenia domu. 

Jedną z największych zalet i zarazem głównym zadaniem osuszaczy jest oczywiście usuwanie nadmiaru wilgoci, która najczęściej gromadzi się w łazienkach, kuchniach i piwnicach. Te pomieszczenia są stale narażone na działanie dużej ilości wody lub pary wodnej. Może ona utrzymywać się w powietrzu i na powierzchniach m.in. okien, ścian i mebli, co prowadzi do rozwoju pleśni i zapachu stęchlizny. Za pomocą osuszacza możesz usunąć nadmiar wilgoci, aby zapobiec powstawaniu tych uciążliwych problemów. 

Usunięcie nadmiaru wilgoci poprawia ogólną jakość powietrza w domu. W okresach dużej wilgotności (np. po burzy i ulewnych deszczach oraz jesienią i wiosną), suche powietrze wytwarzane przez osuszacz sprawia wrażenie znacznie świeższego i ułatwia oddychanie. Osuszacze, np. wyposażony opcjonalnie w filtr HEPA model Lukas Stadler Form, pomagają również usunąć z powietrza zanieczyszczenia, które mogą zaostrzyć astmę, alergie na kurz lub katar sienny.

jaki-osuszacz-powietrza-do-domu
Osuszaczem powietrza Lukas Stadler Form możesz sterować za pomocą smartfona lub za pomocą panelu urządzenia.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat korzystałam z dwóch modeli osuszaczy kondensacyjnych. Pierwszy z nich to bardzo wydajny, a jednocześnie nieduży osuszacz Theo Stadler Form. Drugi, znacznie bardziej zaawansowany model Lukas Stadler Form, jest wyposażony m.in. w tryb suszenia prania, higrostat, filtr HEPA (opcjonalnie) i sterowanie za pomocą aplikacji na smartfona. Oba urządzenia wyróżnia cicha praca oraz możliwość zaprogramowania czasu i poziomu wilgotności powietrza.

Moim zdaniem, największymi atutami, wspomnianych wyżej, osuszaczy powietrza, są:

  • Skuteczna redukcja wilgoci i utrzymywanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
  • Poprawa komfortu. Wilgotność na poziomie około 45%, przy temperaturze ok 20°C, ułatwia oddychanie.
  • Ochrona odzieży, mebli i ścian oraz innych elementów wyposażenia wnętrza przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią.
  • Ograniczenie problemów zdrowotnych związanych z nadmiarem wilgoci, takich jak alergie czy astma.
  • Niewielkie gabaryty oraz możliwość przenoszenia ich z jednego pomieszczenia do drugiego

Osuszacze mogą być używane w bardzo szerokim zakresie temperatur, a tym samym wykorzystywane do osuszania także zimnych pomieszczeń, np. piwnicy czy garażu. Przydadzą się również podczas remontów i po zalaniu przez sąsiada. 

Udostępnij artykuł tym, jaki osuszacz powietrza wybrać 

Jeśli spodobał Ci się artykuł jaki osuszacz powietrza do domu?, to będzie nam miło, gdy zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

jaki-osuszacz-powietrza-do-domu
Jaki osuszacz powietrza do domu?

Komentarze