TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Mus jabłkowy – prosty przepis

Mus jabłkowy bez cukru – prosty przepis 

Mus jabłkowy bez cukru. Przepis na mus jabłkowy to jedna z tych receptur, które potrafią przenieść nas w czasy dzieciństwa. Prosty, ale zarazem pyszny mus jabłkowy przywołuje wspomnienia beztroskich lat i wakacji spędzanych u babci. Naszym zdaniem najlepsze przepisy na mus jabłkowy to te, które mają krótką listę składników, właśnie taki mus z jabłek robiła moja babcia.

Domowy mus jabłkowy jest bardzo prosty do zrobienia. To świetna okazja, aby spędzić czas z dziećmi, ucząc je, jak powstaje jeden z najprostszych i najpyszniejszych deserów z jabłek. Wystarczy obrać jabłka, pokroić je na kawałki i gotować aż się rozpadną.

mus-jablkowy
Pyszny mus jabłkowy przepis babci.

Gęsty mus jabłkowy bez cukru

  • około 3 kg jabłek różnych odmian,
  • 6–7 łyżek soku z cytryny,
  • 200 ml wody,
  • słoiki o pojemności 220 ml – 250 ml, (najlepiej słoiki twist-off czyli te z zakrętkami).

Najlepsze przepisy na mus jabłkowy to te najprostsze, w których nadmiar przypraw nie tłumi smaku różnych odmian jabłek. Jeśli jednak preferujesz korzenny smak, to możesz dodać przyprawy. Wystarczy 1 duża laska cynamonu, kilka goździków i 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii.

Jak zrobić mus jabłkowy?

Przygotowanie owoców na pyszny mus jabłkowy. Jabłka dokładnie umyj, obierz i usuń gniazda nasienne. Pokrój jabłka na nieduże kawałki i przełóż do garnka z grubym dnem.

Do przygotowania musu z jabłek usuwamy gniazda nasienne, ale nie wyrzucaj nasion – możesz z nich przygotować pestkówkę – polskie amaretto.

Gotowanie jabłek. Dodaj wodę i sok z cytryny. Opcjonalnie możesz dodać cynamon, goździki i wanilię. Gotuj jabłka na małym ogniu pod przykryciem przez około 35–45 minut. Od czasu do czasu zamieszaj, aby nie przywierały do dna. Kiedy jabłka rozpadną się niemal na papkę, zdejmij pokrywkę i na minimalnym gotuj jabłka jeszcze około 15–20 minut często mieszając. Łączny czas duszenia jabłek wynosi około 1 godziny.

Miksowanie. Na koniec gotowania zmiksuj jabłka na gładki mus. Możesz go jeszcze chwilkę gotować, mieszając od czasu do czasu, gotuj, aż uzyskasz tak gęsty mus jabłkowy, jaki chcesz.

Pasteryzacja słoików. Wrzący mus jabłkowy przełóż do czystych, wyparzonych słoików o pojemności 250 ml lub odrobinę mniejszych i natychmiast zakręć. Domowy mus jabłkowy pasteryzuję około 15 minut, a po wyjęciu z wody ustawiam słoiki do góry dnem i zostawiam na 24 godziny przykryte grubą ściereczką, żeby wolniej stygły i pokrywki dobrze się zassały. Pasteryzacja słoików przedłuża trwałość przetworów.

Udostępnij przepis na domowy mus jabłkowy bez cukru

Spodobał Ci się nasz przepis jak zrobić gęsty mus jabłkowy bez cukru? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

mus-jablkowy
Jabłka zawierają dużo witamin i błonnika, dlatego powinny być stałym składnikiem diety.

Czas przygotowania musu jabłkowego

Czas przygotowania musu jabłkowego zależy od kilku czynników – ilości jabłek, ich odmian i soczystości oraz preferowanej konsystencji. Standardowo czas przygotowania musu jabłkowego wynosi około 1 godziny. Bardzo gęsty mus jabłkowy może wymagać odrobinę więcej czasu.

Do czego wykorzystać gładki mus jabłkowy?

Przepis na mus jabłkowy bez dodatku cukru jest bardzo prosty i pyszny, więc warto przygotować większą porcję tego smakołyku. Domowy mus jabłkowy to nie tylko zdrowy deser, ale także wszechstronny dodatek do wielu potraw. Ten smaczny mus jabłkowy możesz podać jako samodzielny deser, dodać do ryżu albo owsianki, używać jako nadzienia do naleśników lub ciast, a nawet jako sos jabłkowy do mięsa. Dzięki delikatnej konsystencji i słodko–kwaśnemu smakowi pyszny mus jabłkowy doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami.

mus-jablkowy
Do przetworów z jabłek usuwamy gniazda nasienne, ale nie wyrzucaj nasion – możesz z nich przygotować pestkówkę – nalewkę z nasion.

Królestwo smaków różnych odmian jabłek z polskich sadów

Jabłka to owoce, które mają nie tylko mnóstwo witamin, ale też wspaniały smak. Każda odmiana jest inna – od soczystych, słodkich jabłek po lekko kwaskowate, idealne do pieczenia. W musie jabłkowym z różnych odmian jabłek te smaki harmonijnie się łączą. Zawsze też można dodać szczyptę cynamonu i goździków, odrobinę wanilii lub skórkę cytrynową, by dodać mu jeszcze więcej smaku.

Pektyny z jabłek – dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka zawierają pektyny, czyli naturalny środek żelujący. To właśnie dlatego ten gęsty mus jabłkowy nie wymaga dodawania żadnych środków żelujących. Najwięcej pektyn jest w skórce i nasionach (ale pamiętaj, że w tym przepisie usuwamy gniazda nasienne).

Pektyny jabłkowe są popularnym składnikiem dżemów i galaretek. Dlatego najlepsze przepisy na mus jabłkowy oraz inne przetwory z jabłek, np. dżemy powinny być przygotowywane bez sztucznych środków żelujących. Pektyny mają także pozytywny wpływ na zdrowie jelit, ponieważ wspierają wzrost korzystnej mikroflory i mogą przyczyniać się do poprawy trawienia. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości wiążące, mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.

Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie oraz dzięki wsparciu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, którego celem jest promowanie polskich owoców i warzyw oraz edukowanie konsumentów na temat ich wartości.

mus-jablkowy
Mus jabłkowy.

Komentarze