TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Rillettes z gęsi – przepis na mięsne smarowidło

Rillettes z gęsi przepis na mięsne smarowidło do chleba

Rillettes z gęsi przepis na mięsne smarowidło z pieczonej gęsiny w słoikach. Rillettes z mięsa z pieczonej gęsi to smak dawnych czasów, kiedy nie marnowało się niczego, a mięso trzeba było przechowywać bez lodówki. Moja babcia opowiadała, że jej mama przygotowywała rillettes piekąc całą gęś na kuchni węglowej. Rillettes idealnie smakuje ze świeżym domowym chlebkiem. We Francji to zalane tłuszczem mięso z pieczonej gęsi podaje się z chrupiącą bagietką. W podobny sposób możesz przygotować pyszne mięsne smarowidło do chleba z wieprzowiny lub z kaczki albo confit z kaczki. Jeśli lubisz gęsinę, to zasmakuje ci też gęś pieczona w całości w piekarniku.

Przepis na rillettes z gęsi jest bardzo prosty, chociaż przygotowanie rillettes wymaga trochę cierpliwości. Smak rillettes uzyskujemy właśnie, dzięki temu, że długo gotujemy mięso w niskiej temperaturze. Dla mnie zaletą przepisu na rillettes jest to, że upieczone mięso, szczelnie przykryte smalcem, można przechowywać przez kilka tygodni i nie traci smaku.

rillettes-z-gesi

Rillettes z gęsi długo gotowana gęsina w słoikach – składniki

Rillettes można przygotować z całej gęsi albo z samych gęsich udek.

  • 1 cała gęś (ok. 4-5 kg) lub kilka sztuk gęsich udek (zazwyczaj 3-4)
  • 1 łyżeczka soli lub do smaku,
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • 2 liście laurowe,
  • cały tłuszcz z gęsi, minimum 500 ml wytopionego gęsiego smalcu,
  • 3 ząbki czosnku (opcjonalnie)
  • kilka gałązek świeżego tymianku (opcjonalnie)
  • 1 średnia cebula pokrojona na plasterki (opcjonalnie).

Smak rillettes uzyskujemy dzięki przyprawom i długiemu gotowaniu. Przyprawy do rillettes możesz dobrać wg. własnych upodobań. Oprócz wyżej wymienionych często dodaje się ziele angielskie i wino wytrawne czerwone lub białe.

rillettes-z-gesi

Jak zrobić rillettes z gęsi?

Przygotowanie gęsi. Umyj i rozdziel mięso na mniejsze kawałki. Skrzydła i szyję zostaw na rosół, nie dodawaj ich do rillettes. Z każdego kawałka gęsi zdejmij skórę i wytnij cały tłuszczu (najwięcej tłuszczu jest w brzuchu). Tłuszczu nie wyrzucaj, wykorzystasz go do przygotowania gęsiego smalcu. Pokrój tłuszcz na małe kawałki.

Przygotowanie gęsiego smalcu. Do garnka z grubym dnem włóż pokrojony tłuszcz. Podgrzewaj na bardzo małym ogniu, aż się wytopi. Wytopiony smalec gęsi przecedź przez sitko. Pozostałe na sitku resztki mięsa i skwarki odłóż po ostudzeniu do lodówki.

Duszenie mięsa w gęsim smalcu. Pokrojone kawałki gęsi włóż do garnka. Możesz poprzekładać kawałki mięsa plasterkami cebuli. Dodaj smalec gęsi, sól, świeżo zmielony pieprz, liście laurowe i czosnek i tymianek (jeśli używasz). Zalej mięso smalcem gęsim tak, aby było całkowicie przykryte. Kawałki gęsi długo gotujemy na bardzo małym ogniu, zajmuje to około 4 godzin. Mięso powinno być bardzo miękkie i łatwo rozpadać się na włókna. Pieczenie mięsa gęsi w piekarniku. Zamiast gotować gęsinę, możesz upiec mięso w piekarniku – ustaw go na 150°C i piecz kawałki gęsi w brytfannie pod przykryciem przez około 4 godziny. Moim zdaniem smaczniejsze jest mięso upieczone w piekarniku.

Rozdrabnianie mięsa. Wyjmij mięso z tłuszczu i usuń wszystkie kości. Rozdrobnij mięso widelcem na maleńkie kawałki.

Przygotowanie rillettes. Do rozdrobionego mięsa dodaj smalec gęsi, w którym gotowała się gęś oraz odcedzone wcześniej skwarki. Mięso powinno było wilgotne i kremowe, ale nie powinno pływać w tłuszczu.

Przechowywanie. Przełóż rillettes do słoików lub pojemników. Na wierzchu wylej cienką warstwę smalcu gęsiego. Mięso zalej smalcem i przechowuj w lodówce. Rillettes powinno stężeć przez co najmniej 24 godziny przed podaniem – wtedy smak rillettes będzie najlepszy.

Udostępnij przepis na rillettes z gęsiny – domową pastę do chleba 

Podoba Ci się przepis na mięsne smarowidło do chleba z pieczonego mięsa gęsi? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz lub udostępnisz go w mediach społecznościowych.

Z czym podawać rillettes z gęsi?

Rillettes idealnie smakuje z chrupiącą bagietką i najczęściej jest traktowane jako przystawka. Do rillettes możesz podać różne dodatki.

  • Korniszony – idealnie podkreślają głęboki smak rillettes.
  • Musztarda – na przykład dijon, również pasuje do tego mięsnego smarowidła z gęsiny.
  • Konfitura z czerwonej cebuli – to nasz ulubiony dodatek. Słodko-kwaśna konfitura z czerwonej cebuli doskonale komponuje się z gęsiną i podkreśla smak rillettes.
  • Czerwone wino – rillettes idealnie smakuje w towarzystwie czerwonych win wytrawnych.

Chociaż rillettes to pyszne mięsne smarowidło do chleba, ale można je wykorzystać też jako farsz do ciasta francuskiego lub dodatek do deski z serów.

Gęsi smalec, przyprawy do rillettes i wino

  1. Tłuszcz gęsi – Jest używany nie tylko do gotowania mięsa, ale też chroni mięso przed popsuciem. Wystarczy zalać zebranym smalcem mięso, aby zabezpieczyć je przed dostępem powietrza.
  2. Przyprawy do rillettes – Klasyczne przyprawy to sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, czasem gałka muszkatołowa. Przepis na rillettes z gęsiny można też wzbogacić, dodając czosnek, tymianek lub rozmaryn albo pokrojone w ósemki jabłko.
  3. Wino – Czasami do rillettes dodaje się białe wino wytrawne, calvados lub czerwone wytrawne wino, które podkreślają smak mięsa z pieczonej gęsi. Szklanka białego wytrawnego wina wystarcza na przygotowanie rillettes z gęsi o wadze około 4 kg. Czerwone wytrawne wino nadaje rillettes ciemniejszy kolor.
rillettes-z-gesi

Co to jest rillettes z gęsi – długo gotowana gęsina we własnym tłuszczu? 

Rillettes to tradycyjny francuski przysmak, który powstał w czasach, gdy przechowywanie mięsa bez lodówek było wyzwaniem. Rillettes z gęsi i rillettes z kaczki pochodzi z Francji i było popularne na wsiach, gdzie mieszkańcy starali się wykorzystać całe mięso z pieczonej gęsi czy kaczki i niczego nie zmarnować.

To domowe mięsne smarowidło z gęsi, podobnie jak rillettes z wieprzowiny czy kaczki można bez pasteryzowania przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. Dzięki temu, że upieczone mięso jest zalane gęsi smalcem, rillettes nie obsycha.

rillettes-z-gesi
Rillettes z gęsi.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe to smarowidło, jak mi gęś wpadnie w ręce to je zrobię...

    OdpowiedzUsuń
  2. To smarowidło musi lubić wielbiciel gęsiny i ogólnie smakosz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Smalec z gęsi ceniony jest bardzo, przepis na smarowidło godny wykrzystania.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych